Stredoslovenská energetika pomáha Banskej Štiavnici, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Stredoslovenská energetika pomáha Banskej Štiavnici

29. 6. 2023

Historická Banská Štiavnica je miestom, ktoré si vás dokáže okamžite získať. Ťažko povedať, či je za tým bohatá história, ktorá tu na vás dýcha z takmer každého domu a zákutia, či sú to výhľady, fotogenickosť a krása prírodného prostredia, v ktorom je hrdé banské mestečko posadené, alebo je to priam „dovolenková“ atmosféra sálajúca na návštevníka v úzkych kamenných uličkách centra. Zrejme je to kombinácia všetkého spomenutého a ešte aj niečo viac.

Faktom však je, že ak sa o nejakom mieste hovorí, že v ňom na návštevníka pôsobí silný miestny „genius loci“, Banská Štiavnica je často prvým príkladom, ktorý nám v tejto súvislosti napadne. Preto keď uprostred marca vypukol v historickom centre Banskej Štiavnice požiar, dotkol sa mnohých, ľudia nezostali ľahostajní a zdvihla sa okamžitá vlna pomoci.

Uchrániť pred ohňom množstvo artefaktov, archívnych dokumentov, zbierkových predmetov, ale aj zariadenia či nábytku, pomáhali v deň požiaru nielen domáci, ale aj okoloidúci turisti. Požiar ešte nebol ani uhasený, keď svoju pomoc Štiavnici a Štiavničanom začali ohlasovať sponzori, firmy, umelci, štát. Rozbehli sa verejné zbierky, organizovali sa benefičné koncerty...

Oprava požiarom poškodených pamiatkovo chránených budov však nie je záležitosť dní ani týždňov. Odstrániť následky a obnoviť to, čo sa obnoviť dá, bude zrejme trvať roky. Pomoc však budú majitelia budov potrebovať aj vtedy, keď prvotný záujem pomáhať postupne vyprchá. Spoločnosť Stredoslovenská energetika sa preto tiež rozhodla priložiť ruku k dielu a oznámila finančnú podporu banskoštiavnickej samosprávy a vážne poškodeného Domu Maríny Pischlovej. Oba subjekty – mesto Banská Štiavnica aj Dom Maríny – patria medzi zákazníkov Stredoslovenskej energetiky. Generálny riaditeľ firmy Zdeněk Schraml hovorí: „Našich zákazníkov si vážime a sme pre nich spoľahlivým partnerom. Už viac ako desaťročie sa SSE angažuje pri obnove tunajšej Kalvárie, preto je pre nás nesmierne dôležité pomôcť Štiavničanom aj v takejto ťažkej situácii.“ Zdeněk Schraml tiež dopĺňa, že pomoc požiarom postihnutým vlastníkov budov nie je len prejavom spoločenskej zodpovednosti firmy alebo starostlivého prístupu k vlastným zákazníkom, ale aj prirodzené vyjadrenie solidarity a spolupatričnosti s ľuďmi a regiónom, v ktorom Stredoslovenská energetika pôsobí.

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.