Už v roku 1928 zostrojil slovenský vynálezca Aurel Stodola prvé tepelné čerpadlo, ktoré dodnes vykuruje radnicu v Ženeve odoberaním tepla z jazera. Táto technológia však dokáže získať teplo nielen zo spodnej vody, ale aj zo zeme či vzduchu. Načerpané teplo sa znásobí kompresorom a odovzdá vykurovaciemu systému u vás doma. Na pohon kompresora síce spotrebuje elektrinu alebo plyn, ale vo výrazne menšom množstve, ako keď nimi priamo vykurujete. Vybrané tepelné čerpadlá môžu navyše fungovať aj v obrátenom režime a zabezpečiť chladenie domu počas letných dní. Vďaka tomu už nebudete potrebovať klimatizačnú jednotku a ušetríte si v domácnosti ďalšiu energiu a financie.
Predstavuje pre domácnosť často najlepšie riešenie. Vzduch máte dostupný všade, inštalácia čerpadla vzduch – voda si nevyžaduje žiadne rozsiahle zemné práce a montáž s pripojením do existujúceho vykurovacieho systému, je relatívne jednoduchá. Takéto tepelné čerpadlo dosahuje najlepší pomer ceny a výkonu, pričom má sezónny vykurovací faktor okolo 3,3.To znamená, že na každú kWh elektriny na prevádzku kompresora získate čerpadlom 3,3 kWh tepelnej energie.
Je výhodným riešením, ak máte k dispozícii zdroj vody s výdatnosťou aspoň 1 liter za sekundu a s vhodným chemickým zložením (obsahuje minimum železa a mangánu rozpusteného vo vode). Vodné tepelné čerpadlo je síce investične náročnejšie ako tepelné čerpadlo vzduch – voda, no pre domácnosť zabezpečuje vyšší energetický zisk. Dôležitým faktorom je pritom predovšetkým teplota zdroja vody pre tepelné čerpadlo.
Tento druh tepelného čerpadla využíva nízkopotenciálové teplo zeme. Ako zdroj tepla sa preto využíva buď vertikálny vrt do hĺbky približne 120 metrov, alebo zemný kolektor z potrubia uloženého v hĺbke cca 1,5 m, kde už pôda nezamŕza a teplota je dostatočne stabilná. Keďže si vyžaduje špecializované vŕtacie práce alebo pomerne rozsiahle zemné úpravy, je to investične najnáročnejšie riešenie. Je však výhodné, ak s ním rátate už pri plánovaní stavby rodinného domu. V takomto prípade je optimálnym riešením umiestniť zemný kolektor priamo pod nehnuteľnosť.