Cesty ako zdroj obnoviteľnej energie? Je to možné, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Cesty ako zdroj obnoviteľnej energie? Je to možné

21. 12. 2022

V modernom svete sú státisíce kilometrov ciest, po ktorých sa pravidelne presúvajú milióny ľudí. Predstavte si, že by dokázali byť užitočné dvojnásobne – na prepravu aj na výrobu energie. Nezmysel či ďaleké sci-fi? Veru nie, s cestami, ktoré by vyrábali energiu, sa experimentuje už vyše desaťročie.

 

Vedci pod hrozbou klimatickej krízy a obmedzených zdrojov palív neustále hľadajú nové formy získavania obnoviteľnej energie. Nápadom, ktorý upútal viacero startupov, je aj cesta vyrábajúca elektrinu. Spôsobov, ako tento cieľ dosiahnuť, je pritom viacero.

Turbíny popri cestách? Aj to je jedna z možností

V súčasnosti je jedným z diskutovaných spôsobov napríklad vertikálna turbína Enlil tureckej spoločnosti Deveci Tech. Toto zariadenie sa inštaluje na ostrovčeky medzi jazdnými smermi a využíva na výrobu energie nielen vietor, ale aj prúdenie vzduchu, ktoré medzi autami vzniká.

Spoločnosť tvrdí, že jeden Enlil dokáže za deň vyprodukovať elektrinu na chod dvoch domácností. Turbína je doplnená aj fotovoltickým panelom, ktorý takisto produkuje elektrinu a má zabudované rôzne senzory merajúce teplotu, znečistenie ovzdušia či vlhkosť vzduchu.

Táto technológia vzbudila pred pár rokmi veľký rozruch. Ďalší vývoj však výrazne pribrzdila celosvetová pandémia kovidu, ktorá obmedzila premávku a zároveň sťažila hľadanie investorov do nových projektov. Deveci Tech naďalej pracuje s týmto konceptom a využitie svojich turbín vidí nielen na cestách, ale aj na iných prirodzene veterných miestach, kde nemôžu byť postavené klasické veterné elektrárne.

Na výrobu elektriny možno využiť tlak auta

Ďalšou z možností získania energie na cestách je využitie mechanickej energie prechádzajúcich áut a piezoelektrického javu. Ten prvýkrát opísal Pierre Curie so svojím bratom Paulom Jacquom v roku 1880. Vďaka pokusom zistili, že niektoré materiály pri deformácii a tlaku vytvárajú elektrické pole.

Jednou zo spoločností, ktorá chcela tento jav využiť, bol Innowattech. Ten začiatkom nového tisícročia vyvinul nový druh piezoelektrických generátorov s mechanicko-elektrickým spojením. Princíp bol jednoduchý – na zber mechanickej energie sa niekoľko centimetrov pod asfalt nainštalovala vrstva z piezoelektrického materiálu.

Nápad znel skvele, ale v praxi sa množstvo získavanej energie ukázalo veľmi nízke. Jeden z hlavných investorov dokonca tvrdí, že vývojári ho vyslovene zavádzali. Pri demonštrácii efektivity údajne podvádzali zapojením klasických AA batérií a celý prípad sa skončil na súde. Aj naďalej sa však vedci snažia získať elektrickú energiu z ciest, chodníkov či železničných koľají pomocou tohto konceptu.

Fotovoltické cesty či chodníky? 

Vo Francúzsku sa zase testuje systém Wattway. Tenké fotovoltické panely sú dostatočne priesvitné, aby prepustili slnečné svetlo. Samozrejmosťou je aj ich odolnosť – môžu po nich chodiť ľudia a nemala by ich poškodiť ani bežná premávka vozidiel. Takto dodávajú čistú a obnoviteľnú solárnu energiu.

V snahe urýchliť celý proces však spoločnosť nedomyslela viacero detailov – najmä miesto inštalácie. Rozhodli sa pre Normandiu, kde je silného slnečného žiarenia menej ako napríklad na juhu Francúzska a cesty tak nevyprodukovali sľúbené množstvo energie. Navyše sú hlučné, a tak autority museli na danom úseku znížiť povolenú rýchlosť. Napriek tomu vývoj pokračuje a spoločnosť tento rok zamierila aj do Ázie a testuje fungovanie Wattway v Japonsku.

Aj Slovensko napreduje

Na Slovensku síce k podobným cestným experimentom zatiaľ neprišlo, ale aj naši vedci sa snažia využívanie zelenej energetiky posunúť o level vyššie. Veľkým pokrokom je takisto vnímanie zelenej energetiky bežnými ľuďmi. Čím ďalej, tým viac si ich inštaluje napríklad fotovoltické panely alebo tepelné čerpadlá a obnoviteľné zdroje využívajú aj domácnosti v bytovkách vďaka službe Zelená energia od SSE.

„Zelenú energiu od SSE sme zákazníkom ponúkli začiatkom roka 2021 a dnes ju vo svojich domácnostiach majú už tisíce. Napriek všeobecnému cenovému rastu záujem o elektrinu z obnoviteľných zdrojov stúpa,“ hovorí Michal Jaloviar, riaditeľ sekcie Predaj B2C zákazníkom.

Táto služba je úspešná aj vďaka svojej jednoduchosti. Stačí si priplatiť 2 eurá k bežnej faktúre za elektrinu a Stredoslovenská energetika pokryje celú spotrebu domácnosti elektrinou odkúpenou od slovenských zelených elektrární. Prispejete tak k ochrane životného prostredia a podporíte slovenských výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov. Zároveň nepriamo pomôžete aj ďalšiemu napredovaniu v tejto oblasti. Čím viac ľudí bude mať o zelenú energiu záujem, tým viac sa budú odborníci venovať aj vývoju nových spôsobov jej získavania. V budúcnosti tak možno budú cesty vyrábajúce elektrinu realitou aj na Slovensku.

Chcem Zelenú energiu od SSE

Chcem Zelenú energiu od SSE

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.