Tlačová správa | Žilina má k dispozícii ďalšiu nabíjačku pre elektromobily, Tlačové správy, Médiá, Stredoslovenská energetika
  • Prejsť na

Tlačová správa | Žilina má k dispozícii ďalšiu nabíjačku pre elektromobily

Žilina, 1. júna 2020

V pondelok 1. júna bola v Žiline spustená ďalšia nabíjacia stanica pre elektromobily. Vďaka spolupráci samosprávy a spoločnosti Stredoslovenská energetika budú môcť Žilinčania nabíjanie využívať bezplatne po dobu dvoch mesiacov.

Záujem o udržateľné formy dopravy a elektromobilitu na Slovensku stále rastie. Žilina, ako moderné a dynamické mesto, sleduje aktuálne trendy, a preto sa v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou rozhodlo vybudovať ďalšiu nabíjaciu stanicu, ktorá umožní Žilinčanom a návštevníkom mesta nabíjať svoje elektromobily prvé dva mesiace zdarma.

Nabíjacia stanica

Elektromobilita je silnou súčasťou dopravy v budúcnosti. Príklady zo zahraničia ukazujú, že elektromobily vďaka nulovej produkcii lokálnych emisii a zníženiu ekologickej záťaže do miest rozhodne patria. Som rád, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu so Stredoslovenskou energetikou a poskytnúť tak Žilinčanom možnosť nabíjať elektromobily takmer v centre mesta. Verím, že táto forma podpory elektromobility bude pre obyvateľov nášho mesta prínosom,“ zhodnotil primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Nabíjacia stanica je umiestnená pri Mestskom úrade v Žiline a pre záujemcov bude v dispozícii nepretržite.

„Elektromobilita hýbe svetom čoraz viac a rovnako výraznejšie sa o nej hovorí aj na Slovensku. Verím, že elektromobil sa v budúcnosti stane súčasťou každej väčšej firmy a tiež domácností. Stredoslovenská energetika sa elektromobilite a jej podpore začala venovať už v minulosti. Ako jedna z vôbec prvých spoločností nakúpila päť malých mestských elektromobilov, ktoré začlenila do svojho vozového parku. Výstavbou ďalších nabíjacích staníc ako je táto v Žiline, sa máme v pláne aktívne podieľať na rozvoji nabíjacích staníc a tak zahusťovať ich sieť na našom území. Aj táto forma spolupráce s mestami je pre nás veľmi dôležitá,“ uviedol na otvorení nabíjacej stanice generálny riaditeľ Stredoslovenskej energetiky Zdeněk Schraml.

Nabíjacia stanica EV Charger od spoločnosti Tesla Labs s. r. o., má výkon dvakrát 22 kW a môže súčasne nabíjať dve autá. Identifikácia je riešená cez RFID čipovú kartu a komunikácia s nabíjačkou prebieha prostredníctvom 3G SIM karty. Používateľ má možnosť využiť nabíjanie 11 kW zadarmo a 22 kW za poplatok. Doba nabíjania je maximálne štyri hodiny, po ich uplynutí je k dispozícii ešte 30-minútová časová rezerva na opustenie parkoviska.

Nabíjacia stanica

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.