Dôležitý vynález oslávi 100 rokov: Na čo slúži elektrický istič? | SSE

Dôležitý vynález oslávi 100 rokov: Na čo slúži elektrický istič?

Keby sme ich nemali, pravdepodobne by sme čelili častejším problémom a požiarom. Ističe totiž chránia elektrické inštalácie – hneď po zaznamenaní „chyby“, napríklad v podobe nadprúdu alebo skratu, prerušia tok elektrického prúdu do elektrickej inštalácie. V domácnosti ich určite máte aj vy. Ako však zistíte, či vás chránia naozaj spoľahlivo?

Elektrický istič

Čím viac spotrebičov, tým väčšie riziko

Dnes si bez elektriny nevieme predstaviť život. „Šťavu“ dodáva nielen osvetleniu, ale aj smartfónom, počítačom, televízorom a bežným kuchynským či iným spotrebičom. Množstvo zariadení zapojených do elektrickej siete však zvyšuje nároky na bezpečnosť elektrických inštalácií. Výkyvy elektrického prúdu môžu narušiť chod elektrických spotrebičov či dokonca spôsobiť požiar.

Nejde pritom o zanedbateľné riziko. Podľa údajov Hasičského zboru SR vznikol v roku 2020 pri skratoch takmer jeden požiar denne s celkovou bilanciou priamych škôd takmer 4,5 milióna eur. A čo je ešte horšie, pri týchto požiaroch sa zranilo 20 osôb.

Prvú poistku vynašiel Edison

Nedostatky elektrických obvodov si už koncom 19. storočia uvedomovali aj vedci. Skúmal ich aj samotný vynálezca žiarovky Thomas Edison, ktorý vynašiel prvú poistku a neskôr aj predchodcu súčasných ističov. Kým poistku bolo možné využiť výlučne jednorazovo, istič dokázal fungovať opakovane. Edison si ho dal patentovať v roku 1879.

Na prelome 19. a 20. storočia tento vynález vyšperkoval Granville Woods. Zatiaľ čo Edisonov jednoduchý spínač sa musel „resetovať“ manuálne, Woods stvoril prvý automatický elektrický istič. Novodobé miniatúrne tepelno-magnetické ističe – čiže také, aké používame aj v súčasnosti – si dala v roku 1924 patentovať švajčiarska elektrotechnická spoločnosť BBC na čele s vynálezcom Hugom Stotzom.

Už 80 rokov v obytných budovách

Ističe sa začali zavádzať do obytných budov v priebehu 40. rokov minulého storočia. Dnes sú na trhu zariadenia na ochranu proti nadprúdom a skratom v rôznych veľkostiach a parametroch. Dokážu tak pokryť požiadavky od najmenších strojov a zariadení až po tie vysokovýkonové. Ako však zistíte, aká veľkosť je vhodná pre vašu domácnosť?

Zjednodušene by sa dalo povedať, že čím viac spotrebičov v domácnosti využívate, tým lepšie zabezpečenie potrebujete. Niektoré z nich sú totiž citlivejšie na výkyvy elektrickej siete alebo vyžadujú samostatný prívod elektriny, a teda aj samostatnú ochranu takéhoto elektrického obvodu. Výkonovo náročnejšie sú napríklad vykurovacie kotly.

Vyššia bezpečnosť – nižšie výdavky

Vyššia bezpečnosť – nižšie výdavky

Veľkosť hlavného ističa sa teda nerieši len pri novostavbe. Často je dobré zvážiť jeho výmenu aj pri rekonštrukcii vášho príbytku či kúpe nových spotrebičov, ktoré majú vyšší príkon. Vyššie požiadavky na jeho prúdovú hodnotu môže mať aj zmena vykurovania z tuhého paliva na elektrické. Ak plánujete inštaláciu nabíjačky na elektromobil, takisto treba zvážiť vhodnosť aktuálneho ističa.

S posúdením aktuálneho ističa vám pomôže odborník, napríklad elektrikár alebo elektroprojektant. Keď vyriešite tento krok, nezabudnite podať žiadosť o výmenu hlavného ističa v príslušnej distribučnej spoločnosti. Samotnú výmenu totiž nemôžete urobiť svojvoľne, potrebujete najprv získať súhlas distribútora elektriny. Všetky dôležité otázky, ktoré sa týkajú výmeny ističa, vám zodpovie odborník na sse.sk/vymena-istica.

Stredoslovenská energetika pre vás pripravila aj podrobný videonávod, s ktorým výmenu ističa určite bez problémov zvládnete.

VIAC O ELEKTRICKÝCH ISTIČOCH

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.