E-feng šuej | Ako si domov pritiahnuť prosperitu

Čínske učenie o energiách feng šuej je staré viac ako 5000 rokov. Pochádza síce z doby, kedy ešte ľudia používali oheň namiesto žiarovky, ako chladničky slúžili podzemné pivnice a mobilný telefón bol sci-fi. No aj v 21. storočí platí, že vďaka správnemu narábaniu s energiou si sami vieme vytvoriť príjemný domov, harmóniu, či dokonca pritiahnuť prosperitu.

Energia feng suej

Najdrahšia energia je premrhaná

Klasické feng šuej je predovšetkým o správnom hospodárení. Aj náš život je totiž poháňaný energiami a vďaka správnemu zariadeniu domova si môžete ľahko priniesť do života prosperitu. Napríklad aj tým, že vďaka dobrým tipom Stredoslovenskej energetiky viac nebudete plytvať energiou. Pretože to, čo platilo pred päťtisíc rokmi, platí aj dnes. Najdrahšia energia je tá premrhaná.

Tienenie a klimatizácia

Táto dvojka spolu dokonale ladí, ako dva delfíny vo feng šuej. Vytvárajú dokonalú rodinnú pohodu a energeticky sa podporujú. Skvelou možnosťou na úsporu energie v lete sú  tieniace obojstranné závesy. Smerom dovnútra ladia s miestnosťou, smerom von majú blackoutovú vrstvu a tak dokážu znížiť prienik tepla do interiéru až o 33 %. Zatiahnuté žalúzie vzdorujú teplu ešte viac, až na 45 %. Čo tiež znamená, že o toľko percent sa bude klimatizácia menej namáhať a tým vám ušetrí značný podiel energie. Táto dvojka prináša skutočnú prosperitu do vášho života, pretože ušetrené rovná sa zarobené.

Preč so starými vecami

Feng šuej sa naprieč tisícročiami drží jednej zásady. Zbavte sa starých nefunkčných vecí, oberajú vás o energiu. Platí to dodnes. Napríklad chladnička triedy C môže mať dennú spotrebu 3 kWh. Chladnička v energetickej triede A má spotrebu 0,7 kWh, chladničky A + sú o 25 % úspornejšie a A ++ dokonca o 45 %.

Tak isto upracte aj staré svietidlá. Svetlo je síce základom dobrej energie, ale len vtedy, ak vám nespraví vrásky na čele kvôli účtu za elektrinu. LED žiarovky od Stredoslovenskej energetiky vám budú svietiť neuveriteľných 40 000 hodín a dokážu usporiť až 90 % elektrickej energie na svietenie. Preč so starými a drahými žiarovkami!

Elektrické kúrenie a fotovoltický panel

Podľa výpočtov firmy Logitex inštalácia už 4 kW fotovoltického zdroja zabezpečí pri správnej polohe panelov ročnú výrobu elektriny na úrovni 4 000 – 5 000 kWh. O túto hodnotu klesne odber elektriny zo siete. Tieto dve energie sa tak môžu u vás v dome plnohodnotne podporovať a vytvárať lacnejšie bývanie. Preto je vhodné premýšľať nad vykurovacím systémom, ktorý je závislý nielen na elektrickej energii, ale vytvára tandem aj s fotovoltikou.

Umiestnenie okna

Správna pozícia okien je kľúčová z pohľadu nielen feng šuej, ale aj z hľadiska úspory elektrickej energie. Ak si pozriete poradenstvo SSE k úspore energie, uvidíte, že až 40 % tepla uniká práve cez okná. A to sa týka nielen tepla, ale logicky aj chladu, vytvoreného klimatizáciou. Preto ak premýšľate kam umiestniť  klimatizáciu, tak ideálne mimo okna. Inak by sa to podobalo situácii podľa tradičného feng šuej s vchodovými dverami oproti dverám na toaletu - to totiž všetku dobrú energiu a prosperitu, ktoré prišli k vám domov, ihneď spláchne preč.

Mobily a notebooky nepatria do spálne

Ak si myslíte, že si mobilný telefón a notebook nabijete počas sladkého osemhodinového spánku v spálni, robíte chybu. Nielenže si tak priamo do spálne prinesiete elektrosmog a váš spánok bude menej zdravý, ale aj drahší. Štúdia Lawrence Berkeley National Laboratory zistila, že nečinná nabíjačka spotrebuje v priemere 0,26 W, pri nabíjaní stúpne na 3,68 W. Avšak stále spotrebováva 2,24 W, keď je k nej pripojený plne nabitý smartfón. Ešte väčšie plytvanie vidieť pri notebooku, ten po nabití a pripojení do elektriny aj počas noci spotrebuje 29,48 W.

Televízorov čo najmenej

Nielen feng šuej radí televízor k zabijakom vzťahov. Preto ak už televízor doma máte, tak stačí jeden a rozhodne nie v každej izbe. V spálni nemá čo hľadať a ak televízor nepoužívate, vypnite ho úplne z elektrickej zástrčky. Inak v pohotovostnom režime stále žerie 3–5 Wh. Preto ak sa rozhodujete kam umiestnite nový televízor, tak jedine na miesta, kde je jednoduchý prístup k vytiahnutiu prijímača zo zástrčky, alebo k multizásuvkovej lište s jednotným vypínačom.

Protiklady, ktoré sa nepriťahujú

Sú to chladnička a sporák. Vo feng šuej je oheň znakom prosperity a napríklad umiestnenie zrkadla za sporák opticky zdvojnásobí počet horákov, čo zvyšuje aj cestu k prosperite. Avšak vašu prosperitu oveľa viac podporí logické uspôsobenie spotrebičov. Chladnička nepatrí práve vedľa sporáka, ktorý produkuje pri varení teplo a takisto ani vedľa radiátora. Ak je totiž zahrievaná zvonka, musí vynaložiť viac energie na chladenie. Ideálne pre chladničku je tmavé miesto ďaleko od zdrojov sálavého tepla. V takom prípade dokážete ušetriť aj ona 5 % energie.

Ak ste práve získali motiváciu energeticky dokonale vyladiť svoju domácnosť, nemusíte ísť za čínskym mudrcom. Váš dodávateľ energií Stredoslovenská energetika vám pomôže aj s meraním spotreby elektrospotrebičov.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.