Zníženie spotreby elektriny aj o 1/3 a návratnosť pod 5 rokov? Áno, to je fotovoltika dnes, Newsletter, Stredoslovenská energetika

Zníženie spotreby elektriny aj o 1/3 a návratnosť pod 5 rokov? Áno, to je fotovoltika dnes

Cenové výkyvy elektriny za posledný rok sú bezprecedentné. Čiastočne dobrá správa je, že od začiatku jesene sú ceny v klesajúcom trende, no stále 4 – 5-násobne vyššie ako v roku 2021. Čoraz viac firiem nechce byť závislých na neistom vývoji cien a investuje do fotovoltických zariadení. Na rastúci dopyt reaguje (aj keď s oneskorením) aj legislatíva, ktorá zjednodušuje procesy a rozširuje možnosti, ako môžu firmy a organizácie profitovať na vlastnej výrobe elektriny zo slnka.

Fotovoltické systémy je možné jednoducho umiestniť na strechy budov alebo výrobných hál a takto môžu dlhodobo šetriť náklady nielen veľké priemyselné firmy, ale aj malí a strední podnikatelia, školy, verejné inštitúcie alebo nemocnice.

Fotovoltika od SSE

Ak sa rozhodnete pre fotovoltické zariadenie dokážete pokryť časť využívaných energií, a to nielen priamej spotreby elektriny, ale navyše znížite svoje náklady aj na ostatné využívané energetické systémy ako ohrev vody, vykurovanie či chladenie.

Fotovoltické systémy sú škálovateľné presne podľa potrieb zákazníka a umožňujú zvoliť optimálny výkon, ktorý dokáže daná prevádzka efektívne využiť, a do budúcnosti sú jednoducho rozšíriteľné. Limitom môže byť je veľkosť a statika strechy, kde majú byť solárne panely umiestnené. Pri každom našom projekte je preto nevyhnutnou súčasťou aj statický posudok strechy. V našich podmienkach je fotovoltika schopná vyrobiť asi 1 megawatt-hodinu (MWh) elektriny z každého kilowattu (kWp) inštalovaného výkonu solárnych panelov. Jednoduchšia je montáž na šikmé strechy (ideálne južná orientácia a sklon 30°), ktorá je aj lacnejšia vzhľadom na investíciu do konštrukcie, ktorá uchytáva panely. Plochá strecha vyžaduje zodpovedajúcu konštrukciu na uchytenie panelov so štandardným sklonom 10 – 15°. Dôležité je, aby akýkoľvek typ strechy, na ktorej majú byť panely umiestnené, nebol zatienený, čo by znižovalo samotnú účinnosť výroby elektriny.

Samotnej inštalácii predchádza relatívne náročný schvaľovací proces, v rámci ktorého sú vyžadované rôzne vyjadrenia a splnenie technických podmienok zo strany distribučnej spoločnosti na pripojenie fotovoltiky, vrátane pridelenia pripojovacej kapacity alebo stavebného úradu. Komplikovanosť celého procesu závisí od výkonu fotovoltického zariadenia (uvádza sa v kWp). Najjednoduchšie pravidlá platia pre malé zdroje do 10 kWp, zložitejšie je to pre lokálne zdroje a veľké výrobné zdroje.

Naši špecialisti vám radi pomôžu s každým typom inštalácie, aby celý proces prebehol pre vás čo najpohodlnejšie, v súlade s pravidlami distribučných spoločností a platnou legislatívou.

Pod vplyvom vysokého záujmu o fotovoltiku, došlo v tomto roku k viacerým legislatívnym zmenám, ktoré majú za cieľ zvýšiť dostupnosť vlastnej výroby elektriny pre firmy a organizácie a zjednodušiť pravidlá pre ich pripájanie. Zmena sa týka najmä tzv. lokálnych zdrojov nad 10 kWp, pri ktorých sa zrušil horný limit ich výkonu z pôvodných 500 kWp na hodnotu maximálnej rezervovanej kapacity na danom odbernom mieste, ktorá je uvedená vzmluve o pripojení. Pozitívom je aj zrušenie obmedzenia na dodávku vyrobenej a nespotrebovanej elektrickej energie do distribučnej siete, čo umožňuje jej predajom zlepšiť návratnosť fotovoltického systému. Novinkou je aj doba  platnosti rezervovanej kapacity na pripojenie, ktorá sa predĺžila zo šiestich na dvanásť mesiacov, čo je dôležité pre realizáciu väčších projektov a tiež vysporiadanie sa s prípadným problémom predĺženia realizácie z dôvodu krátkodobých výpadkov dostupnosti niektorých komponentov na trhu.

A prečo je záujem o fotovoltické zariadenia taký vysoký zo strany firiem a verejného sektora? Jednoznačne je to prínos k zníženiu nákladov na energie, nezávislosť od nepredvídateľného vývoja cien energií a v neposlednom rade aj environmentálna zodpovednosť v čase klimatickej krízy. Nič z toho by však pre záujemcov nemalo zmysel, ak by za tým nebola pozitívna ekonomika s návratnosťou investície. A tú majú fotovoltické zariadenia stále zaujímavejšiu. Ak sme ju počítali ešte pred dvomi rokmi na úrovni 10 rokov, dnes vychádza návratnosť už na úrovni 3 – 5 rokov, podľa využitia vyprodukovanej elektriny a, samozrejme, ceny, ktorú klient platí za elektrinu zo siete. Príkladom môže byť jedna z našich úspešných realizácií u klienta s výkonom 32 kWp, kalkulovaná ešte pri relatívne priaznivých cenách elektriny na úrovni 200 eur/MWh:

Príklad

Ročná bilancia

Ak Vás zaujala možnosť zabezpečiť svojej firme alebo organizácii čiastočnú energetickú nezávislosť, vyplňte, prosím, kontaktný formulár na našej stránke a my Vám pripravíme ponuku na mieru, vrátane kalkulácie návratnosti a možností financovania investície.

Viac informácií o výhodách fotovoltiky nájdete na našej stránke sse.sk/fotovoltika-firmy.

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.