Zatepliť dom sa oplatí. Vďaka štátnemu príspevku môžete výrazne ušetriť, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Zatepliť dom sa oplatí. Vďaka štátnemu príspevku môžete výrazne ušetriť

Zdá sa vám, že platíte za energie viac ako po minulé roky? Globálna ekonomika sa zmieta v ťažkých časoch, no to neznamená, že musí výrazne ovplyvniť aj váš rozpočet. Zamerajte sa na tepelné straty, zaizolujte svoj dom a ochráňte svoju peňaženku pred vysokými faktúrami za energie. Momentálne je na tieto opatrenia ideálny čas, pretože na ne môžete získať štedrý príspevok.

Obnov dom so SSE

Štát vyčlenil viac ako 500 miliónov eur na rekonštrukciu približne 30-tisíc rodinných domov v rámci programu Obnov dom. Aj vďaka tejto finančnej podpore, ktorá čiastočne pokryje náklady na vašu rekonštrukciu, môžete ušetriť na energiách v prepočte až stovky eur ročne. Investovať ju môžete aj do tepelno-izolačných opatrení.

Teplo uniká najmä oknami a dverami

Majú vaše okná najlepšie časy za sebou? Ak už nepomôže reparácia, je čas ich vymeniť za nové. Práve oknami a dverami totiž uniká približne 25 až 35 percent tepla. Ideálny čas na ich výmenu je za normálnych okolností jar, no v súčasnej situácii sa počíta každý mesiac, počas ktorého ušetríte na kúrení.

Počas výmeny okien či dverí dbajte nielen na kvalitu samotného výrobku, ale aj na osadenie, a spoľahnite sa na služby overeného dodávateľa. Len tak budete mať zaručenú kvalitnú izoláciu. Ak plánujete aj zateplenie budovy, ideálne je okná vymeniť ešte predtým. Treba rátať aj s tým, že od zamerania a objednávky po samotnú montáž môžu prejsť aj dva mesiace. Preto ak aj plánujete výmenu na jar, ideálne je začať s vybavovaním skôr.

Zateplením ušetríte viac ako polovicu nákladov

Dobre izolovaný dom zlepšuje kvalitu bývania, bráni tvorbe plesní a v neposlednom rade aj zvyšuje predajnú hodnotu domu. Kľúčovým faktorom však pre väčšinu ľudí ostáva šetrenie energiami a financiami. Cez obvodový plášť totiž môže unikať približne 20 až 30 percent tepla.

Na zateplenie domu si niektorí domáci majstri trúfnu aj sami. V prípade starších budov však často ide o zložitejší proces – steny sú nerovné či môže opadávať omietka. Je preto vhodnejšie zveriť túto prácu odborníkom. Správne zateplený obvodový plášť spolu s vymenenými oknami vám dokáže ušetriť až do 65 percent nákladov za energie v závislosti od použitého materiálu, jeho hrúbky a samotnej kvality zateplenia.

Izolovaná strecha udrží teplo vnútri

Podceniť nemožno ani izoláciu strechy. Teplý vzduch stúpa nahor, a ak nemáte dobre zaizolovanú strechu, teplo vám z domu uniká aj touto cestou. Ide približne o 20 až 30 percent tepelných strát. Pri streche však zateplenie, či skôr termoizoláciu, oceníte aj v lete. Vďaka nemu bude v týchto priestoroch, v ktorých býva často veľmi horúco, príjemnejšia teplota. Ak používate klimatizáciu, vzduch v dome vydrží dlhšie chladný a vy opäť šetríte.

Ešte pred samotným zateplením však dajte skontrolovať stav strešnej krytiny. Ak už nie je v dostatočne dobrom stave, je vhodnejšie zamyslieť sa nad jej výmenou spojenou so zateplením. Príspevok možno využiť aj na tento účel.

Myslite aj na nevykurované podkrovie a suterén

Pri znižovaní tepelných strát domu, a teda aj nákladov na vykurovanie je vhodné zamyslieť sa nad všetkými plochami, ktoré sú v kontakte s chladnejším priestorom. Tam patrí aj podlaha, pod ktorou je nevykurovaná pivnica, alebo strop, nad ktorým je nevykurované podkrovie. Hoci teplo stúpa smerom nahor, približne 5 až 15 percent môže unikať práve cez nezateplenú podlahu. V prípade podkrovia zohráva, samozrejme, úlohu, či je alebo nie je zateplená strecha.  

Obnov dom so SSE

Na všetky spomínané opatrenia môžete teraz získať od štátu značný finančný príspevok – stačí spĺňať uvedené podmienky. Žiadatelia so znevýhodnenou mierou podpory môžu získať dotáciu vo výške až 95 percent nákladov, štandardní žiadatelia do výšky 60 % z nákladov na obnovu domu až do výšky 19-tisíc eur. Podmienkou je energetická úspora aspoň 30 percent.

Radi by ste získali príspevok z programu Obnov dom aj vy? Odborníci zo Stredoslovenskej energetiky vám vďaka novej službe Obnov dom so SSE pomôžu zabezpečiť energetický certifikát alebo projektové energetické hodnotenie. Ak si nie ste istí, aké energetické opatrenie realizovať a aké úspory vám prinesie, pomôžu vám s prípravou energetickej štúdie. V rámci služby Obnov dom so SSE vám Stredoslovenská energetika pomôže aj s vypracovaním chýbajúcej dokumentácie, s administratívnymi náležitosťami spojenými so žiadosťou o príspevok a jeho vyplatením a navyše zabezpečí komplexnú realizáciu zvoleného riešenia.

Overte si, či máte nárok na získanie príspevku v programe Obnov dom, na sse.sk/obnovdom.

ZISTITE VIAC O OBNOVE DOMU

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.