Ani elektrina, ani vodík. Princ Charles jazdí na syr a víno, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Ani elektrina, ani vodík. Princ Charles jazdí na syr a víno

9. 5. 2022

Téma zelenšej budúcnosti nie je ľahostajná ani britskej kráľovskej rodine. Aj princ Charles sa snaží inšpirovať svet svojím ekologickým prístupom. K osvete, ako aj k zníženiu uhlíkovej stopy prispieva vďaka raritnej úprave svojho obľúbeného automobilu.

Syr a víno 

Aston Martin s unikátnym pohonom

Následník trónu si uvedomuje, že výrazným znečisťovateľom životného prostredia je práve doprava. Preto sa rozhodol dať si upraviť svoje vozidlo tak, aby jazdilo na netradičný ekologický pohon. Ide o Aston Martin DB6 Volante, ktorý dostal od britskej kráľovnej k svojim 21. narodeninám. Tento modrý kabriolet je súčasťou pestrej zbierky kráľovského dvora a patrí medzi jeho obľúbené.

Auto má pod kapotou štvorlitrový benzínový šesťvalec. Ten však produkuje veľké množstvo emisií, čo je v dnešnej dobe nežiaduce. Mnohí iní mainstreamoví lídri začali z podobných dôvodov jazdiť na elektromobiloch, princ Charles sa však rozhodol inak. Motor svojho Aston Martina si dal upraviť tak, aby dokázal spaľovať biopalivo z fermentovaného syra a vína!

Automobil na syr a víno

Základnou zložkou jedinečného paliva je bioetanol. Ten vzniká z prebytočného anglického vína a srvátky, ktorá je odpadom pri výrobe tradičného britského syra. V pohonnej zmesi tvorí bioetanol 85 %, pričom zvyšných 15 % je bezolovnatý benzín. Zásahy do motora pri úprave však neboli až také razantné, ako by sme si mohli myslieť.

Automobil v podstate funguje úplne rovnako ako predtým, akurát sa do jeho nádrže netankuje benzín, ale špeciálne biopalivo. To dokonca prinieslo aj o niečo vyšší výkon.

Biopalivá ako budúcnosť dopravy?

Odborníci tento jedinečný počin chvália. Princ Charles totiž celému svetu ukázal, že budúcnosť ekologickej dopravy nie je čierno-biela a nemusíme sa spoliehať výlučne na elektromobily či vodíkové autá. Práve výskum biopalív by v budúcnosti mohol priniesť zaujímavé výsledky.

Je tu však jedno veľké „ale“. Pokiaľ by biopalivá začalo spaľovať veľké množstvo vozidiel, nevyužité zvyšky z potravinárskeho priemyslu by na výrobu pohonných látok nestačili. Tie by sa museli vyrábať aj z rastlín, ktoré boli pôvodne určené na ľudskú spotrebu alebo ako krmivo pre zvieratá. Aj toto je téma, ktorú dnes vedci riešia.

Flotilu ekologických vozidiel kráľovskej rodiny, okrem špeciálne upraveného veterána, tvoria elektromobily Renault Twizy, BMW i3, BMW ActiveHybrid 7 a hybridný Land Rover Defender 130 Gun Bus. Dopĺňa ju aj dodávka Nissan e-NV200, ktorú používa záhradnícky tím Buckinghamského paláca.

Ekologický prístup kráľovskej rodiny

Podobne ako následník trónu, aj ostatní členovia kráľovskej rodiny sa snažia ísť príkladom a žiť čo najviac ekologicky. Sympaticky pôsobí snaha o zníženie energetickej náročnosti. Hrad Windsor získava 40 % elektrickej energie z dvoch hydroelektrických turbín na rieke Temža. Na pozemku hradu Balmoral, škótskeho sídla kráľovnej, sú zasa nainštalované solárne panely, ktoré môžete využívať aj vo svojej domácnosti. Odborníci na zelené technológie zo Stredoslovenskej energetiky vám radi pomôžu s výberom vhodného zariadenia, odborne poradia a zabezpečia aj samotnú realizáciu priamo u vás doma.

Kráľovná Alžbeta II. počas svojho vládnutia takisto osobne vysadila viac ako 1 500 stromov v rôznych krajinách sveta. A pretože zeleň stojí v prvej línii boja s klimatickou krízou, na výsadbu stromov vyzvala aj verejnosť. Spojila sa s najväčšou organizáciou na ochranu lesov v krajine, ktorá darovala školám a komunitám viac ako 3 milióny mladých stromov. Záhrady paláca sú zase navrhnuté ako biotopy pre rôzne druhy hmyzu. Ich nekosené časti s poľnými kvetmi slúžia ako zdroj nektáru pre včely, ktoré vyrábajú med na kráľovský stôl.

K zelenšej budúcnosti môžete prispieť aj vy

Ekologické zmýšľanie spája ľudí naprieč krajinami aj národnosťami, bez ohľadu na modrú krv. Aj vaša domácnosť môže prispieť k zelenšej budúcnosti a k ochrane nášho životného prostredia a je to skutočne jednoduché. Stačí, ak sa rozhodnete pre 100 % ekologickú Zelenú energiu od SSE, vyrobenú na Slovensku, úplne bez emisií a výhradne z obnoviteľných zdrojov – z vody, zo slnka, z vetra či biomasy. Zelená energia od SSE vás bude stáť len 2 eurá mesačne navyše k bežným platbám za dodávku elektriny, no jej pozitívny vplyv na zdravšiu a lepšiu budúcnosť je obrovský.

 

CHCEM VEDIEŤ VIAC O ZELENEJ ENERGII OD SSE

Zelená energia od SSE

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.