Nech sú vaše Vianoce úspornejšie, nie skromnejšie, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Nech sú vaše Vianoce úspornejšie, nie skromnejšie

19. 12. 2019

Na prípravu pravej vianočnej atmosféry potrebujeme štyri dôležité ingrediencie. Tichú noc, vyzdobenú jedličku, osvetlenie a samozrejme darčeky. Jedným z nich môže byť aj úspora elektrickej energie. Nižší účet za elektrinu síce nepoteší hneď pod stromčekom, ale rozhodne bude dobrou správou do nového roka. Navyše s LED žiarovkami budú Vianoce nielen úspornejšie, ale aj krajšie.


 
Nemusíte menej svietiť

Ušetriť elektrickú energiu môžete počas Vianoc napríklad tým, že kapustnicu budete variť o polovicu kratšie, na stromčeku rozsvietite len každú druhú žiarovku a čítať knižky budete pri prirodzenom svetle. Alebo vymeníte klasické vianočné osvetlenie za LED technológiu a čítať budete pri LED žiarovkách, vďaka ktorým môžete svietiť viac, dlhšie a za osvetlenie zaplatíte menej až o 90 %. Čo sa týka vianočnej výzdoby, 100 žiarovkových svetielok vianočného osvetlenia spotrebuje 40 wattov, zatiaľ čo 70 kusov širokouhlých 5-milimetrových LED svetielok si vyžiada iba 4,8 wattov. Bežná žiarovka, aj tá na vianočnom stromčeku, má o 80 až 90% vyššiu spotrebu ako LED. Atmosféru Vianoc si LED-kami podstatne vylepšíte.

Zažite najkrajšie LED Vianoce

Nekazte si Vianoce šporovlivosťou. Vymeňte staré vianočné osvetlenie za LED svietidlá. Majú nielen krajšie farby, ale spotrebujú aj menej energie. Dokonca vydržia svietiť až 100 000 hodín, pričom bežná žiarovka má životnosť 3 000 hodín. Vianočné osvetlenie vás bude tešiť omnoho dlhšie. Pritom si užijete krásnu vianočnú pohodu bez pocitu, že každým rozsvietením dekorácií sa hodiny elektromeru premenia na kolotoč.

Viac radosti pri štedrovečernom stole

LED žiarovky sa od tých klasických neodlišujú len výraznou úsporou, ale aj lepším svetlom. Vďaka nemu sa budete pri vianočnom stromčeku aj štedrovečernom stole omnoho viac tešiť z atmosféry. O kvalite žiarovky vypovedá index podania farieb (CRI index). Čím je číslo vyššie, tým je vyššia aj kvalita svetla. Pri čísle 100 budú farby v miestnosti rovnaké, akoby miestnosť osvetľovalo prirodzené slnečné svetlo. Aj pri tomto efekte pritom spotrebuje žiarovka desatinu výkonu. Namiesto 40W jej stačia len 4W.

Vyženiete každý tmavý kút

S novými LED žiarovkami neušetríte počas Vianoc len energiu, ale aj svoje oči. Nová generácia LED žiaroviek MCOB LED je špecifická kryštálovou technológiou, ktorá rozptýli svetlo v uhle 360 stupňov. To znamená dokonalé osvetlenie celej miestnosti. Skúste si takúto žiarovku kúpiť pod stromček ako rodinný darček od Stredoslovenskej energetiky a hneď na Štedrý večer ju vyskúšajte. Večer bude úspornejší a omnoho žiarivejší. LED-ky pritom môžete zapnúť a vypnúť až 50 000 krát, takže sa nemusíte báť ani stláčania vypínača.

Atmosféra pohody vďaka lepšiemu svetlu

Pre obdobie Vianoc je charakteristická atmosféra pokoja, lásky a zblíženia. Akosi viac pociťujeme vzájomnú blízkosť, lásku, teplo rodinného krbu. Chceme mať domácu pohodu, hrať sa spoločenské hry, rozprávať sa, čítať si knihy. K tejto atmosfére sa najlepšie hodí teplá biela farba svetla na úrovni 2700 – 3500 kelvinov. S takouto LED žiarovkou získate pocit, že svetlo je príjemne teplé, nechladí. Farebné spektrum je najbližšie k farbe klasickej žiarovky. Má príjemne hrejivý nádych do žlta a predmety osvetlené touto farbou pôsobia mäkko a priestory útulne. Ideálne na Vianoce.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.