Nižšie faktúry za plyn? 8 tipov, ako ušetríte, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Nižšie faktúry za plyn? 8 tipov, ako ušetríte

21. 11. 2023

Plyn slovenské domácnosti využívajú na varenie a často aj na vykurovanie. Práve kúrenie pritom v priemere tvorí viac ako 60 % všetkých nákladov na energie, v prípade starších domov to bývajú až tri štvrtiny. Ako tieto výdavky udržať pod kontrolou?

Nižšie faktúry za plyn

Zvýšte účinnosť svojho kotla

Najmodernejšie kondenzačné kotly dokážu využiť takmer 100 % energie, takže vám vo finále môžu priniesť až 30-percentnú úsporu nákladov na plyn. Ak teda máte starý kotol, je načase porozmýšľať nad jeho výmenou.

S celým procesom výmeny starého plynového kotla za nový kondenzačný vám pomôžu odborníci zo Stredoslovenskej energetiky. Poradia vám, ktorý kotol je pre vás najvhodnejší, a komplexne sa postarajú o demontáž starého a montáž nového kotla, ako aj o úpravu komína a správu o odbornej prehliadke. Viac informácií nájdete na sse.sk/plynovykotol.

Zároveň dávajte svoje zariadenie raz ročne skontrolovať revíznemu technikovi – príčinou vysokých faktúr totiž neraz môžu byť problémy s kotlom. Nezabudnite ani na každoročné odvzdušnenie radiátorov.

Nevypínajte kúrenie úplne

Tepelnú pohodu v domácnosti dosiahnete najlepšie tak, že v miestnostiach budete udržiavať stabilnú teplotu. Ak ide o obytné časti, kde trávite najviac času, ako obývačka, jedáleň či detská izba, vhodná teplota je okolo 21 či 22 °C. V kuchyni sa odporúča 20 °C, v kúpeľni 24 °C. Vykurovaným predsieňam, chodbám a schodiskám postačí 10 až 15 °C.

Kúrenie počas svojej neprítomnosti nikdy úplne nevypínajte. Takto úsporu neznížite, ale paradoxne ju môžete zvýšiť. Na opätovné vykúrenie vychladených priestorov sa totiž minie viac energie, než sa spotrebuje pri „temperovaní“.

Zadovážte si termostat

Teplotu môžete kontrolovať pomocou tradičného izbového teplomeru, lepšiu službu vám však urobí termostat. Ak stupne Celzia klesnú pod stanovenú hodnotu, toto zariadenie jednoducho vyšle signál na zapnutie kotla. Keď teplota v miestnosti túto hodnotu dosiahne, kúrenie sa znova vypne. Takto budete dom vyhrievať podľa reálnej potreby.

Ideálny je termostat s časovým spínačom, ktorý dokáže automaticky regulovať teplotu v rôznych úsekoch dňa. V súčasnosti ich dokonca už viete prepojiť aj so smartfónom a kontrolovať či riadiť tepelnú pohodu v domácnosti aj na diaľku.

Zadovážte si termostat

Vetrajte nárazovo

Výmena vzduchu je hlavnou zásadou aj pre zdravé bývanie, nezabudnite preto vetrať. V zime je ideálne vetrať krátko, intenzívne a aspoň trikrát za deň.

Takto dokážete z interiéru odčerpať nadbytočnú vlhkosť a predísť tak vzniku potuchlín a plesní. Zároveň ide o najefektívnejší spôsob vetrania aj z hľadiska vykurovania.

Skontrolujte možné úniky

Teplo môže unikať všetkými možnými spôsobmi, čím vám spôsobuje vyššie výdavky. Netesnosti môžu vykazovať dvere, okná, ale i strecha, podlaha či steny. Ak objavíte praskliny a škáry, snažte sa ich niečím upchať, napríklad tesniacou penou.

Lepším a dlhodobým riešením je, samozrejme, zateplenie fasády a strechy či výmena výplní, ako sú okná a dvere. V súčasnosti môžete na obnovu staršieho rodinného domu získať nenávratný finančný príspevok až do výšky 19 000 eur. Preto sa napríklad aj o zateplení či výmene okien oplatí uvažovať viac ako kedykoľvek predtým.

Stredoslovenská energetika v spolupráci s autorizovaným partnerom pre službu Obnov dom so SSE pomáha záujemcom o získanie štátneho príspevku v celom procese obnovy domu od podania žiadosti, s vypracovaním energetického certifikátu alebo projektového energetického hodnotenia, s riešením administratívnych náležitostí spojených s dotáciou až po realizáciu úsporných riešení. Viac na sse.sk/obnovdom.

Šetrite v kuchyni

Využívate plynový sporák či rúru na plyn? Aj pri tom vám s úsporou pomôže niekoľko opatrení. Plameň horáka musí byť rovnomerný a nesmie zhasínať, a to ani pri stíšení plynu. Nikdy na sporák neklaďte mokré hrnce, vlhkosť totiž predlžuje čas zohrievania. Nádoby, naopak, prikrývajte pokrievkami – tie dokážu skrátiť čas varenia až o tretinu.

Veľkosť hrncov prispôsobujte veľkosti horáka, čím zvýšite efektívnosť ohrevu. Oplatí sa využívať zvyškové teplo po vypnutí rúry – buď v nej nechajte dopiecť koláč, alebo ju otvorte a vypustite teplo do interiéru.

Sprchujte sa lacnejšie

Okrem účinného kotla na ohrev vody sa oplatí využívať aj ďalších pomocníkov v domácnosti, ako sú napríklad pákové batérie. V porovnaní s klasickými sú úspornejšie, pretože rýchlejšie dokážu nastaviť požadovanú teplotu.

Perlátory zasa znižujú prietok celkového objemu vody, to isté vám pri sprchovaní zabezpečia hlavice s nastaviteľným prietokom.

Vyberte si spoľahlivého dodávateľa

Výdavky domácností za plyn ovplyvňuje v najväčšej miere množstvo plynu, ktoré domácnosť za rok spotrebuje, preto je vhodné sledovať ponuky dodávateľov plynu. V tejto oblasti sa oplatí spoľahnúť na overených dodávateľov, akým je aj Stredoslovenská energetika. Okrem stabilných dodávok plynu poskytuje nadštandardnú zákaznícku starostlivosť a možnosť mať svoje energie – elektrinu aj plyn – „pod jednou strechou“. Odborníci zo SSE vám poradia ideálnu tarifu tak, aby boli vaše faktúry za dodávky plynu čo najnižšie.

Zároveň si vďaka zákazníckej eZóne SSE od Stredoslovenskej energetiky jednoducho porovnáte medziročnú spotrebu energií vo svojej domácnosti, požiadavky týkajúce sa energií vyriešite 24/7 a faktúry za energie zaplatíte pohodlne online, môžete si ich takisto kedykoľvek stiahnuť či archivovať. Navyše si priamo v eZóne SSE môžete zadávať samoodpočty, sledovať stav svojich online požiadaviek či objednávať ďalšie produkty a služby od SSE. Zaregistrujte sa na sse.sk/ezona alebo si bezplatne stiahnite mobilnú aplikáciu eZóna SSE a využívajte výhody zákazníckej zóny už dnes. Viac na sse.sk/ezonainfo.

Viac o zákazníckej eZóne SSE

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.