Ako ušetriť na účtoch za energie?

5. 11. 2021

Rekordný rast cien elektriny na svetových trhoch a obava z rastúcich cien energií vplývajú na naše domácnosti čoraz viac. Ceny energií na burzách ovplyvniť nevieme, ale poradíme vám, ako môžete ich spotrebu znížiť rýchlo a jednoducho, a to len drobnými zmenami vo svojej domácnosti.

Začnite už pri varení

Aj taký drobný spotrebič ako rýchlovarná kanvica má vplyv na vašu spotrebu energií, preto je vhodné používať na varenie len toľko vody, koľko naozaj spotrebujete. Ak ohrievate jedlo v rúre, využite vždy celú jej kapacitu a ohrievajte aj viac jedál súčasne. Zamerajte sa tiež na výber vhodnej varnej dosky či sporáka. Plynový sporák vám zaručí okamžitú tepelnú reakciu, elektrický je naopak vhodný najmä na varenie a dusenie na nižších teplotách. Ceny plynu sú vo všeobecnosti nižšie ako ceny elektriny, preto je aj plynový sporák o niečo úspornejší. Nezabudnite tiež na inventúru nádob na varenie. Nerovné dno na hrnci dokáže zvýšiť vašu spotrebu až o 40 %.

Ako ušetriť na účtoch za energie

Umývačka riadu – využívajte ju efektívne

Vždy odstráňte z riadu zvyšky potravín tak, aby na riade nezaschli. Pri umývaní riadu očisteného od ostatkov stravy znížite nielen spotrebu elektrickej energie, ale ušetríte aj na spotrebe vody. Zapínajte umývačku riadu až vtedy, keď je plná, a kuchynský riad do nej vložte vždy správne do pripravených umývacích nádob. Odporúčame vám tiež na umývanie riadu vyberať automatické a eko programy, ktoré skrátia čas umývania a pomôžu vám šetriť energiou. Úsporu pri prevádzke umývačky dosiahnete aj jej napojením na teplú vodu.

Ako často periete?

Ušetriť na energiách môžete aj správnym využívaním svojej práčky. Dôležité je práčku neprepĺňať a ani nezapínať, pokiaľ nedokážete využiť jej kapacitu plnohodnotne. Správne naplnenú práčku spoznáte tak, že nad uloženou bielizňou máte ešte voľný priestor po stenu bubna na šírku ruky. Využívajte kvalitné pracie prášky. Vďaka nim môžete prať bielizeň aj pri nižších teplotách, čím ušetríte energiu potrebnú na ohrev vody. Množstvo pracieho prášku dávkujte podľa stupňa znečistenia bielizne a tvrdosti vody. Nezabúdajte tiež pravidelne čistiť filter odtokovej vody, aby ste svoju spotrebu energií zbytočne nezvyšovali.

Ako ušetriť na účtoch za energie pri praní

Sledujte ponuky dodávateľov energií

Každý dodávateľ energií dostáva raz ročne od distribučnej spoločnosti informáciu s odpočtom vášho elektromera, na základe ktorého vystaví vyúčtovaciu faktúru. Obdobie po fakturácii je ideálny čas prehodnotiť spotrebu energií. Všetkým našim zákazníkom preto poskytujeme bezplatné energetické poradenstvo. Detailne sa pozrieme na ich spotrebu energií a prehodnotíme, či je sadzba, ktorú aktuálne využívajú, pre nich vhodná, prípadne navrhneme sadzbu, s ktorou môžu ušetriť.

Naši zákazníci môžu využívať aj našu zákaznícku eZónu SSE, vďaka ktorej svoje faktúry a zálohové platby za energie zaplatia komfortne online a navyše získajú dokonalý prehľad o svojej medziročnej spotrebe energií. Nie ste zákazníkom SSE? Nevadí, eZóna SSE je tu aj pre vás. Uľahčí vám nielen spôsob komunikácie so SSE, ale v prípade záujmu budete vedieť jednoduchšie požiadať o pripojenie svojho odberného miesta, či už ide o elektrinu, alebo plyn. Zaregistrujte sa na sse.sk/ezona alebo si bezplatne stiahnite mobilnú aplikáciu eZóna SSEGoogle Play alebo App Store. Aktivujte si v zákazníckej zóne svoj účet a vybavte všetko online 24/7 priamo z pohodlia svojho domova.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.