Rozhovor s generálnym riaditeľom na tému aktuálnej situácie cien energií 2023 pre domácnosti | SSE

Rozhovor s generálnym riaditeľom SSE, JUDr. Zdeňkom Schramlom na tému aktuálnej situácie cien energií 2023 pre domácnosti

Vysoké ceny elektriny a plynu spolu s otázkou ich spotrebiteľskej dostupnosti vyvolali v uplynulom roku obrovský dopyt po informáciách, ale aj obavy vo všetkých skupinách odberateľov, domácnosti nevynímajúc. Hoci sa hrozby, že za elektrinu a plyn budeme v bytoch či domoch platiť niekoľkonásobne viac, napokon nenaplnili energie ostávajú naďalej v centre záujmu. Už dnes je totiž jasné, že rýchle a jednoduché riešenie energetickej krízy v globálnom meradle neexistuje a počítať s tým, že ceny elektriny a plynu sa u nás udržia v budúcnosti na rovnakej úrovni alebo dokonca ešte klesnú, sa rozhodne nedá.

Čo nás teda v nasledujúcom období čaká? Aká bude výsledná cena elektriny a plynu pre domácnosti v roku 2023 a čo to pre domácnosti znamená? Koľko si reálne priplatí paneláková domácnosť a koľko rodinný dom? Čo spôsobilo nárast cien energií a ako pri ňom domácnostiam pomáha štát? Odpovede na tieto i ďalšie otázky a takisto aj vysvetlenia, ktoré zákazníkom zo segmentu domácností vnesú do problematiky viac svetla a pochopenia, poskytol generálny riaditeľ Stredoslovenskej energetiky, a. s., (SSE) JUDr. Zdeněk Schraml.

V závere roka ÚRSO rozhodlo o cenách elektriny a plynu pre domácnosti na rok 2023. Z čoho vychádzajú a ako sa na ich výšku pozerať?

Mimoriadnymi opatreniami vlády bolo dosiahnuté, že celkové náklady domácností pri elektrine narastú asi o 3 % a pri plyne asi o 16 %. Nie je to teda žiadny dramatický nárast ceny vzhľadom na ceny energií na trhu, čo je pre koncového odberateľa určite dobrá správa. V každom prípade ceny pre obe energetické komodity veľmi výrazne chránia domácnosti pred dopadom reálnych trhových cien elektriny a plynu, pretože tie sú stále na vysokých úrovniach a sú násobne vyššie ako určené zastropované ceny pre domácnosti.

Ako sa nové ceny za elektrinu/plyn reálne premietnu do nákladov priemerných domácností? Koľko si za energie v tomto roku priplatia?

Pre priemernú domácnosť, ktorá elektrinu na vykurovanie nevyužíva, to znamená, že zaplatí za elektrinu mesačne približne o 1 € viac. Domácnosť využívajúca elektrinu aj na vykurovanie zaplatí navyše približne 2,5 € mesačne. Pre priemernú domácnosť využívajúcu plyn len na varenie (v sadzbe T1) to znamená nárast celkovej ceny plynu o 1,5 € mesačne. Domácnosť, ktorá plynom aj vykuruje (v sadzbe T3), si priplatí približne o 16 € mesačne viac.

Prečo cena dodávky elektriny pre domácnosti narástla menej ako cena dodávky plynu? Je za tým len rozhodnutie o výške štátnej pomoci?

Obe tohtoročné ceny pre domácnosti  elektrina aj plyn  sú veľmi výrazne ovplyvnené zásahom štátu v prospech domácností. Rozdiel je najmä v tom, že v prípade elektriny máme na Slovensku veľkého domáceho výrobcu elektriny, s ktorým sa štát mohol dohodnúť na dodávke elektriny pre domácnosti za výhodnejšiu cenu. Pri plyne však veľkého domáceho výrobcu nemáme, prakticky všetko, čo sa spotrebuje, musí krajina nakúpiť a doviezť, takže zvýhodnenie ceny plynu je v tomto prípade iba o výške štátnej dotácie.

Znamená to, že domácnosti nemusia dosiahnuť vo svojej spotrebe elektriny či plynu žiadnu úsporu, aby získali zastropované, dotované ceny? Nemajú povinnosť šetriť?

Pôvodná podmienka ešte z leta minulého roka, že domácnosť dostane zvýhodnenú cenu len na 85 percent objemu svojej doterajšej spotreby a zvyšok buď ušetrí, alebo si ho bude musieť dokúpiť za trhové ceny, už naozaj neplatí. Od tohto opatrenia napokon ministerstvo hospodárstva upustilo. Povinnosť šetriť teda domácnosti nemajú, rozhodne to však neznamená, že myšlienku úspor energií môžu domácnosti pustiť z hlavy. Nemôžeme si užívať nízke zvýhodnené ceny a tváriť sa, že sme ostrovček, ktorého sa rastúce ceny elektriny a plynu netýkajú. Nedajú sa ani čakať zázraky, že zastropované ceny budú platiť večne alebo, že ceny energií budú niekedy opäť na úrovni spred dvoch-troch rokov. Hoci to teda nie je povinnosť, skutočne sa v spotrebe energií treba správať čo najrozumnejšie, zamýšľať sa nad dosahovaním úspor v domácnosti, postupne realizovať úsporné opatrenia.

Musí zákazník SSE kontaktovať svojho dodávateľa, aby štátom zvýhodnenú cenu elektriny alebo plynu získal, alebo je to automatický proces? Dochádza k nejakým zmenám v spôsobe fakturácie a k úprave zálohových platieb?

V tomto smere sa pre zákazníka SSE nič nemení. Naši zákazníci nemusia chodiť do zákazníckych centier ani kontaktovať zákaznícku linku, prechod na nové ceny je pre nich automatický, nevyžaduje sa od nich v tomto smere žiadny druh aktivity.

Zachované zostáva fakturačné obdobie aj termín zasielania vyúčtovacích faktúr. Nedochádza ani k plošnému zvyšovaniu záloh. Zálohové platby budú upravované tak ako obyčajne, až v čase pravidelného ročného vyúčtovania, keď sa nastavujú nové výšky záloh podľa spotreby energie a jej ceny. Avšak v prípade, že napriek tomu majú naši zákazníci záujem si svoje zálohové platby navýšiť, môžu tak urobiť pohodlne, online cez našu zákaznícku eZónu SSE na www.sse.sk/ezonainfo.

Čo radíte zákazníkom v kontexte neustále rastúcich trhových cien energie? Ako môžu znížiť svoju spotrebu elektriny a plynu?

Základným opatrením, ktoré si nevyžaduje žiadne náklady, je overenie, či máte správne nastavenú sadzbu za elektrinu. Z našich skúseností vieme, že až 20 % odberných miest ju má nastavenú nesprávne. Pritom jednoduchou zmenou sadzby by mohli ušetriť desiatky eur ročne. Práve preto našim zákazníkom poskytujeme bezplatné videoporadenstvo, ktoré im posielame raz ročne po fakturácii na e-mailovú adresu. V ňom sa naši odborníci pozrú na ročnú spotrebu energií a sadzbu, ktorú domácnosť využíva. Ak je sadzba zvolená nesprávne, navrhnú jej úpravu.

Takisto našim zákazníkom na stránke www.sse.sk/rady vytrvalo radíme, aby sa zamerali na akékoľvek úspory energie v domácnosti  od tých, ktoré nestoja nič, len zmenu nášho správania smerom k menšej energetickej spotrebe, až po tie investične náročné, ako je zateplenie či výmena okien alebo výmena zdroja tepla za úspornejší. Obzvlášť, ak teraz existujú dobré možnosti získať na to nenávratný štátny príspevok vďaka programom Obnov dom a Zelená domácnostiam. Takéto opatrenia nielen zhodnotia celú nehnuteľnosť, ale sú aj dobre investovanými zdrojmi, najmä v čase vysokej inflácie. Navyše s rastúcimi cenami energií sa výrazne skracuje aj návratnosť vložených investícií a domácnosť si vďaka nim vytvára akúsi finančnú poistku aj na časy, keď ceny energií nebudú zastropované.

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.