7 rád ako prežiť zimu v teple a ešte aj ušetriť, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

7 rád ako prežiť zimu v teple a ešte aj ušetriť

5. 11. 2019

Táto zima môže byť pre vás lacnejšia ako tá minulá. Ak dodržíte našich pár tipov, vďaka ktorým ušetríte na financiách, a nie na pohodlí.

Nastavte si zdravé teploty

Neprekurujte. Často sa staráme viac o to, aby nám bolo teplo a nie o to, aby sme bývali zdravo. Správne nastavenie teploty nielenže zlepšuje spánok, ale telo sa stane odolnejším aj voči typickým zimným ochoreniam. Investujte do dobrého teplomeru, budete bývať zdravšie a aj ušetríte. Podľa Slovenskej energetickej a inovačnej agentúry totiž každé zvýšenie teploty o 1 °C nad odporúčanú teplotu predstavuje približne 6 % energie navyše. Odporúčané teploty sa preto oplatí dodržiavať.

Odporúčané maximálne teploty v jednotlivých miestnostiach
kúpeľňa  24 °C
detská izba   21 °C
obývačka  21 °C
pracovňa   21 °C
spálňa  21 °C
kuchyňa  20 °C
toaleta  20 °C

Dajte si spraviť revíziu a servis kotla

Aby plynový kotol dobre slúžil, je potrebné sa oň starať. Zákon prikazuje pre kotly s výkonom od 5 do 500 kW robiť revíziu každý rok. Tá odhalí prípadné nedostatky a možné poruchy, úniky, či riziko vzniku požiaru. Bez základného servisu sa pritom spotreba plynu môže zvýšiť až o 25 %. A to nie je všetko. V prípade nehody alebo požiaru bude poisťovňa žiadať potvrdenie o vykonanej revízii. Ak vám bude chýbať, môže zamietnuť poistné plnenie aj pri rozsiahlych škodách.

Pripojte solárny panel

Solárna energia je zadarmo. Hoci sú počas zimy dni kratšie, solárne panely vedia využiť aj slabšie svetlo, či počasie pod mrakom v prospech šetrenia energie. Pri využití solárnej energie v kombinácii s plynovým kotlom môže úspora nákladov na vykurovanie a ohrev pitnej vody dosiahnuť až 50 %.

Zvoľte si správneho dodávateľa

Efektívna možnosť úspory, ktorá sa prejaví už v najbližšej faktúre, je zmena dodávateľa zemného plynu. Ak začnete odoberať plyn od Stredoslovenskej energetiky, získate zľavu z ceny dodávky plynu do 6 % a k tomu ďalšie bonusy. Aj pri energiách totiž platí: nemusíte platiť viac, ak za rovnakú kvalitu môžete platiť menej.

Nekúrte, ak teplo nevyužívate

Napríklad keď odchádzate z domu na dlhší čas alebo do práce. Nepotrebujete kúriť 24 hodín denne. Moderné kotly dokážu priestor vyhriať veľmi rýchlo, takže nemusia kúriť aj vtedy, keď teplo nikto nevyužíva. Domáci miláčik rozhodne nezamrzne, pár stupňov menej len posilní jeho kožušinu a nechá menej chlpov na sedačke. Po návrate domov vyvetráte, aby ste znížili objem vlhkosti a môžete zakúriť. Objem vykurovacích hodín týmto spôsobom skrešete o tretinu, čo sa pozitívne prejaví na spotrebe, aj vašej peňaženke.

Vetranie v zime je najdrahšie

Zmena ročných období si vyžaduje aj zmenu v návykoch vetrania. Cez leto je príjemné nechať okno dokorán aj celý deň. V zime je otvorenie vetracieho okienka najdrahšie. Chladné mesiace si vyžadujú intenzívne vetranie, dva- až tri-krát denne na 5 až 10 minút. To stačí na výmenu vzduchu. Ideálne je vetrať ráno, po návrate z práce a pred spaním. Tiež je vhodné viac vetrať na začiatku vykurovacej sezóny, kedy je väčšia pravdepodobnosť vzniku kondenzácie.

Utesnite si staré okná

Netesné okná fungujú rovnako, akoby ste ich mali stále odchýlené. Problémom je radiátor blízko okna, a tak na termostat neustále prúdi chladnejší vzduch. Výsledkom je nerovnomerná teplota v miestnosti a zvýšený výkon vykurovania. To sa premietne aj do zvýšených nákladov za vykurovanie, ktoré vlastne vypustíte oknom.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.