Investícia do nabíjacej stanice pre elektromobily sa oplatí. Poznáte jej výhody?, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Investícia do nabíjacej stanice pre elektromobily sa oplatí. Poznáte jej výhody?

Elektromobilita je v súčasnosti jednou z najekologickejších foriem dopravy a vozidiel so zelenými evidenčnými tabuľkami na cestách pribúda. S rastúcim počtom elektromobilov stúpajú aj nároky na dostupnú sieť nabíjacích staníc, ktoré sa stávajú samozrejmou súčasťou verejných priestorov, parkovísk, obchodných centier, ale aj firemných areálov.

Predaj elektromobilov na Slovensku každoročne stúpa, a keďže ich dojazd sa pohybuje zhruba okolo 200 až 400 kilometrov, zriadenie vlastnej nabíjacej stanice sa stáva čoraz výhodnejším.

Na doplnenie energie môžete v súčasnosti využiť verejnú rýchlonabíjačku, bežnú elektrickú zásuvku u seba doma, ale najpohodlnejšie a zväčša aj najvýhodnejšie je použiť vlastnú nabíjaciu stanicu.

Pri verejnej rýchlonabíjačke si priplatíte

Ak chcete auto strednej triedy s kapacitou batérie 50 kWh nabiť cez verejnú rýchlonabíjačku s výkonom 50 kW, z nuly na plnú kapacitu sa dostanete asi za hodinu. Za takéto nabíjanie si zaplatíte zväčša okolo 30 až 50 centov za 1 kWh. Plné nabitie batérie by vás teda stálo 15 až 25 eur. Ak nemáte rýchlonabíjačku poruke, musíte prirátať ďalšie náklady na cestu a za váš čas. Aj preto mnoho ľudí dáva prednosť zapojeniu auta do elektriny v pohodlí domova. Máte pritom dve možnosti – klasickú zásuvku alebo vlastnú nabíjačku.

Nabíjanie v klasickej zásuvke? Môže trvať aj deň a pol

Ak po príchode domov zapojíte vybité auto s 50 kWh akumulátorom do štandardnej zásuvky s napätím 230 V, jeho nabíjanie potrvá približne 34 hodín. Bude prebiehať neustále bez prestávky, teda v čase nižších, ale aj vyšších taríf. Ak budete zároveň používať v domácnosti väčšie množstvo ďalších elektrických zariadení, môže sa stať, že elektroinštalácia nápor nezvládne a vyhodí vám poistky.

Nabíjacia stanica je rýchla a ušetrí vám peniaze

Podstatne pohodlnejším riešením je zapojiť vybité auto do vlastnej nabíjacej stanice, ktorú môžete mať inštalovanú napríklad v garáži alebo na stene domu. Preto sa často označuje aj ako „wallbox“. Výkon SSE nabíjačiek je v rozpätí 3,7 – 22 kW. Auto s kapacitou batérie 50 kWh tak „natankuje“ v najhoršom prípade asi za 13,5 hodiny, v najlepšom len za niečo málo viac ako 2 hodiny.

Výhodou je, že nabíjačku viete ovládať na diaľku cez aplikáciu v smartfóne. Čerpať energiu tak môžete len v čase nižšej tarify za elektrinu a tak stlačíte náklady na minimum. V prípade tarify DD4 od SSE ide v nízkej tarife len o zhruba 10 centov za 1 kWh. Elektrina na plné nabitie batérie by vás teda stála asi 5 eur.

A ak máte na dome inštalované fotovoltické panely, môžete nabíjať ešte lacnejšie. Niektoré nabíjačky sú kompatibilné aj so senzorom BeON. Ten dynamicky upravuje nabíjací výkon v závislosti od iných elektrických zariadení používaných v domácnosti, aby nedošlo k preťaženiu siete, a chráni aj batériu elektromobilu.

Využívajte vlastnú nabíjaciu stanicu doma...

Vďaka komplexnému riešeniu od SSE viete svoju vlastnú nabíjaciu stanicu získať bez akýchkoľvek starostí. Odborníci vám na základe parametrov vášho elektromobilu a podmienok v domácnosti navrhnú optimálnu nabíjačku. Následne ju dovezú, nainštalujú a zabezpečia aj revíznu správu či operatívny servis po celom Slovensku. Cena domácej nabíjačky sa pohybuje približne od 600 do 700 eur, vstupná investícia sa tak pomerne rýchlo vráti. Najväčšej obľube sa pritom tešia modely Wallbox eNEXT a Wallbox eHOME.

... alebo generujte zisk svojej firme

Inštalácia nabíjacej stanice vo vašej firme má okrem svojho základného účelu aj výrazný potenciál na zvýšenie atraktívnosti vašej prevádzky. Ak zviditeľníte svoju nabíjaciu stanicu napríklad v online mapách, vašu prevádzku navštívia aj používatelia elektromobilov, ktorí si vás ľahko vyhľadajú a prídu si k vám dobiť svoj elektromobil. Možnosť dobiť si elektromobil ocenia aj návštevníci najrôznejších inštitúcií, úradov či turistických pamiatok.

Vo svojej firme môžete profitovať nielen z úspor vlastnej flotily elektromobilov, ale aj zo spokojnosti svojich zamestnancov či zákazníkov, ktorí si môžu nabiť svoj elektromobil počas pracovného času alebo návštevy vašej prevádzky. Ako majiteľ nabíjacej stanice sa môžete rozhodnúť, či bude slúžiť iba vám, alebo nabíjanie spoplatníte a získate nový zdroj príjmov, ktorý vám bude prinášať zisk.

Stredoslovenská energetika vám ponúka široké spektrum nabíjacích staníc a riešenie šité na mieru. Nabíjacie stanice od SSE pochádzajú od renomovaných výrobcov a spĺňajú tie najprísnejšie technické štandardy.

Legislatívna povinnosť pri novostavbách či rekonštrukciách

Nezabudnite, že ak požiadate o stavebné povolenie na stavbu či rekonštrukciu bytového domu alebo nebytovej budovy po 10. marci 2021, musíte zabezpečiť aj vybudovanie nabíjacej stanice alebo infraštruktúry na neskoršiu inštaláciu nabíjacích staníc.

SSE je správna voľba

Nabíjacie stanice od SSE vám ponúkajú benefity, vďaka ktorým bude nabíjanie auta ešte jednoduchšie. Patria medzi ne:

  • výrazne nižšie náklady v porovnaní s nabíjaním na verejných nabíjačkách,
  • oveľa kratší čas nabíjania oproti klasickej zásuvke,
  • vysoká bezpečnosť nabíjania – ochrana batérie elektromobilu a zároveň aj domácej siete vďaka manažmentu nabíjania – senzoru BeON,
  • možnosť nabíjania s fotovoltikou – šetríte ešte viac nabíjaním vlastnou zelenou energiou,
  • užívateľsky príjemná obsluha a atraktívne dizajnové riešenie nabíjania.VIAC O NABÍJACÍCH STANICIACH OD SSE

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.