Aktuálne informácie o cenách energií 2023 pre domácnosti, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Aktuálne informácie o cenách energií 2023 pre domácnosti

9. 1. 2023

Posledný deň roka 2022 rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o konečnej podobe účtov za elektrinu a plynu pre domácnosti v roku 2023. Schválené ceny pre plyn boli zároveň znížené mimoriadnymi opatreniami Vlády SR, ktoré majú totiž prednosť pred cenovými rozhodnutiami ÚRSO.

Pre domácnosti celková integrovaná cena elektriny (so všetkými poplatkami) narastie približne o 3 %.

Cena za dodávku plynu pre domácnosti narastie v roku 2023 o niečo viac ako pri elektrine, celková integrovaná cena plynu (so všetkými poplatkami) pre domácnosti o 16 %.

Zmena cien nevyžaduje od našich zákazníkov žiadnu aktivitu z ich strany, prechod na nové ceny je pre nich automatický. Zachované zostáva fakturačné obdobie aj termín zasielania vyúčtovacích faktúr. Zálohové platby budú upravované v čase pravidelného ročného vyúčtovania, keď sa nastavujú nové výšky záloh, automaticky prepočítané podľa spotreby energie za uplynulý rok a ceny. Avšak v prípade, že napriek tomu majú naši zákazníci záujem si svoje zálohové platby navýšiť, môžu tak urobiť pohodlne, online, cez našu zákaznícku eZónu SSE (www.sse.sk/ezonainfo).

Uvedené cenové nárasty elektriny a plynu v žiadnom prípade nezohľadňujú bezprecedentnú situáciu na trhu s energiami, ktorých sme boli svedkami v uplynulom roku. Ceny elektriny a plynu, ktoré platia pre domácnosti v tomto roku sú ovplyvnené výraznou pomocou štátu, ktorá chráni domácnosti pred vysokými trhovými cenami.

Povinnosť šetriť energiami síce domácnosti nemajú, v spotrebe energií sa však musíme začať správať čo najrozumnejšie, zamýšľať sa nad dosahovaním úspor v domácnosti, postupne realizovať úsporné opatrenia. Pre našich zákazníkov sme pripravili množstvo rád a tipov, ako dosiahnuť úspory energií v domácnostiach, či už malými dennodennými opatreniami, ako aj investičnými aktivitami, ktorými vedia dosiahnuť výrazné úspory (www.sse.sk/rady).

Viac informácii si môžete prečítať aj v rozhovore s generálnym riaditeľom SSE, JUDr. Zdeňkom Schramlom tu.

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.