Šetriť energie sa oplatí: Pomôžete planéte aj svojej peňaženke, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Šetriť energie sa oplatí: Pomôžete planéte aj svojej peňaženke

2. 7. 2020

Spotreba energií tvorí v každej domácnosti mesačnú položku, ktorej výšku dokážeme ovplyvniť správnym zaobchádzaním. Faktúru pomôže znížiť napríklad výber vhodného dodávateľa a efekt prinesie aj pár dobrých návykov. Okrem toho, že vás potešia nižšie platby, šetríte aj našu planétu a životné prostredie.

Šetriť energie sa oplatí

Správnym varením k plnšej peňaženke

Mnoho z nás varí takmer každodenne a na úsporu naozaj stačí málo. V prvom rade nepoužívajte zbytočne veľký hrniec – do menšieho stačí dať aj menej vody a tá sa, samozrejme, zohreje rýchlejšie. Hrniec či panvica by mali zároveň vždy kopírovať varnú plochu. Myslite aj na pokrievku, ktorá proces urýchli a spotrebu energie výrazne zníži.

Zvyknite si tiež vypnúť varnú dosku alebo rúru ešte predtým, ako chcete pokrm vytiahnuť. Jedlo sa dorobí pri zostatkovej teplote. Efektívne je predhriatie vody vo varnej kanvici a úsporu vám prinesie aj používanie tlakových hrncov.

Aj na vode môžete ušetriť

Pri šetrení vody vám pomôžu tak dobré návyky, ako aj technické vychytávky. V kúpeľni môžete skrátiť interval sprchovania. Vo všeobecnosti platí, že sprcha je šetrnejšia ako kúpeľ, využiť sa oplatí aj šetriacu sprchovaciu hlavicu. Pri praní zase dbajte na to, aby ste práčku zapínali vždy plnú. Ak beriete ekologické zmeny vážne, snažte sa zužitkovať vodu, ako sa len dá. Ak na teplú vodu vždy musíte chvíľu čakať, využívajte studenú odtečenú vodu napríklad na polievanie izbových kvetov. V záhrade sa zas oplatí mať zbernú nádobu.

Na míňanie vody má vplyv aj umývanie použitých riadov v napustenom dreze. Ak vám tento spôsob nevyhovuje, zvážte kúpu takzvaného perlátora. Ten nasadíte na batériu a tok z kohútika bude automaticky obohatený o vzduch. To v praxi znamená menej minutej vody a nižšiu sumu pri zúčtovaní.

Šetriť energie sa oplatí

Vyrábajte si elektrinu sami

Využitie obnoviteľných zdrojov v domácnosti vám aj vďaka dotácii od štátu môže ušetriť nemalé prostriedky. Dnes sú už úplne bežné solárne panely, ktorých montáž vám zaručí ohrev vody. Slnečné lúče využívajú aj fotovoltické panely, ktoré ich premieňajú na elektrickú energiu. Tú využijete na prevádzku spotrebičov, ale aj na podporu vykurovania. Ročnou úsporou vám prinesú minimálne 10 % zisk a navyše zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti.

Na zavedenie zelených technológií môžete navyše teraz pre svoju domácnosť získať dotáciu v rámci projektu Zelená domácnostiam II do výšky až 3 400 €, keďže Slovenská inovačná a energetická agentúra opätovne spustila projekt Zelená domácnostiam.

Stredoslovenská energetika pritom všetko zabezpečí za vás. Fotovoltické či solárne panely, ako aj tepelné čerpadlo od SSE momentálne získate i na splátky.

Na efektívne vykurovanie v zime myslite už dnes

Domácnosti na Slovensku je potrebné vykurovať minimálne 4 až 5 mesiacov v roku, preto sa oplatí dbať na efektivitu. Zima je síce pomerne ďaleko, ale už dnes môžete urobiť úpravy na nižšiu spotrebu vo vykurovacom období. Oplatí sa preveriť, či vám doliehajú okná a tesnenia ešte vždy plnia svoje poslanie. Tie je vhodné premazať prípravkom na báze silikónu a predĺžiť tak ich životnosť. Ak majú vaše okná desiatky rokov, možno je čas na ich renováciu alebo rovno výmenu. Netreba asi dodávať, že ideálny čas na tieto práce je ešte pred začatím vykurovacej sezóny.

Pri vykurovaní plynom je dôležité poznať stav svojho kotla. Nezabudnite na pravidelnú revíziu a za zváženie stojí aj investícia do novej technológie. V domácnostiach sú obľúbené napríklad kondenzačné kotly, ktoré redukujú množstvo vypustených emisií. Oproti starším vykurovacím jednotkám sa vyznačujú značnou úsporou, najmä v spojení s podlahovým kúrením.

Zaujímavým riešením pre rodinné domy môže byť aj kotol na biomasu alebo montáž tepelného čerpadla, ktoré energiu získa či už z vody, zo zeme alebo vzduchu. V oboch prípadoch ide o zelené technológie, na ktoré momentálne môžete získať dotáciu od štátu – v prípade kotla na biomasu 1 500 € a pri tepelnom čerpadle až 3 400 €. Nemusíte sa pritom obávať žiadnej veľkej administratívy. Kvalifikovaní SSE špecialisti vám radi poradia a pripravia riešenie priamo na mieru. SSE poskytuje komplexný servis od podania žiadosti, vybavenia administratívnych náležitostí spojených s dotáciou i odbornú pomoc s technickou realizáciou. Navyše ich tiež môžete získať už aj na splátky.

Voľba dodávateľa rozhoduje

V neposlednom rade záleží aj na tom, za akú sumu plyn či elektrinu vo svojej domácnosti odoberáte. Výhodnú ponuku má SSE – získať môžete zľavu na dodávku plynu do výšky 6 %. Vďaka prehľadnej kalkulačke môžete zistiť, koľko by ste na plyne ušetrili práve vy.

SSE vám zároveň pomôže znížiť výdavky aj pri ďalších veciach. Elektrinu pri svietení ušetríte vďaka LED žiarovkám. Zákazníci SSE si takisto môžu na týždeň požičať merač spotreby elektriny a overiť si, ako sú na tom ich spotrebiče. Možno budete prekvapení, koľko energie vám dokáže minúť napríklad starý model chladničky.

CHCEM VÝHODNÚ CENU ZA PLYN

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.