Tlačová správa | Martinčania si budú môcť nabíjať elektromobily zdarma, Tlačové správy, Médiá, Stredoslovenská energetika
  • Prejsť na

Tlačová správa | Martinčania si budú môcť nabíjať elektromobily zdarma

Október 2018, v Martine

V pondelok 8. októbra bola v Martine otvorená prvá nabíjacia stanica pre elektromobily. Vďaka pilotnému projektu spolupráce samosprávy a spoločnosti Stredoslovenská energetika budú môcť Martinčania nabíjanie využívať bezplatne.

Záujem o udržateľné formy dopravy a elektromobilitu na Slovensku neustále rastie. Mesto Martin sleduje aktuálne trendy, a preto sa v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou rozhodlo vybudovať nabíjaciu stanicu, ktorá umožní Martinčanom a návštevníkom mesta nabíjať svoje elektromobily prvý rok zdarma.

Elektromobilita je jednou z kľúčových foriem rozvoja dopravy v budúcnosti. Príklady zo zahraničia ukazujú, že elektromobily vďaka nulovej produkcii lokálnych emisii a zníženiu ekologickej záťaže do miest rozhodne patria. Som nesmierne rád, že sa nám ako prvej samospráve na Slovensku podarilo nadviazať spoluprácu so Stredoslovenskou energetikou a poskytnúť tak Martinčanom možnosť nabíjať elektromobily takmer v centre mesta úplne zdarma. Verím, že táto forma podpory elektromobility bude pre obyvateľov nášho mesta prínosom,“ zhodnotil primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Prvá z dvoch nabíjacích staníc je umiestnená pri Mestskom úrade v Martine a pre záujemcov bude v dispozícii nepretržite.

„Elektromobilita hýbe svetom čoraz viac a rovnako výraznejšie sa o nej hovorí aj na Slovensku. Elektromobil sa v budúcnosti stane súčasťou každej väčšej firmy a tiež domácností. Stredoslovenská energetika sa elektromobilite začala venovať už v minulosti. Ako jedna z vôbec prvých spoločností nakúpila päť malých mestských elektromobilov, ktoré začlenila do svojho vozového parku. Výstavbou ďalších nabíjacích staníc ako je táto v Martine, sa máme v pláne aktívne podieľať na rozvoji nabíjacích staníc a tak zahusťovať ich sieť na našom území. Aj táto forma spolupráce s mestami je pre nás veľmi dôležitá,“ uviedol na otvorení nabíjacej stanice generálny riaditeľ Stredoslovenskej energetiky Zdeněk Schraml.

Rýchlosť nabíjania je až do 100 km za hodinu a stanica môže súčasne nabíjať dve autá. Identifikácia je riešená cez RFID čipovú kartu a komunikácia s nabíjačkou prebieha prostredníctvom 3G SIM karty.

 

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.