Tieto veci zvýšia hodnotu vášho domu: Koľko z nich už máte?, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Tieto veci zvýšia hodnotu vášho domu: Koľko z nich už máte?

Aby si dom udržal či dokonca zvýšil svoju cenu, treba sa oň starať. Nehnuteľnosti prirodzene starnú, a tak sa rekonštrukcii aspoň niektorých častí určite nevyhnete. Zvýšite tak nielen komfort, ale aj hodnotu svojho bývania. Ak by ste dom chceli o pár rokov predať, určite by ste zaň vďaka týmto úpravám dostali viac. Na čo by ste sa mali zamerať?

Tieto veci zvýšia hodnotu vášho domu

Výmena okien vás zbaví starostí

K prvým rekonštrukciám, do ktorých majitelia domov vkladajú veľké nádeje, patria nové okná. Práve cez staré okná a vchodové dvere totiž v rodinných domoch uniká 25 až 35 percent tepla. Ich výmena prináša viacero výhod:

  • po výmene starých okien za nové sa zbavíte prievanu a zatekania,
  • nižší únik tepla vám ušetrí peniaze,
  • môžu pozitívne ovplyvniť množstvo prirodzeného svetla v interiéri,
  • významne prispievajú k zníženiu hlučnosti od rušnej cesty.


Pokiaľ ide o konkrétny typ okien, výber je len na vás. Či už chcete plastové, hliníkové alebo drevené, snažte sa myslieť nadčasovo, aby pôsobili moderne čo najdlhšie. Montáž určite zverte do rúk odborníkov a dôkladne si vyberte aj samotného dodávateľa. Pozrite si referencie na internete alebo sa popýtajte známych. Ideálnym obdobím na výmenu sú teplé mesiace. V tých chladnejších sa totiž vplyvom počasia predlžujú všetky stavebné procesy.

Zateplenie zmení vzhľad a ušetrí energie

Zateplenie domu je dlhodobá záležitosť – životnosť novej fasády je približne 25 až 30 rokov. Samotná výška investície závisí aj od dvoch dôležitých faktorov. Najväčšie rozdiely v cene sú vo výbere izolačného materiálu a voľbe hrúbky izolačnej vrstvy. U nás sa používa hlavne polystyrén, ale aj drahšia minerálna vlna. Ideálnu hrúbku zateplenia skonzultujte s odborníkmi.

Rodinný dom po zateplení vyzerá oveľa lepšie a zároveň tým znížite reálne tepelné straty a zlepšíte celkovú tepelnú pohodu domu. V lete budete mať doma aj počas horúčav príjemnejšiu teplotu, v zime zase ušetríte na kúrení. Podľa hrubých odhadov odborníkov môže zateplenie priniesť až 40-percentnú úsporu nákladov na vykurovanie.

Hodnotu domu zvýši aj kvalitná strecha

Pri rekonštrukcii strechy ide o veľký a finančne náročný zásah do domu. Dôvodom môže byť nedostatočná funkčnosť či snaha rozšíriť obytný priestor. Výmenou strechy sa zároveň zvyšuje aj trhová cena domu. Majitelia sa síce najviac zameriavajú na kvalitu a vzhľad novej strešnej krytiny, no to najdôležitejšie sa deje pod ňou. Rekonštrukciu preto zverte do rúk skúseného projektanta. Výmena strechy nie je lacnou záležitosťou, preto si dajte vypracovať viacero cenových ponúk od rôznych overených firiem.

Nová strecha môže zároveň prispieť k šetreniu elektrickej energie. Stačí, ak viete správne zužitkovať energiu zo slnka. Využiť môžete zelené riešenia pre domácnosť od SSE. Jedným z nich sú fotovoltické panely, ktoré premieňajú slnečné žiarenie na výrobu elektrického prúdu. Na rozdiel od solárnych panelov, ktoré zabezpečujú predovšetkým ohrev vody, môžete túto ekologickú energiu využívať aj na chod bežných spotrebičov a čiastočne aj na vykurovanie. Kvalifikovaní SSE špecialisti vám okrem toho pomôžu s výberom vhodnej technológie a pripravia riešenie priamo na mieru. Stredoslovenská energetika poskytuje komplexný servis od podania žiadosti cez vybavenie administratívnych náležitostí až po odbornú pomoc s technickou realizáciou.

Tieto veci zvýšia hodnotu vášho domu

Investujte do lacnejšieho vykurovania

Kým predchádzajúce renovácie menia aj celkový vzhľad domu, obnova vykurovacieho systému sa odrazí predovšetkým na reálnej úspore. Ak máte starší dom, ktorý ste ešte nezateplili, náklady na vykurovanie môžu predstavovať až 75 % celkových ročných nákladov na energie. Práve preto sa oplatí zamyslieť nielen nad zateplením, ale aj samotným spôsobom vykurovania. Medzi súčasné trendy patrí využívanie zelenej energie. Obľube v tejto oblasti sa teší tepelné čerpadlo, ktoré slúži na ústredné vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody. Počas leta a horúcich dní pre zmenu priestory efektívne chladí.

Ako znížiť celkovú energetickú náročnosť vášho rodinného domu a zlepšiť si tak komfort bývania v ktorejkoľvek z uvedených oblastí, vám kvalifikovane poradia špecialisti zo SSE. V rámci programu Obnov dom so SSE, cez ktorý vás individuálne a odborne prevedú až po jeho samotnú realizáciu, môžete zároveň na úsporné riešenia získať štátny príspevok až do 19-tisíc eur. Nárok naň si môžete ľahko overiť na tejto stránke.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.