Ušetrite vodu, elektrinu či plyn: Pomôžu vám tieto vychytávky

25. 11. 2022

Snaha ušetriť na energiách má hneď dva benefity – jedným sú, samozrejme, nižšie platby a tým druhým, nemenej podstatným, je aj ekologický faktor. Prinášame vám niekoľko vylepšení do domácnosti, ktoré pomôžu šetriť tak peniaze, ako aj našu planétu.

Ako ušetriť na energiách

Pohybový senzor: Svetlo svieti, len keď treba

Komora, pivnica, chodba – to všetko sú miesta, na ktorých sa zdržujeme iba chvíľu, a tak sa môžeme pokojne spoľahnúť na pomocníka v podobe svetla s pohybovým senzorom. Tieto zariadenia sú dnes veľmi jednoduché – stačí si kúpiť špeciálnu LED žiarovku. Vonku môžete využiť pohybový senzor v kombinácii so solárnou lampou bez pripojenia k elektrickej sieti.

Odrazová fólia za radiátor: Vykúrite lacnejšie

Vykurujete či temperujete pivnicu, dielňu alebo iné priestory, ktoré nemusia pôsobiť reprezentatívne? Zvýšte efektivitu vykurovania odrazovou fóliou. Táto vychytávka znižuje tepelné straty spôsobené stenami a teplo produkované radiátorom odráža do miestnosti. Inštalácia je jednoduchá – fóliu v prípade potreby upravíte na rozmer, ktorý vám vyhovuje, a umiestnite na stenu za radiátor.

Tlakový hrniec: Mäso hotové raz-dva

Vynález francúzskeho matematika a fyzika Denisa Papina zo 17. storočia sa teší obľube aj dnes. Vďaka tlakovému hrncu dokážete výrazne skrátiť čas prípravy pokrmov. A to nielen spôsobom prípravy, ale aj vďaka tomu, že tlak je v hrnci ešte 5-10 minút po odstavení. Pokrm sa teda ešte dorába bez toho, aby ste museli míňať plyn či elektrinu. Celé zemiaky v šupke tak stačí mať 10 minút v tlaku na ohreve, kurča asi 10 minút, bravčové plátky približne 10 minút.

Varenie v tlakovom hrnci

Perlátor: Zabezpečí okamžité šetrenie

Jednoduchý a finančne nenáročný spôsob šetrenia vody spočíva v použití perlátora. Malé zariadenie stačí namontovať na vodovodnú batériu v kuchyni alebo v kúpeľni. Úsporný perlátor následne obmedzí prietok vody a zároveň ho prevzdušní, čím dokážete ušetriť 30 % až 85 % vody v závislosti od nastavenia prietoku. Dá sa použiť na všetky vodovodné batérie. Ak kupujete novú batériu, vyberajte takú, kde je perlátor už súčasťou balenia.

Merač spotreby: Našepká, čo obmedziť či vymeniť

Zvýšili sa vám faktúry za energie a neviete prečo? V tom prípade sa oplatí vyskúšať malého pomocníka – merač spotreby. Ten jednoducho zapojíte do zásuvky a následne doň zapojíte spotrebič. Vďaka nemu zistíte, koľko energie daný prístroj míňa a či nastal čas vymeniť ho za iný, a takisto koľko vás stojí napríklad pohotovostný režim, jedno pranie a podobne. Merač si pritom nemusíte kupovať, zákazníci SSE si ho môžu na týždeň požičať úplne zadarmo

Zberná nádrž na vodu: Polievanie zadarmo

Aj tohtoročné leto nám ukázalo, že nedostatok vody v budúcnosti môže byť problém. Ak ešte doma nemáte zbernú nádrž na vodu, mali by ste o nej pouvažovať. Ide o nádrž s objemom podľa veľkosti strechy a množstva zrážok zväčša od 4- do 6-tisíc litrov, ktorá je však ukrytá pod zemou, takže sa nemusíte obávať zlého estetického dojmu. Do nej bude cez odkvap stekať voda zachytená na streche domu. Ak máte veľkú záhradu, pouvažujte aj nad čerpadlom, ktoré vám polievanie zjednoduší. Vďaka špeciálnej filtrácii dokonca môžete túto vodu napojiť a používať aj v dome. Tento systém je nákladnejší, zabezpečí vám však určitú nezávislosť od obecného vodovodu. 

Fotovoltické panely: Vyrobte si vlastnú energiu

Energia zo slnka je jednou z najčistejších energií vôbec. Investícia do fotovoltických panelov môže ročne znížiť výdavky na elektrinu až o polovicu a v súčasnosti sa stáva dostupnou pre každú domácnosť. Navyše vďaka Virtuálnej batérii od SSE dnes môžete jednoducho míňať vyrobenú energiu aj večer či v noci. Vďaka programu Obnov dom môžete získať štátny príspevok až do výšky 19-tisíc eur okrem iného aj na inštaláciu fotovoltiky. Odborníci zo Stredoslovenskej energetiky vám radi poradia a pomôžu s výberom správnej technológie, podaním žiadosti, ako aj so samotnou realizáciou. Overte si, či máte nárok na získanie príspevku, na sse.sk/obnovdom.

Inteligentná hlavica na radiátor: Regulovať môžete aj na diaľku

Chcete naozaj prepracovaný vykurovací systém? Pomôže vám v tom inteligentná hlavica na radiátor. Vďaka nej si môžete pre každú miestnosť vo svojom príbytku pripraviť vlastný vykurovací plán presne podľa potrieb. Výhodou je aj možnosť ovládania na diaľku. Ak prídete domov neskôr ako zvyčajne alebo ste zabudli pred odchodom na dovolenku upraviť kúrenie, môžete tak spraviť pomocou smartfónu.

Tepelné čerpadlo: Vykúrite aj bez kotla

Ak uvažujete o obnove domu, zamyslite sa aj nad zapojením tepelného čerpadla. To dokáže úplne nahradiť plynový kotol, takže sa už nemusíte báť faktúr za vykurovanie. Tepelné čerpadlá vzduch – voda sú zároveň pomerne jednoduché pri výmene plynového zdroja a prevádzka je vysoko efektívna. Aj na tepelné čerpadlo môžete získať štátny príspevok z programu Obnov dom. Viac informácií je k dispozícii na sse.sk/obnovdom.

Obnov dom so SSE

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.