Tieto vynálezy vznikli náhodou, dnes ich pozná celý svet, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Tieto vynálezy vznikli náhodou, dnes ich pozná celý svet

Niektoré vynálezy sú výsledkom dlhoročného vývoja, iné vznikli neplánovane. Podľa americkej publicistky Pagan Kennedyovej a autorky knihy Inventology až 50 % všetkých vynálezov vzniklo náhodou. Ktoré zariadenia či prístroje patria do tejto kategórie?

Objav mikrovlnnej rúry

Objav mikrovlnnej rúry vďaka radarom

Nápad na vytvorenie mikrovlnnej rúry skrsol v roku 1945 v hlave mužovi, ktorý nemal dokončenú ani základnú školu. Percy Spencer totiž musel ísť už v mladom veku pracovať, aby uživil seba a svoju tetu. Neskôr mal v americkej firme Raytheon na starosti testovanie komponentov radarov. Pri jednom pokuse si všimol zaujímavú vec. Keď spustil magnetrón, ktorý generoval mikrovlnné žiarenie, vo vrecku sa mu rozpustila arašidová tyčinka. Zaujalo ho to natoľko, že si podobný pokus zopakoval aj s kukuricou, ktorá sa začala meniť na pukanec.

Domnienku, že mikrovlnné žiarenie dokáže zohrievať jedlá, mu potvrdil aj tretí test s vajíčkom. O dva roky neskôr spoločnosť predstavila svetu prvú mikrovlnnú rúru vo veľkosti chladničky. Najskôr tieto zariadenia používali najmä reštaurácie či lode na rýchle ohrievanie jedál. Trvalo ďalších 20 rokov, kým sa mikrovlnky dostali v zmenšenej podobe aj do domácností. Vynálezca tohto spotrebiča bol síce samouk, ale vypracoval sa na experta na mikrovlnné žiarenie s vyše 100 rôznymi patentmi.

Thomas Alva Edison a jeho nahrávka hlasu

Hovorí sa, že Thomas Alva Edison nevynašiel nič náhodou – okrem jednej výnimky. Tou je fonograf, predchodca gramofónu. Pri práci na zlepšovaní telefónu a telegrafu si totiž Edison zaznamenal zaujímavú vec. Membránu telefónu, ku ktorého vynálezu prispel svojím uhlíkovým mikrofónom, dokázal silno rozvibrovať ľudský hlas.

Začal teda pracovať na tom, ako vibrácie vyryť na pripravený podklad a ihlou membránu znova rozozvučať. Výsledkom jeho snaženia bol fonograf, ktorý predstavil svetu v roku 1877. Traduje sa, že prvé, čo nahral, bola detská pesnička „Mary Had a Little Lamb“. Edison svoj vynález vylepšoval, dokonca chcel valček použitý v prístroji nahradiť plochou doskou. V tom ho však predbehol Emile Berliner, vynálezca gramofónu.

Thomas Alva Edison a jeho nahrávka hlasu

Od plynu do chladničiek až po teflónovú panvicu

Teflónové panvice majú miesto azda v každej domácnosti. Sú obľúbené, pretože jedlo sa na ich povrch nelepí. Samotný teflón však vznikol úplne neplánovane. Jeho objaviteľ, americký chemik Roy J. Plunkett pracoval vo firme na výrobu chladiacich médií. Jedného dňa v roku 1938 si všimol na tlakových nádobách s tetrafluóretylénom netradičný biely prášok. Rozhodol sa ho podrobnejšie preskúmať a prišiel na to, že je naozaj špecifický.

Nemenil totiž svoje vlastnosti pôsobením elektrickej energie či tepla a taktiež nereagoval s inými chemikáliami. Neskôr sa zistilo, že ide o polytetrafluóretylén – alebo inak teflón, ktorý našiel uplatnenie na povrchu panvíc. Mimochodom, Guinnessova kniha svetových rekordov zaradila teflón medzi najšmykľavejšie látky na Zemi. Je to údajne doteraz jediná známa látka, na ktorej sa nedokážu udržať nohy gekóna.

Náhody sa uplatnili aj v medicíne

Zrejme aj vy ste už niekedy boli na röntgene – a možno vôbec netušíte, že aj tento objav patrí medzi náhodné. Nemecký fyzik Wilhelm Conrad Röntgen v roku 1895 robil pokusy a všimol si pri nich netradičné vlastnosti vzniknutého žiarenia, ktoré dokáže presvietiť rôzne materiály. Zistil tiež, že predmety s odlišnou hrúbkou majú rôznu priepustnosť týchto lúčov.

Ešte v ten istý rok oficiálne zverejnil svoj objav a označil ho názvom X-lúče, pričom písmeno X označovalo neznámy typ radiácie. Mnoho ľudí však ostalo pri označení röntgenové lúče. Röntgen takisto prišiel na význam žiarenia v medicíne, keď po prvýkrát  presvietil časť ľudského tela – ruku svojej manželky. Jeho zistenia sa rýchlo šírili po svete a už v roku 1901 získal za tento objav Nobelovu cenu.

Vlastná elektráreň či nabíjacia stanica na elektromobil

Aj v súčasnosti sa každý rok objavujú menšie či väčšie inovácie. Za niektorými stojí šťastná náhoda, za inými precízny a dlhý výskum, ktorého výsledkom sú zariadenia, vďaka ktorým je náš život jednoduchší a bezpečnejší. Vždy je však dobré mať partnera, ako je SSE, ktorý vám pomôže aspoň niektoré z nich zaradiť aj do života a naplno využiť ich potenciál.

Vďaka Stredoslovenskej energetike si môžete doma užívať napríklad výhody vlastnej fotovoltickej elektrárne alebo domácej nabíjacej stanice na svoj elektromobil. Najmodernejšie technológie vám SSE zabezpečí aj vo vykurovaní. S moderným kondenzačným kotlom môžete vo svojej domácnosti ušetriť až 30 percent nákladov na plyn a s tepelným čerpadlom dokážete plynový kotol dokonca úplne nahradiť. V zime ním môžete svoj domov pohodlne vykurovať a v lete chladiť. So SSE budete s inováciami vždy držať krok.

VIAC O PONUKE SSE

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.