Aká je pomoc štátu? Aká je konkrétne pre podnikateľov z regulovaného a neregulovaného segmentu?, Ceny energií pre podnikateľov, Najčastejšie otázky k cenám energií, Najčastejšie otázky, Stredoslovenská energetika
  • Prejsť na

Aká je pomoc štátu? Aká je konkrétne pre podnikateľov z regulovaného a neregulovaného segmentu?

Prijatá štátna pomoc kompenzuje vysoké trhové ceny rôznym spôsobom pre jednotlivé kategórie odberateľov:

Pre zraniteľných odberateľov – podnikateľov a organizácie, s regulovanou cenou, bude cena dodávky zastropovaná na úrovni 199 eur/MWh pre elektrinu a 99 eur/MWh pre plyn. Odberatelia nemusia o ňu dodatočne žiadať. 

Vybraní zraniteľní odberatelia, s regulovanou cenou dodávky elektriny/plynu.

Do tejto kategórie patria odberatelia, resp. odberné miesta elektriny a plynu, ktoré patria do legislatívou stanovených skupín – zariadenia sociálnych služieb, bytové kotolne, nájomné a sociálne byty, ktorí o zaradenie do tejto kategórie požiadali.

Pôvodne schválená štátna pomoc pre túto kategóriu odberateľov sa nezmenila. Štát ju aplikoval priamo do cien pre túto kategóriu odberateľov a nemusia teda o ňu dodatočne žiadať.

Neregulovaným odberateľom bude cenu elektriny/plynu kompenzovať štát podľa pripravovanej schémy štátnej pomoci. Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) bude kompenzovať 80 % rozdielu nad zastropovanú cenu dodávky 199 eur/MWh pre elektrinu a 99 eur/MWh pre plyn. O túto dotáciu si budú môcť neregulovaní odberatelia žiadať priamo MH SR, ktoré zverejní výzvu na svojej webovej stránke.

Nenašli ste odpoveď? Kontaktujte nás

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.