Solárny systém

Zohrejte si domácnosť slnečnou energiou teraz
s dotáciou až 1 750 €. Slnečné kolektory
sa využívajú prioritne na ohrev vody na domáce použitie,
prípadne na vykurovanie v prechodných obdobiach roka.

Spomínate na príjemné teplo počas letnej prechádzky? Tak to sa môže stať teplom vášho domova. Solárny systém obsahuje slnečné kolektory, ktoré absorbujú slnečné žiarenie na ohrev teplonosnej tekutiny cirkulujúcej vnútri. Odtiaľ sa tekutina izolovanými rozvodmi privedie do zásobníka a zohreje vodu na domáce použitie. Slnečné kolektory môžete v kombinácii s nízkoteplotným podlahovým či so stenovým vykurovaním využívať aj na podporu vykurovania v prechodných obdobiach roka. V lete počas najväčších solárnych ziskov dokážu pokryť úplnú potrebu teplej vody v rodinnom dome a po zvyšok roka čiastočne znižujú potrebu dodávky tepla z hlavného zdroja. Celkovo znižujú záťaž na životné prostredie a zároveň náklady domácnosti na energie.

energeticky certifikat pre dom alebo byt

Slnečný kolektor

Typy slnečných kolektorov

Ploché kolektory sa na ohrev vody v domácnosti používajú najčastejšie. Teleso kolektora tvoria ohýbané medené rúrky – zberné potrubie, kde prúdi voda s prímesou alebo iná teplonosná tekutina. Sú uložené pod ochranným sklom a pod plochým absorbérom z hliníkového alebo medeného plechu so špeciálnou povrchovou úpravou kvôli maximalizácii pohlcovania slnečného žiarenia. Zo spodnej časti rúrky chráni izolačná vrstva alebo vákuum. Na plochých kolektoroch oceníte hlavne ich dlhšiu životnosť a dosahovanie vyšších výkonov v letných mesiacoch.
Trubicový kolektor nemá plochý povrch, ale jeho teleso tvoria vertikálne usporiadané súpravy trubíc, pričom tepelnou izoláciou je vákuum. Výhodou trubicových kolektorov je rovnomernejšia účinnosť s vyššou dodávkou tepla aj mimo letnej sezóny. V zimnom období však hrozí usádzanie a namŕzanie snehu medzi trubicami, čo môže spôsobiť dočasné zníženie účinnosti, no v najhoršom prípade aj poškodenie trubíc.

Zostavu slnečného ohrevu vody najlepšie využijete v najslnečnejších oblastiach Slovenska. Nemusí to byť nevyhnutne len rovinatý juh, solárne kolektory skvelo fungujú aj vo vysokohorskom prostredí. Podmienkou však je, aby neboli inštalované v úzkych dolinách a kotlinách, v ktorých je málo slnečného svitu a slnko tam rýchlo zapadne za okolité kopce. Odporúčajú sa tiež na miesta, kde nie je možné použiť tepelné čerpadlo.

Ako funguje slnečný kolektor?

Predstavujú doplnkový zdroj tepla určený hlavne na prípravu teplej úžitkovej vody. 

Do systému vteká studená voda, ktorá sa v kolektoroch zohreje a prúdi ďalej do zásobníka vody, kde získané teplo odovzdá cez výmenník, a celý proces sa opakuje.

Slnečné kolektory prirodzene získavajú v lete prebytky tepla. Tie môžete skvelo využiť na vyhrievanie bazénu pri dome. Solárnym ohrevom bazéna predĺžite kúpaciu sezónu a viac si ju užijete.

Časti fotovoltiky

Získajte so SSE finančný príspevok na obnoviteľné zdroje energií v rámci dotačného programu Zelená domácnostiam II. Zabezpečíme celý proces zapojenia sa do programu – od žiadosti až po realizáciu riešenia pre rodinné domy*:

SSE ako spoľahlivý partner

* Máte záujem zapojiť sa do programu úspor Zelená domácnostiam II so SSE ako bytový dom? Kontaktujte nás na adrese zelena@sse.sk

Proces zapojenia sa do programu

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.