Ako nemať počas Vianoc „tučný“ účet za elektrinu?, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Ako nemať počas Vianoc „tučný“ účet za elektrinu?

6. 12. 2019

Vianoce sa azda v každej rodine spájajú okrem radostných chvíľ aj s vyššími výdavkami. Ale vďaka našim vianočným receptom môžete počas nich dokonca ušetriť a užiť si ozajstné sviatky pokoja a mieru. A ak si ich osvojíte, bude úsporný nielen Nový rok, ale celý rok.

Prepnite na LEDky

Vianoce bez svetielok, svetlených reťazí a blikajúceho stromčeka? Ani nápad! Lenže šetriť neznamená obmedziť sa. Stačí iba vymeniť staré za nové. Americké ministerstvo energetiky, v krajine, ktorá je expertom na svietiace a blikajúce Vianoce, uvádza, že LED vianočné svetlá spotrebujú o 70 percent menej energie ako tradičné vianočné žiarovky. Preto môžete mať vianočnú výzdobu na stromčeku, aj na balkóne a v záhradnom domčeku podstatne úpornejšiu. Navyše LEDky vydržia desaťkrát dlhšie ako klasické vianočné osvetlenie. V prípade, že inovujete aj vašu domácnosť a všetky staré žiarovky vymeníte za novú generáciu MCOB LED s kryštálovou technológiu LED čipu, môžete ušetriť až 90 % celkového účtu za svietenie.

Ušetrite vďaka technike

Moderné technológie vedia šetriť náš čas, životné prostredie, ale predovšetkým energiu a teda aj naše peniaze. Stredoslovenská energetika vypočítala, že ak využijete malé kuchynské spotrebiče na prípravu jedál namiesto klasického elektrického sporáka, ušetríte peknú porciu kilowattov. Veľa energie Vám ušetrí napríklad hriankovač, mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica či varič vajíčok.

Úspornejšie varenie a pečenie

V každej domácnosti sa na Vianoce viac varí a pečie, ale len v niektorých úsporne. Približne 5 – 10 minút pred dovarením prepnite regulátor teploty na nižší stupeň, prípadne ho úplne vypnite. Využijete zvyškové teplo varnej zóny. To isté platí aj pri pečení. Ak sa to na Vianoce a na konci starého roka naučíte, v novom roku ušetríte energiu aj peniaze.

Štedrá večera len s pokrievkou

Kapustnica sa varí hodiny  a vieme, že jej vôňa k Vianociam patrí. Na to, aby naplnila byt, však stačí pár ráz odchýliť pokrievku na hrnci. Rozhodne ju nevarte na  sporáku bez nej. Zbytočne si ju  trojnásobne predražíte. Tak isto na varenie vyberte hrniec, ktorý prekryje celý varný kruh. Hrniec menší len o 3 cm minie o 30 % energie viac.

Darujte (si) úsporné darčeky

Ak už darček, tak nech s jeho používaním rastie len radosť, a nie účet za elektrinu. Čo na to krajina spievajúcich Santa Clausov? Posledné zistenia Amerického ministerstva energetiky uvádzajú, že napríklad tablety spotrebujú o 70 % menej energie ako prenosné počítače. Na pozeranie videa, čítanie kníh, či surfovanie na internete bude prenosný tablet energeticky menej náročný, než pri každej aktivite ísť zapínať PC. Pokiaľ by ste trasu od gauča k PC nebrali ako pohyb počas sviatkov.

Nové hrnce pod stromčekom

Hrnce na Vianoce nie sú možno najoriginálnejší darček, ale rozhodne ten úspornejší. Pretože ak máte staré hrnce, doslova vás okrádajú. Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry hrnce s nerovným povrchom môžu dobu varenia predlžiť až o 40 % a tým zvyšovať aj spotrebu energie.

Eliminujte darčeky na baterky

Počas sviatkov sa míňa obrovské množstvo batérií. V USA až 40 %, ide však o celosvetový trend. Hračky na baterky, hodiny, budíky, hudobné prehrávače, dokonca aj mixéry. Nezabudnite, že ak je niečo na baterky, často sa nájde podobný model aj na elektrinu. Ak nie, využite aspoň nabíjacie batérie. Ušetríte kopu peňazí, ale aj kus našej planéty, keďže tieto baterky nekončia tak skoro na skládke.

Využite vlhšiu bielizeň

V zime je sušenie bielizne komplikovanejšie. Lenže šetrní ľudia sa tešia, lebo vďaka tomu ušetria. Slovenská inovačná a energetická agentúra uvádza, že naparovanie pri žehlení zvyšuje energetické straty. Pritom stačí žehliť bielizeň, ktorá je ešte mierne vlhká a naparovať nepotrebuje. Ušetríte až 40 % energie. Zimné obdobie je ideálne na využitie takejto úspory.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.