Pomôžte Zemi - pomôžete sebe a ešte aj ušetríte, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika
  • Prejsť na

Pomôžte Zemi - pomôžete sebe a ešte aj ušetríte

22. 4. 2019

O ochrane životného prostredia sa hovorí v médiách, na internete, na diskusných fórach svetových parlamentov. Lenže to nestačí. Na sídliskách aj v lesoch pribúdajú čierne skládky, neustále míňame viac vody, elektriny, dreva a súčasné ľudstvo by potrebovalo nie jednu, ale 1,7 planéty. Žijeme na dlh. Pritom správať sa zodpovedne a ohľaduplne k Zemi znamená nielen šetriť životné prostredie, ale aj vlastné financie.

 

O čom ten Deň Zeme je?

Pripomíname si ho každoročne 22. apríla - Svetový deň Zeme vyhlásil prvý raz v roku 1970 americký senátor Gaylord Anton Nelson, ktorý chcel dostať témy zvýšenia energetickej účinnosti, recyklácie a obnoviteľných zdrojov energie do politiky. Vďaka rezolúcii OSN si tento deň oficiálne pripomíname ako Medzinárodný deň Matky Zeme od roku 2010. Už pár rokov sa teoreticky pracuje na ochrane Zeme, ale prax zaostáva.

Zem vyčerpáme už v lete

Organizácia Global Footprint Network (GFN) monitoruje stav zdrojov na planéte a našu spotrebu. Tieto dve veličiny dáva na misky váh a určila takzvaný „Earth Overshoot Day, teda deň, kedy ľudstvo z prírody využilo viac, než dokáže naša planéta za celý rok obnoviť. Ideálnym stavom by bolo, ak by tento deň nastal 31. decembra. Lenže to sa udialo naposledy v roku 1970, kedy pripadol na 29. decembra. Odvtedy sa posúva. Podľa GFN je dnes spotreba ľudstva taká vysoká, že by potrebovalo 1,7 planéty. Čo to znamená? Že žijeme na dlh a planétu drancujeme. Každý rok z nej doslova ubúda. V roku 1993 bol „Earth Overshoot Day“ 21. októbra, v roku 2003 už 22. septembra a v roku 2015 pripadol na 13. augusta. V roku 2017 nastal 2. augusta, v 2018 ešte o deň skôr. Tento rok ho možno očakávať na konci júla.

Je načase ubrať plyn

A to doslova. Je potrebné začať šetriť prírodné zdroje. OSN zhromažďuje údaje z tisícov oblastí ľudskej činnosti. Napríklad z rybolovu, lesníctva, dopravy a energetiky a ostatných oblastí, z ktorých čerpáme.  Ekosystémy sú síce odolné, ale ak príde bod zlomu, zrútia sa a prestanú fungovať. Dnes nikto nevie, či sme od neho desiatky rokov alebo len mesiace. Zodpovednosť tak začína pri každom z nás. Musíme začať planétu využívať zodpovedne.

Ako s jedlom nevyhodiť peniaze

Až tretina jedla na celom svete sa na taniere nikdy nedostane. To je 1,3 miliardy ton jedla, ktoré by dokázalo nachovať 3 miliardy ľudí. Premení sa na odpad. To je štyrikrát viac, než počet hladných ľudí na tejto planéte. Na celom svete sa pritom  vyhodí až 35% ulovených rýb a morských plodov, 20% mäsa, 30% vypestovaných obilnín, 45% ovocia, zeleniny, koreňov a hľúz a 20% mliečnych výrobkov.

Vyhadzujete jedlo aj vy? Nekupujte mnoho jedla v akcii len preto, že sa to oplatí, a nakoniec ho aj tak nezjete. Kupujte len toľko, koľko spotrebujete. V prípade, že predsa len máte aktuálne väčšie množstvo potravín v domácnosti, používajte radšej mrazničky. Potraviny totiž patria k najväčším položkám rodinného rozpočtu. Nevyhadzovať jedlo znamená nevyhadzovať peniaze.

Ako šetriť energie?

Nie je to len o plytvaní jedlom, ale aj o plytvaní energiami, čo ničí našu Zem. Tak ako pri jedle, aj tu dokážete šetriť zdroje aj financie bez toho, aby ste sa obmedzovali. Inšpirujte sa našimi jednoduchými tipmi do domácnosti:

 

  1. Investujte do „no frost“ mrazničky, alebo mrazničku pravidelne rozmrazujte. Pretože námraza väčšia ako 3 mm zvyšuje náklady na elektrinu až o 75%. 
  2. Chladničku a mrazničku umiestnite ďalej od sporáku a iných tepelných zariadení. Každý stupeň nad 20 °C zvyšuje spotrebu energie asi o 4-6%. 
  3. Vymeňte elektrospotrebiče. Staré vám žerú nielen nervy, ale aj peniaze a energiu. Podľa Stredoslovenskej energetiky, pri porovnaní ročnej spotreby starých a moderných spotrebičov je úspora energie pri chladničke s mrazničkou až 71%, pri rúre na pečenie 62%, pri umývačke riadu 48%, práčke 60%, žiarovkách a osvetlení 55%. To odľahčí nielen Zemi, ale aj vášmu rozpočtu. 
  4. Najväčší žrúti energie v pohotovostnom režime sú televízor, stolný počítač s príslušenstvom, uspatý notebook, herná konzola, ktorá skonzumuje až 30 eur ročne. Vypínajte spotrebiče ak ich nepoužívate, inak len vyhadzujete peniaze a míňate energiu.
  5. Pri umývaní riadu a sprchovaní používajte úsporné sprchové hlavice a perlátory. Vďaka nim znížite spotrebu vody aj o 40 %.
  6. Dbajte na to, aby na elektrickom variči a na varnej doske bol hrniec s rovnakým priemerom ako je priemer platničky. Ak je hrniec menší iba o 3 cm, stráca sa až 30 percent energie. Na hrniec dajte aj pokrievku, pretože varenie bez nej zvýši spotrebu energie o 150 až 300 percent.
  7. Mnoho ďalších užitočných a jednoduchých tipov ako šetriť energie, svoje financie a vďaka tomu našu planétu, nájdete na stránkach SSE.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.