• Prejsť na

SSE podporuje Adama Žampu v ceste na vrchol

Adam Žampa je náš najlepší mužský slovenský lyžiar, ktorý ide stále hore!

Najznámejšia slovenská mužská lyžiarska dvojica – bratia, ktorí reprezentujú Slovensko v zjazdovom lyžovaní – venujú svoj čas a energiu nielen svojim tréningom, ale aj podpore detských lyžiarskych talentov. Ich aktivity sponzorujeme od začiatku tohto roka aj my.  O Žampa cupe, ale aj energii v živote nám porozprával Adam Žampa.  

Pýtali sme sa Adama Žampu

1. Žampa cup sa tento rok konal 24. 3. 2019 a dnes je to už známa akcia pre mladých lyžiarov. Aká je hlavná myšlienka tohto podujatia?

Keď som bol malý, obdivoval som našich športovcov, bol som naozaj ich veľký fanúšik. Už vtedy som sa s nimi chcel stretnúť na nejakej športovej akcii, kde by prišli osobne. Avšak v minulosti sa takéto akcie vôbec neorganizovali, ako napríklad dnešné športové dni pre deti. Ja som si vtedy povedal, že keď raz budem najlepší, tak chcem, aby deti mali možnosť na také podujatie prísť. Dohodli sme sa vtedy s Andreasom, že raz takú veľkú akciu určite urobíme. Tento rok sme zorganizovali už 6. ročník Žampa cup a naším pravidlom je, že sa môže zúčastniť každý, bez akéhokoľvek poplatku za vstup! Nezáleží na tom, či je amatér alebo profesionál – hlavné je, aby ho bavilo lyžovanie, aby nič neplatil a prišiel si po skvelé ceny a super atmosféru. Deti treba k športu motivovať. Sme s bratom veľmi radi, že aj vďaka sponzorskej spolupráci so Stredoslovenskou energetikou môžeme svoju energiu venovať nielen športovým výkonom, ale aj deťom, ktoré sa chcú hýbať.

2. Dnes je všeobecne známe, že deti sa v súčasnosti hýbu menej ako kedysi – prečo to podľa vás tak je?

Určite to môžeme pripísať elektronickej dobe „tabletov“, ale z môjho pohľadu technológie sú úplne v poriadku a treba ich využívať, v správnej miere. Problém je, že aj rodičia sa hýbu menej a deti to vidia. Voľný čas začali rodičia s deťmi tráviť v nákupných centrách a nie v prírode, tak ako sme si detstvo užívali my. No nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca. Ja poznám naozaj veľa detí, ktoré sa hýbu rady a investujú svoju energiu do športu, veľmi veľa som ich stretol najmä počas super projektu TV Markíza s názvom Hýb sa Slovensko. Deti treba vedieť len správne motivovať a hlavne im podať šport takou cestou, aby ich bavil, a nie aby im bol už od malička nepríjemný.

3. Ako silno je vaše detstvo spojené so športom?

Sme z Vysokých Tatier a doslova sme vyrástli na športovom ihrisku, chodili sme po horách a v zime lyžovali či hrali hokej. V lete sme milovali bicyklovanie a nonstop sme sa naháňali po lese. Najlepšia kondičná príprava, akú môže dieťa mať. A keďže už náš pradedo bol lyžiar, k tomuto športu sme boli obaja vedení naozaj odmalička. I keď ja som chcel byť v tom čase radšej hokejista. J Ale som veľmi rád, ako to dopadlo, lyžovanie je energiou môjho života.  

4. Stredoslovenská energetika aktívne v rámci poradenstva vzdeláva svojich zákazníkov na tému šetrenia energiami a motivuje k tomu už aj deti. Máte aj vy nejaký tajný recept, ako ušetriť na energiách?

Energia a jej šetrenie je aj v zahraničí už dosť dlho aktuálna téma a naozaj sa teším, že sa o tom hovorí stále viac aj na Slovensku. Ja osobne sa snažím energiou šetriť každý deň aj takými bežnými vecami, ako sú napríklad LED žiarovky, a rozhodne nenechávam spotrebiče v stand-by režimoch. V Tatrách bývajú dosť silné búrky a ja som veľmi často mimo domu aj na dlhší čas, takže počas mojej neprítomnosti jednoducho vypínam spotrebiče úplne zo zástrčky. Okrem šetrenia to aj reálne predlžuje ich životnosť.

5. Sledujete si v domácnosti spotrebu energií alebo vám na to už nezostáva čas?

Úprimne, na toto nemám veľa času, ale veľmi ma potešila mobilná appka Moja SSE a najmä jednoduchosť jej použitia – už aktívne zbieram dáta o spotrebe mojej domácnosti a mám v tejto veci oveľa väčší prehľad, čo som doteraz, priznám sa, nemal vôbec. Za mňa, ako sa hovorí, palec hore, myslím si, že v dnešnej dobe je zodpovedný prístup k energiám už nevyhnutnosť a zároveň aj taká základná zodpovednosť, napríklad aj voči tým deťom, ktoré sme spomínali. Myslím si, že ony už budú generácia, ktorá bude mať v téme environmentu a aj úzko súvisiaceho hospodárenia s energiami oveľa bezprostrednejší prístup. Verím, že už to budú považovať za samozrejmosť. 

Fotografie zo Žampa cupu 2019

Žampa cup 2019

Žampa cup 2019

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.