Slováci šetria na energiách vďaka zeleným dotáciám. Využívajte zelenú energiu aj vy!, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Slováci šetria na energiách vďaka zeleným dotáciám. Využívajte zelenú energiu aj vy!

V rámci národného projektu Zelená domácnostiam II majú slovenské domácnosti (mimo Bratislavského kraja) aj tento rok jedinečnú príležitosť získať štátnu dotáciu na nákup a inštaláciu zariadení slúžiacich na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Od polovice februára 2020 si môžu slovenské domácnosti požiadať o príspevok na obnoviteľné zdroje energií až do výšky 3 400 eur. V prvých štyroch kolách plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vydať poukážky v celkovej hodnote 5,2 milióna eur.

Mať spotrebu energií pod kontrolou a disponovať vlastným zdrojom energie je snom každej domácnosti, preto je teraz viac než výhodné využiť štátnu dotáciu a znížiť si tak náklady na obstaranie zariadení, ktoré jej to umožnia.

V projekte Zelená domácnostiam II môžu domácnosti žiadať o dotáciu na malé zariadenia na výrobu elektriny s výkonom do 10 kW (fotovoltické panely) a tiež na zariadenia na výrobu tepla (slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá).

Ktoré zariadenie je vhodné pre vašu domácnosť?

Vybrať si najvhodnejšie technologické riešenie pre svoju domácnosť si vyžaduje dôkladné zhodnotenie možností konkrétneho rodinného či bytového domu. V rámci projektu Zelená domácnostiam II sú podmienky na získanie dotácie presne vymedzené. Každá domácnosť je individuálna, preto je potrebné identifikovať, čo tvorí najväčšiu časť jej rozpočtu.

Stredoslovenská energetika, a. s., (SSE) má bohaté skúsenosti pri riešení problematiky energetickej efektívnosti. Záujemcom o získanie dotácie poskytuje v projekte Zelená domácnostiam II komplexný servis od podania žiadosti po vybavenie administratívnych náležitostí spojených s dotáciou a taktiež odbornú pomoc s realizáciou samotného technického riešenia. Kvalifikovaný SSE špecialista vám rád pomôže, poradí a pripraví riešenie priamo na mieru vašim potrebám. Vďaka jeho radám predídete inštalácii zariadení, ktoré môžu byť svojím výkonom nedostatočné či predimenzované a zabránite tak nechcenému zvyšovaniu svojich nákladov.

Stredoslovenská energetika, a. s., je zapísaná v zozname oprávnených zhotoviteľov a jej snahou je uľahčiť záujemcom o dotácie celý proces zapojenia sa do programu. Okrem toho, podpora myšlienky energetickej efektívnosti prostredníctvom profesionálneho poradenstva je pre Stredoslovenskú energetiku, a. s., nesmierne dôležitá.

Viac informácií o možnostiach získania dotácie na obnoviteľné zdroje aj pre svoju domácnosť nájdete na www.sse.sk/zelena.

Finančný príspevok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je poskytovaný z finančných prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu SR, prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci národného projektu Zelená domácnostiam II.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.