Chcete mať spotrebu energie vo svojej domácnosti pod kontrolou aj vy?

17. 2. 2022

Spotreba energií v domácnosti sa môže ľahko vyšplhať do nežiadúcich výšok. Je dôležité na to pri aktivitách v domácnosti myslieť a stav elektromera či plynomera občas skontrolovať. Dodržiavaním jednoduchých zásad môžete mať energie u vás doma pod kontrolou aj vy.

Kontrolujte stav svojich spotrebičov

Vedeli ste, že vaša práčka či chladnička možno míňa viac energie, ako by mala? Svoje spotrebiče by ste mali pravidelne kontrolovať  a zaujímať sa, koľko elektriny vlastne pohltia. Poslúži vám na to merač spotreby energie – stačí doň zapojiť spotrebiče a rýchlo zistíte, ktoré spotrebúvajú najviac. Od Stredoslovenskej energetiky si pritom môžete takýto merač zapožičať na 7 dní zadarmo. Vďaka nemu získate prehľad o ich stave a či treba zvažovať ich výmenu. Kúpou nových spotrebičov v správnom momente môžete v konečnom dôsledku ušetriť desiatky eur ročne. Pri výbere pritom dbajte aj na energetické certifikáty.

Priebežne sa zaujímajte o spotrebu

Nemusíte byť experti na energetické hodnoty, aby ste si mohli sledovať spotrebu vo svojej domácnosti. Stačí aspoň raz mesačne skontrolovať údaje na elektromere či vodomere. Tak si skôr všimnete nečakane zvýšenú spotrebu a môžete začať pátrať po príčine.

Ak chcete mať svoje spotrebiče pod palcom po všetkých stránkach, môžete využiť prvky smart home. Inteligentná zásuvka zapne zariadenie aj na diaľku a zároveň meria jeho spotrebu. Údaje potom nájdete v príslušnej aplikácii vo svojom telefóne. Viete tiež nastaviť režim automatického zapnutia a vypnutia, čo môže byť výhodné ako obmedzenie elektrickej energie pre spotrebiče v stand-by režime.

Vykurujte v zime úsporne

Úsporné kúrenie vám môže priniesť značný rozdiel na účte za energie. Či už používate plyn, alebo elektrinu, oplatí sa poznať a dodržiavať niekoľko zásad. V prvom rade používajte termostat a monitorujte teplotu vo svojej domácnosti. Prispôsobte teplotu vnútri aktuálnemu počasiu a kúrenie regulujte.

Pokúste sa takisto obmedziť úniky tepla a vetrajte správne – najlepšie nárazovo a nie priebežne. Snažte sa neprekrývať radiátory a nesušte na nich vyprané oblečenie. Kúrenie pri odchode z domácnosti nevypínajte úplne, iba ho stlmte. Veľký vplyv na platby za energie má aj stav vašich radiátorov a ostatných zariadení. Ak si nie ste istí, dohodnite si so svojím dodávateľom revíziu a zistite, ako je na tom váš kotol či bojler.

Kuchyňu využívajte s rozumom

Varenie, pečenie, ale aj umývanie riadu – práve kuchyňa patrí k miestnostiam s najvyššou spotrebou energií. Znížiť ju pomôže napríklad nepredhrievanie elektrickej rúry alebo jej vypnutie pár minút pred dopečením pripravovaného jedla. Pri varení nikdy nezabúdajte na pokrievku, pri dlhšej príprave vám peniaze ušetrí aj používanie tlakového hrnca.

Žrútom elektriny je aj umývačka riadu. Dbajte na to, aby bola pred zapnutím vždy naplnená. Pokiaľ umývate riady ručne, zvážte zavedenie úspornej batérie, prípadne perlátora na vodovodný kohútik. Nemalú časť spotreby má na svedomí chladnička, ktorú by ste mali umiestniť na vhodné miesto. To by malo byť mimo dosahu slnečných lúčov a s dostatočným odstupom od steny, aby nebolo obmedzené chladenie. Pozornosť venujte aj námraze v mrazničke. Pokiaľ je hrubšia ako 3 mm, náklady na energiu môžu byť až o 75 % vyššie.

Šetrite spolu s deťmi vodou aj svetlom

V kúpeľni porozmýšľajte nad obmedzením kúpania sa vo vani, zvoľte radšej rýchlejšiu sprchu. Ak sa staráte o záhradku v rodinnom dome, zbierajte dažďovú vodu a využite ju na polievanie rastlín. Je predsa zadarmo a šetríte aj životné prostredie. Vyhnite sa vylievaniu odstátej a nevyužitej vody z rýchlovarnej kanvice či hrnca, použiť ju môžete napríklad na zaliatie kvetináčov.

Zhasínajte svetlo v miestnostiach, v ktorých sa práve nikto nenachádza. Vymeňte klasické žiarovky za moderné kompaktné žiarivky alebo LED žiarovky. Spolu s lampami ich taktiež pravidelne zbavujte prachu, ktorý ich zahmlieva a znižuje tak celkovú svietivosť.

Do šetrenia energiami nezabudnite zapojiť aj svoje deti. Deti sa najlepšie učia pozorovaním a vieme, že sú veľmi vnímavé. Takže pri najbližšom vypínaní svetla v prázdnej miestnosti u vás doma alebo zalievaní kvetov ušetrenou vodou im spomeňte, prečo tak robíte. Ak by ste sa chceli inšpirovať ďalšími tipmi či radami, ako naučiť deti efektívne šetriť energiami, pomôže vám pri tom kamarát všetkých detí – vypínač Šťukes. Pre deti si pripravil sériu šiestich náučných videí, v ktorých sa deti hravou formou dozvedia, že šetriť energiami môže byť jednoduché, a pritom zábavné.

Na dodávateľovi energií záleží

Svoju rolu rozhodne zohráva aj výber vhodného dodávateľa, preto sa oplatí sledovať výhodné ponuky. Stavte na jeho stabilitu a spoľahlivosť v oblasti dodávky energií. Pokiaľ sa rozhodnete práve pre Stredoslovenskú energetiku, tá vám okrem uvedeného ponúka aj bezplatné poradenstvo v rámci úspor vo vašej domácnosti a možnosť mať spotrebu energií vždy pod kontrolou. Vďaka zákazníckej eZóne SSE získate dokonalý prehľad o svojich odberných miestach, platbách, medziročnej spotrebe a svoje požiadavky s ňou vyriešite rýchlo a jednoducho, nech ste kdekoľvek.

 

AJ JA CHCEM MAŤ SVOJE ENERGIE POD KONTROLOU

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.