Trh s energiami prechádza už viac ako rok turbulentným vývojom

Hospodárstvo a ekonomika európskeho trhu, vrátane Slovenska, prechádza náročným obdobím, ktoré z viacerých pohľadov nemá v novodobej histórii obdobu. Situáciu umocňuje vojnový konflikt za našimi hranicami. Asi najpríznačnejšou definíciou je neistota a bezprecedentný rast cien širokého spektra komodít. Dopady vo veľkej miere pozorujeme aj v energetike, pričom neistota bezpečnosti dodávok, nízka likvidita na trhoch a extrémna volatilita cien energií sú novým štandardom.

Trh s energiami

V tejto situácii je veľmi ťažké, až nemožné, predpovedať, ako sa budú ceny elektriny a plynu ďalej vyvíjať. Pri porovnaní s cenami samotnej komodity spred 1 – 2 rokov sme svedkami nárastu cien na viac ako 5-násobok, keď základné pásmo pri elektrine dosahuje aj 370 eur/MWh (v minulosti 50 – 60 eur/MWh) a cena plynu prekročila 140 eur/MWh (v minulosti 15 – 20 eur/MWh). Výsledná cena zahŕňa aj ďalšie zložky, ktoré predpokladáme do budúcnosti stabilné, to znamená, že aktuálne sa zvýšenie nákladov na energie pri nových zmluvách pohybuje asi na 3 – 4-násobku nákladov z minulosti. Viacerí odborníci hovoria, že definitívne skončila éra nízkych cien energií. Pesimisticky sa pozerajú aj na možnosť rýchleho poklesu cien energií v horizonte najbližších rokov.

Situácia s takýmto rastom cien dostáva pod tlak aj dodávateľov elektriny a plynu, z ktorých viacerí v uplynulých mesiacoch skrachovali. Toto sa však v žiadnom prípade netýka Stredoslovenskej energetiky. SSE je silný, tradičný a stabilný dodávateľ energií a všetkým svojim zákazníkom preto garantujeme plynulú dodávku elektriny a plynu. Plynulú dodávku energií sme zabezpečili aj pre desiatky tisíc zákazníkov dodávateľských spoločností, ktoré ukončili svoju činnosť a nechali svojich zákazníkov bez dodávky energií (a to aj za cenu našich vysokých finančných strát spojených s nákupom energií za vysoké trhové ceny).

My v Stredoslovenskej energetike sa aj v tejto zložitej situácii snažíme optimalizovať proces nákupu elektriny a plynu a pre vás, našich zákazníkov, pripravujeme ponuky, ktoré vás ochránia pred cenovými extrémami, ktoré sa na trhu pravidelne opakujú. Najmä ceny na roky 2022 a 2023 sú pod silným tlakom a pravidelne prepisujú cenové rekordy. Zákazníkom, ktorým končia viacročné kontrakty za (v dnešnej optike) veľmi nízke ceny z minulosti, ponúkame v obmedzenom množstve viacročné zmluvy, kde môžu benefitovať z priemerovania cien medzi jednotlivými rokmi. Trhová situácia nám napriek našej maximálnej snahe neumožňuje poskytnúť výhody viacročných kontraktov za fixnú cenu na celé obdobie dodávky.

Ceny na energetickom trhu žiaľ nevieme ovplyvniť, a kým sa neskončí vojnový konflikt za našimi hranicami, neistota bude naďalej pretrvávať a vyhliadky na zníženie cien nie sú asi reálne. Čo však ovplyvniť viete, je vaša spotreba a prípadne zníženie energie, ktorú potrebujete nakúpiť pre zabezpečenie prevádzky vášho podnikania. Zvyšovanie energetickej efektívnosti a vlastná výroba elektriny je dnes cestou, ako sa do určitej miery zbaviť závislosti na cenových výkyvoch a znížiť svoje náklady. Stredoslovenská energetika má kompetenciu aj v oblasti znižovania energetickej náročnosti a výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Aktuálne ceny energií dramaticky zmenili ekonomiku takýchto projektov a návratnosť napríklad pri fotovoltických systémoch, ktorými viete znížiť potrebu nakupovanej elektriny až o 40 – 60 %, sa dnes môže pohybovať už na úrovni 4 – 5 rokov. S našimi zákazníkmi sme doteraz realizovali na kľúč desiatky takýchto projektov rôznych veľkostí, podľa ich potreby aj s možnosťou prefinancovania od SSE. Máme skúsenosť s fotovoltickými systémami niekoľko desiatok kilowattov, ale aj niekoľko stoviek. Ak neviete, ako začať vo svojej firme, prvým krokom môže byť naše poradenstvo, prípadne realizácia energetického auditu, ktorý odhalí možnosti úspor vo vašej firme. My, v Stredoslovenskej energetike, rozumieme energiám, s energeticky úspornými riešeniami máme bohaté skúsenosti a vieme vám poradiť, aby ste za spotrebu energií platili vo svojej firme čo najmenej. Viac informácií o našich energeticky úsporných riešeniach nájdete na sse.sk/usporneriesenia.
Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.