Brána do pekla? Takto objavili zemný plyn na Slovensku, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Brána do pekla? Takto objavili zemný plyn na Slovensku

12. 12. 2023

Stačila odhodená zápalka a kúsok šťastia – vďaka nim rodák z Gbiel neďaleko Skalice objavil prvé nálezisko zemného plynu na území bývalého Československa i strednej Európy. Nečakaný nález sa mu takmer stal osudným.

Ján Medlen

Objav zemného plynu na Slovensku tak trochu pripomína rozprávku, avšak s nie úplne šťastným koncom. Dejiny ho pripisujú gbelskému roľníkovi Jánovi Medlenovi, ktorý často prekvapoval dedinčanov svojimi nezvyčajnými nápadmi. Jedným z nich bola aj stavba domu s kruhovým pôdorysom, ktorú si vraj zvolil preto, že sa bál zlých duchov a čertov prebývajúcich v rohoch.

Po návrate z vojenčiny navyše rozpredal úrodné rodičovské pozemky roztrúsené po celej dedine, aby si namiesto nich kúpil súvislú močaristú pôdu na samote v Dúbrave, neďaleko železničnej trate. Nečudo, že jeho manželka a dcéra ho krátko nato opustili a vrátili sa žiť do Gbiel.

Skrotenie modrého ohňa

Ján Medlen zostal v chatrči so slamenou strechou žiť sám, spoločnosť mu robil len jeho kôň. Čas trávil únavným odvodňovaním močarísk pomocou siete kanálov. V jeden jesenný deň si počas oddychu chcel zafajčiť, no keď horiacu zápalku odhodil, zostal v nemom úžase. Namiesto toho, aby zhasla, celé okolie sa rozhorelo modrým plameňom.

Zhrozený roľník bol presvedčený, že ho prenasleduje čert a v zemi sa otvorili pekelné brány, preto vzal nohy na plecia a bežal do najbližšej dediny. Keď sa neskôr už upokojený vrátil ku kanálom, pochopil hodnotu svojho objavu. Plyn pomocou hlbokých rýh prikrytých doskami a blatom nasmeroval až k svojej chatrči, kde ho začal využívať na varenie, kúrenie a dokonca vraj aj na kutie železa.

Ján Medlen - gbelský roľníkJán Medlen. Zdroj foto: archív mesta Gbely.

Nálezcu prezradil až výbuch plynu v jeho dome

Takto v tajnosti prečkal zimu na prelome rokov 1912 až 1913. Pravdepodobne by v tichosti pokračoval, keby ho neprezradil osudný výbuch. Silná explózia poškodila jeho príbytok a trámy dopadli až na železnicu. Medlenovi sa akoby zázrakom nič nestalo.

Výbuch však nezostal bez povšimnutia. Prednosta železničnej stanice v Gbeloch ho nahlásil železničnej správe, odkiaľ informácia putovala až na ministerstvo financií uhorského kráľovstva. Netrvalo dlho a geológovia vyslaní na Záhorie zistili, že sa tam nachádza zemný plyn, a určili miesto na prvé vrty. Tu, v hĺbke okolo 163 metrov, narazili na ložisko ropy. Do jej ťažby sa Rakúsko-Uhorsko naplno pustilo v januári 1914.

Prázdne vrecká a nasýtené myši

Z roľníka sa však milionár nestal, práve naopak. Hoci mu vyplatili určitú sumu, peniaze schoval na rôzne miesta vo svojom dome, kde ich časom zožrali myši. Najviac mu záležalo na tom, aby mu nikto nesiahal na jeho pozemky. Neodišiel z nich ani po tom, ako naftárska spoločnosť postavila svoje prvé veže.

Keď vypukla prvá svetová vojna, odmietol narukovať, no žandári ho zbili a odviedli nasilu. Tak Medlen definitívne prišiel o svoje močiare. Keď sa ich po návrate z vojny všemožne snažil získať späť, obišiel naprázdno. Zomrel v roku 1944 pravdepodobne na astmatický záchvat.

Rozkvet ťažby zemného plynu aj nový plynovod

Priemyselná ťažba plynu, ktorý sa dovtedy považoval za vedľajší produkt ropy, na Slovensku odštartovala v roku 1950. Vrchol dosiahla v roku 1959, keď sa za rok vyťažilo 1,3 miliardy kubických metrov.

V roku 1966 sa zemný plyn začal ťažiť aj na východnom Slovensku a o štyri roky neskôr bol postavený prepravný plynovod Bratstvo, ktorý vedie z Ruska cez Slovensko.

Od plynu až k obnoviteľným zdrojom energie

Tak ako iné oblasti, aj energetika prešla za posledné roky výraznými zmenami. Príkladom je aj spoločnosť Stredoslovenská energetika, ktorej služby dnes využíva už viac než 735-tisíc zákazníkov a ktorá pripravila pre svojich odberateľov elektrickej energie ponuku – 5 % zľavu z ceny dodávky plynu pre domácnosti na budúci rok, ak sa rozhodnú aj pre odber plynu od SSE. Ak teda chcete využiť ponuku výhodného plynu od SSE pre budúci rok, dôležité je zrealizovať zmenu dodávateľa do konca marca. Platí pritom, že administratívu spojenú so zmenou dodávateľa zabezpečí SSE tak, aby bol celý proces pre vás jednoduchý a bezstarostný. Viac na sse.sk/vyhodnyplyn.

Popri dodávke elektriny či už spomínaného plynu sa dnes SSE zameriava aj na energeticky efektívne riešenia, obnoviteľné zdroje energie alebo energetické poradenstvo. Záujem Slovákov o obnoviteľné zdroje energie v poslednom období výrazne vzrástol. Odborníci na energie zo Stredoslovenskej energetiky vám tak popri tradičných zdrojoch energie komplexne pomôžu a poradia aj s inštaláciou fotovoltických panelov či tepelných čerpadiel, a to aj s využitím príspevku zo štátneho programu Obnov dom.

Vývojom pritom prechádza aj komunikácia s klientmi, ktorým vďaka zákazníckej eZóne SSE pomohla SSE získať dokonalý prehľad o svojej ročnej spotrebe energií, faktúry či zálohy môžu zákazníci SSE zaplatiť komfortne online, majú možnosť si ich kedykoľvek stiahnuť či archivovať. Zákaznícka eZóna SSE je navyše ideálnym prostriedkom na zadávanie zákazníckych požiadaviek, ponúka priestor na uzatvorenie zmluvy online, zadávanie samoodpočtov či aktiváciu nových služieb 24 hodín denne.

VIAC O ENERGIÁCH OD SSE

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.