Pracuje 24 hodín denne a patrí k najväčším žrútom energie: Ako ušetriť na prevádzke chladničky?, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Pracuje 24 hodín denne a patrí k najväčším žrútom energie: Ako ušetriť na prevádzke chladničky?

9. 12. 2021

Ak by sme sa na celú domácnosť pozreli komplexne, práve v kuchyni nájdeme niekoľko spotrebičov, ktoré sa považujú za najväčších žrútov energie. Patria sem najmä varná doska, rúra na pečenie, umývačka riadu a chladnička. Práve tá má spomedzi ostatných jedinečné postavenie. Ako jeden z mála veľkých spotrebičov je totiž v nepretržitej prevádzke 365 dní v roku.

Ako ušetriť na prevádzke chladničky

Na svoje fungovanie môže spotrebovať až približne štvrtinu z celkovej ročnej spotreby v domácnosti. V prepočte to vychádza na niekoľko desiatok a niekedy aj viac ako sto eur. Ak ste práve spozorneli a zaujíma vás, ako môžete túto spotrebu znížiť, máme pre vás niekoľko užitočných tipov. V prvom rade si treba však určiť, v akej situácii sa nachádzate.

Máte chladničku, ktorú nechcete meniť? Takto znížite jej spotrebu energie

Ak však nemáte v pláne meniť chladničku za novú, máme pre vás niekoľko tipov, ako aj s malými zmenami pozitívne ovplyvniť jej súčasnú spotrebu:

  1. Chladnička určite nepatrí do blízkosti vykurovacieho telesa, sporáka ani okna, cez ktoré ju zohrieva slnko.
  2. Voľne stojaca chladnička potrebuje dostatok miesta na prúdenie vzduchu. Od steny by mala stáť minimálne 10 cm, aby nič nebránilo priebežnému ochladzovaniu tepelného výmenníka. V prípade vstavanej chladničky skontrolujte, či vetracie otvory na skrinke nie sú zvnútra zanesené prachom.
  3. Chladnička by nemala byť preplnená ani poloprázdna. Ideálna zaplnenosť na optimálnu spotrebu sa pohybuje medzi 70 až 75 %. Vzduch v chladničke potom dokáže rovnomerne cirkulovať a zabezpečovať plynulé chladenie potravín.
  4. Do chladničky by sa nemali vkladať horúce ani teplé potraviny, pretože spotrebič potom musí výrazne zvýšiť svoj výkon. Jedlo tak vždy nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.
  5. Dajte si záležať na pravidelnom čistení. Starším chladničkám chýba funkcia automatického rozmrazovania a už tenká vrstva námrazy navyšuje spotrebu chladničky (každý milimeter o približne 10 %). Pri čistení skontrolujte odvodňovací kanálik a celistvosť tesnenia na dverách.
  6. Netreba zabúdať ani na zlaté pravidlo – dvere chladničky otvárajte iba na nevyhnutne krátky čas.

Ako ušetriť na prevádzke chladničky

Plánujete kúpiť novú chladničku? Tieto detaily neprehliadnite

Kúpu novej chladničky si čo najlepšie premyslite. Je to spotrebič, ktorý vám bude slúžiť každodenne niekoľko rokov. Hoci na prvý pohľad vyzerá množstvo súčasných modelov veľmi podobne, v technológiách sa ukrývajú zásadné rozdiely.

Moderné úsporné chladničky už nemajú označenie A+++. Na lepšiu prehľadnosť vstúpilo do platnosti od 1. marca 2021 nové značenie energetických štítkov. Najúspornejšie chladničky na trhu majú energetickú triedu A. Ako sa menili ostatné označenia chladničiek? Trieda A++ sa vo väčšine prípadov zmenila na triedu B a z A+ je trieda C. Keďže sa však menili aj hodnotiace kritériá, môže sa stať, že niektoré chladničky budú po novom patriť do nižšej triedy. Napríklad chladnička A++ padne až do triedy C.

Pôvodné označenie energetických tried

Nové označenie energetických tried

trieda A+++

trieda A

trieda A++

trieda B

trieda A+  trieda C


Veľmi dôležitý je aj výber vhodnej veľkosti chladničky. Objem by ste mali prispôsobiť počtu členov domácnosti. Na jednu osobu počítajte približne so 65 až 70 litrami chladničky a 20 litrami mrazničky. Zbytočne veľký spotrebič v tomto prípade znamená, že v budúcnosti budete platiť za nevyužitý chladený vzduch, ktorý pri každom otvorení chladničky okamžite ujde do miestnosti.

Ako odhaliť ďalších žrútov energie v domácnosti

Chladnička však nemusí byť jedinou pijavicou vo vašom rozpočte. Máte pocit, že vaše účty za elektrinu sú v poslednom období vyššie, hoci nič zásadné sa vo vašej domácnosti či na cenách energií nemenilo? V tom prípade je možné, že aj iné spotrebiče majú svoje najlepšie roky za sebou.

Pri hľadaní najväčších žrútov energie sa na celú situáciu pozrite objektívne. Hoci práčka môže spoľahlivo fungovať aj 10 rokov, jej spotreba vody a elektrickej energie by v konkurencii moderných produktov už pravdepodobne neobstála. To isté platí aj pre staršiu sušičku, rúru, kanvicu, žehličku, ale aj televízor či obyčajné žiarovky na osvetlenie.

Najnovšie úsporné spotrebiče dokážu narábať s energiami omnoho efektívnejšie. Ak váhate, či vymeniť starší spotrebič za nový, využitie v prvom kroku merač spotreby elektrickej energie, ktorý si zákazníci SSE môžu požičať na týždeň celkom zadarmo. Už v priebehu pár dní odhalí hlavné nedostatky a pri porovnaní s parametrami nových spotrebičov možno zistíte, že váš súčasný spotrebič „žerie“ aj päťkrát viac.

Majte prehľad o spotrebe po celý rok

Ak každý rok s napätím očakávate, aké bude vaše vyúčtovanie za energie, máme pre vás skvelý tip. Zákazníci Stredoslovenskej energetiky môžu mať svoju medziročnú spotrebu elektrickej energie takpovediac pod palcom aj online vďaka zákazníckej eZóne SSE. Z pohodlia domova získate s eZónou SSE prehľad o svojej ročnej spotrebe energií, faktúry zaplatíte rýchlo a jednoducho online a navyše máte aktuálne informácie o prípadnom preplatku či nedoplatku. Pri porovnaní tak môžete rýchlejšie postrehnúť aj menšie odchýlky a v prípade potreby proti najväčším žrútom energie zakročiť.

Chcem vedieť viac o eZóne SSE

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.