Platíte každý rok za energie viac? Prevezmite kontrolu nad energiami a vyhnite sa nedoplatkom, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Platíte každý rok za energie viac? Prevezmite kontrolu nad energiami a vyhnite sa nedoplatkom

4. 5. 2021

Platby za elektrinu, plyn či vodu majú po celý rok zvyčajne ustálenú výšku. Nikoho však nepoteší, ak sa v ročnom vyúčtovaní objaví nedoplatok. Ako mať čo najlepší prehľad o tom, čo sa vo vašej domácnosti deje? Súčasná doba a technológie nám prinášajú jedinečnú možnosť šetriť vďaka rôznym pomocníkom.

Tri faktory, na ktoré myslieť

Na spotrebu energií má vplyv viacero okolností. Ak sa chcete vyhnúť nedoplatkom, určite zoberte do úvahy nasledujúce faktory.

  1. Spôsob využívania energií – ak človek narába s energiami rozumne a používa moderné šetriace riešenia, prirodzene tak zníži množstvo využitej energie.
  2. Spotrebiče v domácnosti – ich vek, energetická trieda či správne používanie ovplyvňujú spotrebu.
  3. Stav nehnuteľnosti – starý vykurovací systém či netesnosti okien môžu každoročne navýšiť náklady o desiatky až stovky eur.

Po starostlivom zhodnotení týchto troch faktorov máte príležitosť nájsť priestor na úsporu. Za asistencie moderných technológií to pôjde ešte rýchlejšie a dokonca bez výrazného obmedzovania sa.

Lepší prehľad o spotrebe energií získate vďaka eZóne od SSE

Informácie o spotrebe sú v boji proti nedoplatkom základ. Ak chcete mať prehľad o spotrebe energií vo svojej domácnosti a ste zákazníkmi Stredoslovenskej energetiky, neváhajte a aktivujte si eZónu SSE. Zvládnete to rýchlo a jej funkcie vám zjednodušia život. Prehľady o spotrebe, faktúrach či platbách budete mať vždy poruke v telefóne či na pár klikov vo svojom počítači. Prostredníctvom eZóny SSE sa tiež dozviete o prípadnom preplatku alebo nedoplatku. Výhodou je, že svoje požiadavky vyriešite so zákazníckou zónou komfortne online. Jednoducho môžete napríklad zmeniť výšku zálohovej platby či zaplatiť svoje faktúry za energie priamo z pohodlia svojho domova.

Osvetlenie vám ušetrí aj stovky eur

Vedeli ste, že jediná vymenená klasická 60 W žiarovka predstavuje sedem ušetrených eur ročne? Ak by ste sa rozhodli vymeniť žiarovky v celom byte či dome, úspora bude naozaj výrazná. Vypočítať si ju môžete na špeciálnej kalkulačke, vďaka ktorej zistíte, koľko presne ušetríte vy. Stačí opísať každú súčasne používanú žiarovku – jej typ a príkon. Kalkulačka následne vypočíta, koľko kWh aj peňazí ročne ušetríte po prechode na LED svietenie, a navrhne vám vhodné LED žiarovky.

Drobnosť na radiátory, ktorá vám zníži účty

Veľkú časť mesačných výdavkov predstavujú náklady na vykurovanie. Znížiť tieto platby o celé desiatky percent vám pomôžu inteligentné vykurovacie hlavice. Môžete ich nainštalovať na ľubovoľný počet radiátorov a následne vďaka nim kontrolovať a riadiť teploty v jednotlivých miestnostiach. Jednoducho tak docielite, že zatiaľ čo obývačku pred vaším príchodom radiátory vykúria na 22 stupňov, v spálni prestanú pracovať napríklad už pri teplote 20 stupňov. Hlavice môžete ovládať, aj keď nie ste práve doma, pomocou aplikácie v telefóne. Inteligentné zónové vykurovanie je pritom veľmi vhodné aj pre firmy.

Merač spotreby odhalí vinníka nedoplatkov

Míňate v poslednom čase doma podstatne viac elektriny? Dôvodom môže byť nadmerné opotrebovanie niektorého zo spotrebičov. Najčastejšie je vinníkom chladnička alebo mraznička, ale príčinou môže byť aj elektrický ohrievač či iný spotrebič. Zistiť, čo koľko elektriny míňa, pritom môžete jednoducho pomocou merača spotreby. Stačí ho vložiť do elektrickej zásuvky a následne doň zapojiť spotrebič. Po ukončení merania sa dozviete, koľko vás jeho prevádzka za daný čas stála. Tieto náklady potom porovnajte s novšími modelmi a zvážte prípadnú výmenu. Zákazníci SSE si môžu merač spotreby požičať na 7 dní zadarmo.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.