Slovenské domácnosti o 20 rokov? Pozrite sa, ako budú vyzerať

17. 6. 2021

Pokrok v technológiách do výraznej miery ovplyvňuje aj bývanie. To, čo sa ešte pred niekoľkými rokmi považovalo za sci-fi, dnes môžete mať pomerne jednoducho vo svojom dome či byte aj vy. Vývoj však ide stále ďalej – čo všetko môžeme očakávať o desať či dvadsať rokov?

Váš hlas – pán celej domácnosti

V budúcnosti sa trendom stane najmä ovládanie hlasom. Na to, aby ste zapli svetlo, pridali kúrenie, zatiahli žalúzie či aktivovali zavlažovanie záhrady, už nielenže nebudete musieť vstať z gauča, ale nebudete na to potrebovať ani ruky. Vďaka mikrofónom zabudovaným v jednotlivých miestnostiach vás domácnosť bude neustále počúvať a vykonávať vaše pokyny.  

Ideálna vlhkosť či svetlo? Pôjde to samo

Významnú úlohu bude zohrávať aj automatizácia. Mnohé veci už nebudete musieť ovládať ani len hlasom. Inteligentná domácnosť bude sama sledovať teplotu, vlhkosť, svetelné podmienky a ďalšie parametre, na základe čoho podnikne opatrenia, aby ste sa vždy cítili maximálne komfortne. Ráno sa tak môžete budiť pri jemnom svetle, nasledovať bude napríklad príjemná, čoraz výraznejšia melódia a vôňa kávy, ktorú už pripravil váš kávovar.

A čo nakupovanie?

Neoceniteľnými pomocníkmi pri nakupovaní budú naše chladničky. Vďaka kamerám budete môcť priamo z obchodu skontrolovať, čo všetko vám v nej chýba. Chladnička vám môže pripraviť aj nákupný zoznam bežných potravín, ktoré sa míňajú – a dokonca ich sama objedná vo vybranom e-shope. Tiež vás upozorní, ktorým potravinám sa končí záruka a mali by ste ich spotrebovať. Tieto funkcie nájdeme na niektorých modeloch už dnes, o 20 rokov však budú zrejme takmer samozrejmosťou.

Zábava inak

Už počas pandémie sa zábava do veľkej miery presunula do našich domácností. Tieto možnosti sa budú stále rozširovať. Zabaví vás virtuálne kino, vďaka ktorému si užijete príbehy z pohodlia svojho gauča. Vďaka okuliarom na virtuálnu realitu už dnes môžete doma hrať rôzne hry. Tých bude určite pribúdať a aj kvalita vyhotovenia bude ešte lepšia, na nerozoznanie od naozajstnej reality. Prostredníctvom virtuálnej reality sa pozriete aj na miesta, na ktoré by ste sa inak nikdy nedostali – do starovekého Egypta, hlboko pod morskú hladinu či na Mesiac.

Domáca „čerpacia“ stanica

Zabudnite na tankovanie benzínu či nafty. O pár desiatok rokov bude vlastníctvo auta na baterky či na vodík výhodnejšie ako prevádzkovanie klasického vozidla so spaľovacím motorom. Zrejme každá domácnosť s elektromobilom a väčšina parkovacích miest bude mať vlastnú výkonnú nabíjaciu stanicu – takzvaný wallbox. Ten auto dobije už za niekoľko hodín. Stredoslovenská energetika pritom už dnes ponúka výhodné riešenia moderných nabíjacích staníc, a to nielen pre domácnosti, ale aj pre firmy.

Vyrobíte si vlastnú elektrinu

Znečistenie životného prostredia sa každým rokom zhoršuje a zásoby neobnoviteľných zdrojov energie klesajú. V blízkej budúcnosti tak môžeme očakávať ešte väčší dôraz na úsporu energií a ekológiu. Oveľa viac domácností sa bude snažiť zabezpečiť si stopercentne prírodnú elektrickú energiu. Takmer každý dom, a možno aj panelák, bude mať na streche fotovoltické panely. Aj vďaka štátnym dotáciám sú už teraz čoraz častejšie a tento trend bude pokračovať aj naďalej.

Zelená energia do domov a bytov

Fotovoltické panely sú veľmi prínosné, no často nedokážu úplne pokryť energetické nároky domácností. Tie preto budú aj v budúcnosti pripojené do klasickej rozvodnej siete, avšak s tým rozdielom, že elektrická energia od dodávateľov bude stopercentne ekologická. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako nereálny sen, je pritom dnes skutočnosťou aj na Slovensku. Vďaka Zelenej energii od SSE získate záruku, že spotreba elektrickej energie vo vašej domácnosti bude na 100 % krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov – teda napríklad z vody, vetra či slnka. Stačí pridať k vašej faktúre 2 eurá mesačne a prispejete tak k ochrane životného prostredia, podporíte rozvoj zelených elektrární na Slovensku a znížite emisie CO₂ až o 106,7 kg za každú minutú megawatthodinu elektriny. To, čo bude o 20 rokov využívať každý, môžete mať vy už dnes a byť tak o krok vpred.

VIAC O ZELENEJ ENERGII OD SSE


Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.