NOVÁ VÝZVA V ŠTÁTNOM PROGRAME OBNOV DOM UŽ 6. septembra 2023, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

NOVÁ VÝZVA V ŠTÁTNOM PROGRAME OBNOV DOM UŽ 6. septembra 2023

25. 8. 2023

V poradí už štvrtá výzva, ktorá bude vyhlásená 6. septembra 2023, bude otvorená pre viac než 10-tisíc majiteľov rodinných domov. Záujemcovia môžu o finančný príspevok požiadať od 9. októbra 2023 online. Následne majú až 90 dní na doručenie povinných príloh, medzi ktoré patrí energetický certifikát alebo projektové energetické hodnotenie. V rámci tejto výzvy je možné do nákladov zahrnúť aj úpravu komína, kotol na biomasu a batériové úložisko pripojené na fotovoltiku. Výška štátneho príspevku na obnovu rodinného domu je pre domácnosti motivačná, môže dosiahnuť až 15 000 eur s možnosťou získať bonus navyše vo výške až 4 000 eur, takže o obnove domu sa v súčasnosti oplatí uvažovať viac než kedykoľvek predtým. 

Aké sú podmienky na získanie štátneho príspevku?

  • Požiadavka na úsporu je minimálne 30 % energie.
  • Žiadateľom o štátny príspevok uhradí štát až 75 % z celkových nákladov na rekonštrukciu, maximálne však 15 000 eur.
  • Mimoriadny bonus 4 000 eur za úsporu nad 60 %.

V prípade, ak žiadateľ preukáže, že jeho úspora energie sa pohybuje až na úrovni 60 %, automaticky získa bonus vo výške 4 000 eur. Mimoriadny bonus mu bude vyplatený po uskutočnení celej rekonštrukcie.

  • Energetický certifikát alebo projektové energetické hodnotenie môžete doložiť do troch mesiacov od podania žiadosti.
  • Opatrenia zo skupiny A musia tvoriť 25 % celkových oprávnených nákladov.

Po novom je postačujúce, aby záujemca zrealizoval minimálne jedno z opatrení danej skupiny – zateplenie obvodového plášťa, výmena okien a dverí alebo zateplenie stropu a podlahy.

Nie ste si istí, aké úsporné opatrenia je potrebné realizovať vo vašom dome?

V tom prípade vám pomôže energetická štúdia, vďaka ktorej zistíte, koľko energie spotrebuje váš dom. Taktiež vám poskytne návrh opatrení, orientačnú kalkuláciu nákladov pri rekonštrukcii a informatívny výpočet predpokladanej výšky dotácie. K dispozícii ju môžete mať už do 24 hodín.

SSE vám navyše v spolupráci s autorizovaným partnerom pre službu Obnov dom so SSE pomôže pri celom procese obnovy domu od podania žiadosti, s vypracovaním energetického certifikátu alebo projektového energetického hodnotenia, s riešením administratívnych náležitostí spojených s dotáciou až po realizáciu samotných úsporných riešení.

Viac informácií získate na sse.sk/obnovdom.

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.