Elektrinu z fotovoltiky môžete jednoducho využívať aj večer či v noci. Poradíme vám ako, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Elektrinu z fotovoltiky môžete jednoducho využívať aj večer či v noci. Poradíme vám ako

22. 6. 2022

Fotovoltické panely sa aj na Slovensku každým rokom tešia čoraz väčšej obľube. Majitelia rodinných domov či firiem oceňujú najmä ich bezúdržbovú prevádzku a citeľné zníženie nákladov na energie. Niekedy však bojujú s tým, ako ich využívať čo najefektívnejšie. Zladiť fotovoltiku s rytmom života bežného človeka totiž nemusí byť vždy jednoduché.

virtuálna batéria

Kedy vyrábajú fotovoltické panely najviac energie?

Najviac elektrickej energie vyrábajú fotovoltické panely počas dňa, keď sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Konkrétne hodiny závisia od viacerých faktorov. Podstatná je poloha panelov a ich natočenie na svetové strany – v ideálnom prípade by mali smerovať na juh alebo juhozápad.

Úlohu zohrávajú aj okolité stromy, domy a kopce, ktoré môžu v určitom čase vrhať na panely tieň. Ak chcete, aby vaša domáca elektráreň fungovala čo najefektívnejšie, pravidelne kontrolujte, či sú naozaj vystavené slnečnému žiareniu maximálny možný čas. Môže sa napríklad stať, že rokmi strom vo vašej záhrade začne v určitých hodinách na ne vrhať tieň a tak znižovať ich výkonnosť. V takom prípade skráťte konáre.

Zladenie fotovoltiky s rytmom života

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že najvyšší potenciál na výrobu elektrickej energie má fotovoltika počas dňa, obvykle od jedenástej doobeda do štvrtej poobede. Najmenej elektriny produkuje počas noci, keď je účinnosť prakticky nulová, pretože na panely nedopadajú slnečné lúče. Fotoelektrický dej tak nedokáže prebiehať.

V praxi to znamená, že fotovoltické panely vyrábajú najviac elektriny v čase, keď ste v práci. Domácnosti štandardne spotrebúvajú najviac energie ráno a vo večerných hodinách, keď fotovoltika nedosahuje takú vysokú účinnosť. Ako sa s týmto problémom popasovať?

Graf virtuálna batéria

Riešením môžu byť časovače

Pokiaľ chcete elektrinu z fotovoltiky využívať naplno, môžete si zaobstarať spotrebiče vybavené časovačmi. Modernú práčku či umývačku riadu viete nastaviť tak, aby sa automaticky zapla o dvanástej naobed, teda v čase, keď fotovoltika produkuje najviac elektriny. Takéto inteligentné fungovanie sa dá uplatniť aj pri robotických vysávačoch, nabíjačkách na elektromobily či klimatizáciách.

Praktický tip:Zaujímavý spôsob, ako mať jednotlivé spotrebiče v domácnosti vždy pod palcom, je systém inteligentnej domácnosti. Vďaka nemu viete využívanie energií riadiť na diaľku prostredníctvom smartfónu.

Ukladanie energie na neskôr

Pomerne veľká časť spotreby elektriny je však stále viazaná na prítomnosť človeka. Varenie, sledovanie televízie, hranie videohier, svietenie, to všetko sú činnosti, ktoré vykonávate po návrate z práce.

Riešením je ukladanie prebytočnej energie z fotovoltických panelov počas dňa, aby ste ju mohli využívať večer alebo v noci. V tomto prípade máte dve možnosti. Môžete si zadovážiť veľké batérie, ktoré sú však drahé a investícia do nich sa mnohých domácnostiam neoplatí. Jednoduchším a podstatne lacnejším riešením je Virtuálna batéria od SSE.

Prečo využívať virtuálnu batériu?

Hlavnou výhodou virtuálnej batérie od SSE je, že nevyžaduje veľkú vstupnú investíciu – za jej využívanie zaplatíte iba mesačný poplatok dve eurá.

Energiu, ktorú počas dňa neminiete, budete môcť spotrebovať večer alebo kedykoľvek budete potrebovať. Elektrina z vašich fotovoltických panelov teda nevyjde navnivoč a postupne ju celú zužitkujete. Nemusíte využívať drahšiu elektrinu zo siete a urýchlite návratnosť investície do fotovoltiky.

Virtuálna batéria od SSE

VIAC O VIRTUÁLNEJ BATÉRII OD SSE

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.