Nabíjacie stanice pre elektromobily od SSE, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Nabíjacie stanice pre elektromobily od SSE

4. 2. 2021

Elektromobilita je v súčasnosti jednou z najekologickejších foriem dopravy a vozidiel so zelenými evidenčnými tabuľkami na našich cestách pribúda. S rastúcim počtom elektromobilov prirodzene stúpajú aj nároky na dostupnú sieť nabíjacích staníc. Tie sa stávajú samozrejmou súčasťou verejných priestorov, parkovísk, obchodných centier, ale aj administratívnych budov, firemných areálov, nových bytových domov, hotelov...

Stredoslovenská energetika, a. s., (SSE) ktorá je overeným dodávateľom energie prevažne na strednom Slovensku, má vo svojej ponuke služieb aj nabíjacie stanice pre elektromobily. Nezáleží na tom, či ste malá prevádzka s jedným elektromobilom, rodinný penzión, bytový dom alebo plánujete celú flotilu elektrických vozidiel pre firmu. V SSE nájdete všetky druhy a veľkosti nabíjacích staníc. Portfólio obsahuje kompletnú ponuku od malých domácich nástenných nabíjačiek pre jeden až dva elektromobily cez stĺpikové AC stanice až po rýchlonabíjacie DC stanice pre celé vozové parky.

Pozor na aktuálnu legislatívnu povinnosť

Novinkou, ktorá zrejme prispeje k zrýchleniu budovania nabíjacích staníc, je nová národná legislatíva. Záväzok Slovenska budovať nabíjaciu infraštruktúru tak, aby sa elektromobilita mohla intenzívne rozvíjať, sa totiž premieta už aj v našich právnych normách. V apríli minulého roka vstúpila do platnosti novela zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov. Tá nariaďuje, že projektová dokumentácia bytových domov a administratívnych budov musí od marca 2021 počítať aj s dobíjaním elektromobilov. V praxi to znamená, že akýkoľvek subjekt, ktorý požiada o stavebné povolenie na stavbu či rekonštrukciu bytového domu alebo administratívnej budovy po 10. marci tohto roka, musí v takomto novopostavenom či obnovenom objekte zabezpečiť aj vybudovanie nabíjacej stanice alebo infraštruktúry pre neskoršiu inštaláciu nabíjacích staníc. Presnejšie – nebytové budovy s viac ako 10 parkovacími miestami musia mať aspoň jednu nabíjaciu stanicu elektrických vozidiel a infraštruktúru vedenia na najmenej jednom z piatich parkovacích miest. Bytové budovy s viac ako 10 parkovacími miestami musia mať infraštruktúru vedenia pre každé parkovacie miesto s cieľom umožniť neskoršiu inštaláciu nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá.

SSE v súvislosti s novou legislatívou ponúka zákazníkom svoje kompetencie aj pomoc pri riešení ich zámerov a požiadaviek.

Môže to byť jednoduché

Vďaka skúsenostiam SSE nebude zriadenie vlastnej nabíjacej stanice vôbec zložité. SSE navrhne riešenie prispôsobené presne na mieru podľa vašich požiadaviek a potrieb a celým procesom zriadenia nabíjacej stanice vás prevedie v komplexnom balíku pomoci. Od samotného návrhu nabíjacej infraštruktúry cez súčinnosť pri príprave projektu, dodávku a inštaláciu stanice/staníc až po revíznu správu a zabezpečenie servisu v nasledujúcich rokoch.

Nabíjacie stanice ponúkané SSE pochádzajú od renomovaných výrobcov, ktorí všetky komponenty staníc vyrábajú v EÚ, čo okrem kvality garantuje aj dostupnosť náhradných dielov a prípadný rýchly servisný zásah. Spĺňajú tiež najprísnejšie technické štandardy zamerané na efektívnosť a bezpečnosť prevádzky, modularitu i robustnosť konštrukčného riešenia, ale aj na odolnosť voči vandalizmu.

Spoľahnúť sa môžete tiež na overené a kvalitné technické riešenia, užitočné doplnkové služby a rôzne prevádzkové vylepšenia či smart vychytávky vychádzajúce z dlhoročných skúseností SSE, ktorými dosiahnete nižšie náklady a skutočne efektívnu prevádzku nabíjacích staníc.

Zvýšte atraktívnosť a generujte zisk

Inštalácia nabíjacích staníc pre elektromobily pritom nemusí byť len legislatívne vynútenou investíciou. Okrem svojho základného účelu má totiž aj výrazný potenciál na zvýšenie atraktívnosti akejkoľvek prevádzky a miesta. Ak zviditeľníte svoje nabíjacie stanice napríklad v online mapách, vašu reštauráciu, ubytovací rezort, zábavné, obchodné či športové centrum navštívia aj používatelia elektromobilov, ktorí si u vás svoje vozidlo budú môcť dobiť. Rovnako túto možnosť ocenia aj návštevníci najrôznejších inštitúcií, úradov, nemocníc či turistických pamiatok v mestách a obciach. Platí to, samozrejme, aj pre firmy, ktoré tak môžu profitovať nielen z úspor vlastnej flotily elektromobilov, ale aj zo spokojnosti svojich zamestnancov či zákazníkov, ktorým umožnia dobiť si elektromobil počas pracovného času alebo návštevy.

Netreba zabúdať, že takmer všetky druhy nabíjacích staníc je možné vybaviť autorizáciou používateľa a prepojiť ich s platobnými aplikáciami. Majiteľ nabíjacej stanice sa teda môže rozhodnúť, či bude nabíjacia stanica slúžiť iba jemu, či umožní bezplatné nabíjanie aj niekomu inému, alebo či nabíjanie spoplatní a získa tak nový zdroj príjmov, ktorý mu bude prinášať zisk.

Týka sa nová legislatívna povinnosť aj vás? SSE odborníci vám radi pripravia riešenie priamo na mieru. Zabezpečia komplexne návrh, inštaláciu, servis i doplnkové služby a technické riešenia. Širokú ponuku nabíjacích staníc od SSE nájdete na sse.sk/nabijaciestanice.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.