Účty za energie pod kontrolou: Čo robiť, aby ďalej nerástli?, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Účty za energie pod kontrolou: Čo robiť, aby ďalej nerástli?

23. 3. 2022

Nedoplatok a vyššie faktúry za energie dokážu nepríjemne prekvapiť. Čo môže byť ich príčinou? Aj keď máte dojem, že sa u vás doma nič zásadné nezmenilo, je čas pozrieť sa na chod domácnosti zo všetkých uhlov pohľadu.

Vysoké faktúry

Už jeden spotrebič môže byť vinníkom

Existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť na účtoch za energie – od inventúry v hrncoch až po využívanie plnej kapacity práčky. Niektoré príčiny zvýšenej spotreby sa však vedia celkom dobre maskovať. Reč je o spotrebičoch, ktoré pravidelne používate a zdá sa, že fungujú bez problémov. Menšia porucha alebo opotrebovanie kľúčovej súčiastky však môžu zvýšiť odber energie aj o desiatky percent oproti hodnotám, ktoré si prečítate na vyblednutom energetickom štítku.

Zamerajte sa predovšetkým na spotrebiče s celodennou prevádzkou, ako je chladnička alebo mraznička. Príčinou vyššej spotreby môže byť aj práčka, sušička či umývačka riadu. Aby ste mali presný prehľad, koľko konkrétny prístroj „žerie“, využite možnosť zapožičať si od SSE merač spotreby na 7 dní zadarmo.

Daň za sezónny komfort

Prekvapil vás nedoplatok za elektrinu? Vidíte na vyúčtovacej faktúre podstatne vyššiu spotrebu, ako tomu bolo v predchádzajúcich obdobiach? Do našich domovov z roka na rok pribúdajú ďalšie nové spotrebiče a elektronika s množstvom funkcií. Nemožno im uprieť ich prínos, no zároveň sa ani nedá očakávať, že budú pracovať bez zdroja energie.

Ak ste si napríklad kúpili odvlhčovač vzduchu s príkonom 200 W, päťhodinová prevádzka spotrebuje 1 kWh elektriny. Pri dennom používaní v približne rovnakom čase už za tri mesiace navýši len tento jeden prístroj spotrebu o 90 kWh. Čo to znamená? Mobilná klimatizácia, čistička vzduchu či prenosný elektrický ohrievač môže znamenať stovky kilowatthodín v ročnej vyúčtovacej faktúre navyše. Pri nákupe nového spotrebiča sa teda určite rozhodujte aj podľa jeho energetického štítku.

Práca z domu zvyšuje faktúry

Práca z domu zvyšuje faktúry

Medzi negatíva súvisiace s prácou z domu a online vyučovaním patrí aj zvýšená spotreba elektriny a plynu. Je jasné, že doma nebudeme sedieť potme a v zime. Domácnosť, ktorá sa predtým aktívne využívala najmä ráno, v podvečerných a vo večerných hodinách, členovia rodiny využívali po celý deň. Ak ste aj dnes častejšie na „home office“, vopred počítajte s vyššími účtami za energie.

  • Ako domácnosť nezaťažovať nadmernou spotrebou?
  • Namiesto hlavného osvetlenia používajte cielené osvetlenie pracovnej zóny. Samozrejme, s použitím úsporných žiaroviek.
  • Umývačku zapnite, až keď je naplnená.
  • Vetrajte efektívne – otvorením okna na pár minút viackrát do dňa. Ak je okno otvorené na mikroventiláciu po celý deň, uniká ním veľa tepla.
  • Varte naraz na viac dní. Ušetríte nielen čas, ale aj energie na varenie. Nezabudnite na hrnce používať pokrievky, skvelým šetričom energií je aj tlakový hrniec.
  • V miestnostiach, v ktorých sa nezdržiavate, naprogramujte termostat na teplotu o pár stupňov nižšiu. Dôležitý je teplotný komfort v izbe, v ktorej trávite väčšinu času.

Správne zvolená sadzba vám pomôže usporiť

Stredoslovenská energetika poskytuje bezplatné poradenstvo v oblasti energií, ktoré zasiela svojim zákazníkom priamo na ich aktuálnu emailovú adresu. Odborníci na energie sa raz ročne, bezprostredne po vyúčtovaní, detailne pozrú na spotrebu energií svojich odberateľov a prehodnotia vhodnosť sadzby, ktorú aktuálne využívajú. Práve nevhodne zvolená sadzba totiž môže spôsobovať nechcené navyšovanie faktúr za energie. Ak by to bol aj váš prípad, SSE vás na situáciu upozorní a navrhne zmenu sadzby aj s odhadom možnej úspory. V prípade, ak je vaša sadzba nastavená správne, pozrite sa na svoje návyky a investujte do drobných zmien vo svojej domácnosti, pretože aj malé úpravy vám pomôžu znížiť náklady na energie a ušetriť.

Získajte lepší prehľad o svojej spotrebe energií

Pre zákazníkov Stredoslovenskej energetiky je navyše k dispozícii aj bezplatná zákaznícka eZóna SSE, vďaka ktorej máte prehľad o ročnej spotrebe energií vo svojej domácnosti či na viacerých odberných miestach. Jednoducho si overíte, či a aký nedoplatok alebo preplatok aktuálne máte.

Prostredníctvom aplikácie môžete takisto z pohodlia domova online zaplatiť svoje faktúry za energie len pár kliknutiami. Prehľady o ročnej spotrebe, zálohových platbách, faktúrach, aktuálnej sadzbe tak máte so zákazníckou zónou vždy na jednom mieste. Cez zákaznícku eZónu od Stredoslovenskej energetiky si môžete navyše aktivovať aj nové služby a svoje požiadavky súvisiace s odberom plynu či elektriny zadáte 24/7 rýchlo a pohodlne, nech ste kdekoľvek.

CHCEM VIAC INFORMÁCIÍ O E-ZÓNE SSE

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.