• Prejsť na

Urobte si vlastný energetický audit

1. 1. 2019

Vykonajte si sami doma vlastný energetický audit a dajte prednosť nižšej energetickej spotrebe.

Energetický audit vašej domácnosti

Zatiaľ, čo profesionálny energetický audit je najlepší spôsob, ako zistiť, kde váš dom stráca energiu, môžete si sami vykonať svoju vlastnú jednoduchú previerku a vďaka nej nájsť veľa energetických nedostatkov. Tento energetický audit nebude taký dôkladný ako profesionálne hodnotenie energetickej spotreby v domácnosti, ale môže vám pomôcť určiť niektoré problémové oblasti, ktoré je potrebné riešiť. Spravte si krátky zoznam nedostatkov, ktorý vám pomôže pri ich odstraňovaní. Nezáleží na tom, či je váš dom len nedávno postavený - alebo dokonca nový; vždy sa dajú nájsť príležitosti na šetrenie energie. Technológie šetriace energiu sa v posledných rokoch rýchlo vyvíjali, preto by ste sa nemali vyhýbať najmodernejším trendom.

Krok 1: Nájdite úniky vzduchu

Prievany sú jednou z najväčších príčin zbytočného čerpania energií vo vašej domácnosti a ak sa ich čím skôr zbavíte, môžete ušetriť od 5 do 30 % vašich ročných nákladov na energiu, takže je rozumné riešiť ich okamžite. Prinášame vám najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako ich nájsť: zatvorte všetky okná, vchodové dvere (pokiaľ máte, tak zatesnite aj krby) a nechajte otvorené len vnútorné dvere. Zapáľte vonnú tyčinku a prejdite s ňou okolo okrajov bežných únikových miest (elektrické zásuvky, vypínače, okenné rámy, podkrovné poklopy, vetracie otvory a viac menej všade, kde sa prelínajú dva rôzne materiály). Kdekoľvek bude dym uchádzať, tam máte nedostatočnú izoláciu.

Krok 2: Osvetlenie

Energia, ktorú spotrebujete na osvetlenie predstavuje približne 10 % vašej elektrickej faktúry. Preskúmajte žiarovky vo svojom dome a zvážte nahradenie starých neefektívnych žiaroviek za modernejšie, úspornejšie a ekologickejšie LED žiarovky. Už sa nemusíte báť vysokých účtov, patentovaná ekologická náhrada klasických žiaroviek vám ročne ušetrí až desiatky eur. LED žiarovky vám budú svietiť neuveriteľných 40 000 hodín a dokážu usporiť až 90 % celkovej elektrickej energie.

Krok 3: Energetickí upíri

Skvelým spôsobom na domáci audit je použitie prístroja na meranie spotreby energie v domácnosti. S digitálnym meračom si sami viete skontrolovať koľko energie používajú vaše spotrebiče. Taktiež si s ním môžete vypočítať približnú hodinovú, štvrťročnú a ročnú prevádzkovú cenu. Následne si viete vypočítať, koľko za jednotlivú zásuvku platíte. Napríklad v SSE si môžete zapožičať digitálny merač spotreby a sami si porovnáte spotrebu vašich súčasných elektrospotrebičov s novými, úspornejšími zariadeniami. Vďaka nemu zistíte, či je načase popremýšľať o výmene, alebo sa vám viac oplatí, ak budete spotrebiče v stand-by režime vypínať. Stačí ak vyplníte jednoduchý online formulár a vyzdvihnite si merač spotreby v jednom z ôsmich Zákazníckych centier SSE. Merač vám zapožičajú bezplatne na 7 dní.

Ak ste vykonali všetky tri kroky, mali by ste mať celkom dobrú predstavu o tom, ako efektívne funguje váš dom a v akých oblastiach sa dá zlepšiť. Nenechajte sa odradiť, ak zistíte, že ušetríte iba niekoľko eur za mesiac; tieto úspory sa časom na seba rýchlo nabaľujú. Navyše, kľudnejší spánok vám prinesie vedomie, že svojimi úspornými riešeniami pomáhate nie len svojej peňaženke, ale aj planéte.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.