Často kladené otázky k tepelným čerpadlám, Tepelné čerpadlá od SSE, Zelená domácnosť, Produkty a služby, Domácnosti, Stredoslovenská energetika

Často kladené otázky k tepelným čerpadlám

Nižšie sa nachádza zoznam otázok, ktoré sa nás naši zákazníci pýtajú najčastejšie.

Hodnota SCOP (sezónny priemerný vykurovací faktor) sa určuje na základe dát z testovania tepelného čerpadla v skúšobni a z klimatických dát. Hodnota SCOP je uvedená na energetickom štítku tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré využíva netradičné zdroje energie na ústredné vykurovanie (ÚK) a na ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV). Pracuje na princípe využitia inak nevyužiteľnej energie – nízkopotenciálovej tepelnej energie z okolitého prostredia (zem, vzduch, voda) a s pridanou energiou (elektrická energia) ju dokáže previesť do využiteľnej, vyššej teplotnej hladiny.

Vnútorná jednotka, umiestnená v objekte, zabezpečuje výrobu ohrevnej vody a TÚV. Tepelné čerpadlo obsahuje elektrokotol, ktorý sa za nižších teplôt automaticky prepína, takže máte istotu stabilnej tepelnej pohody v priebehu celej vykurovacej sezóny. Moderné čerpadlá pracujú spoľahlivo aj pri nízkych teplotách až do –20 °C. Tepelné čerpadlá sú delené na vonkajšiu a vnútornú jednotku. Vonkajšia jednotka, ako hovorí názov, je umiestnená vonku a je ňou nasávaný vzduch, z ktorého je odoberaná tepelná energia, a spätne je tento vzduch vyháňaný do vonkajšieho priestoru.

SSE realizuje inštaláciu tepelných čerpadiel vzduch/voda.

Výhody:

  • rýchla návratnosť investície,
  • jednoduchá montáž,
  • jednoduchá údržba,
  • vysoké COP,
  • nie sú nutné vrty a studne – zdrojom tepla je okolitý vzduch,
  • je kompatibilné s existujúcim kotlom,
  • malé nároky na priestor.

Nevýhoda:

  • pri extrémne nízkych teplotách vzduchu klesá účinnosť (pod –15 °C).
Z ekologického hľadiska je dôležité, že pri tomto vykurovaní nevzniká odpad zo spaľovania. Tento systém je komfortný a vo väčšine prípadov ľahko ovládateľný.
Podporu je možné získať na zariadenie na výrobu tepla. Ohrev vody prostredníctvom tepelného čerpadla je jednou z podporovaných možností jeho využitia.
Pre zariadenia na výrobu tepla na účely vykurovania a ohrevu teplej vody nie je stanovený maximálny inštalovaný výkon zariadenia. Podmienkou je, že inštaláciou zariadenia sa má zabezpečiť potreba tepla na vykurovanie alebo ohrev teplej vody v domácnosti. Z podmienok podpory vyplýva, že podporu bude môcť domácnosť získať maximálne na prvých 10 kW inštalovaného výkonu tepelného čerpadla.

Pomer medzi pridanou energiou (príkon tepelného čerpadla) a vyrobenou tepelnou energiou je hodnota COP. Tepelné čerpadlá môžu mať COP až 4 a viac (v závislosti od vonkajšej teploty), bežné elektrokotly môžu mať COP maximálne 1, čo znamená, že tepelné čerpadlo spotrebuje 4-krát menej elektrickej energie, a to predstavuje 70- až 80-percentnú úsporu elektrickej energie oproti klasickým elektrokotlom.

Príklad:

COP3 = 1 kW spotrebovanej energie voči 3 kW vyrobenej energie.

Na princípe čerpadla fungujú mnohé prístroje, ktoré bežne poznáme zo svojho okolia – napríklad chladnička, mraznička či klimatizácia.

Tepelné čerpadlo sa v poslednom čase čoraz viac využíva najmä na vykurovanie či ohrev vody. Je úsporné, šetrné k životnému prostrediu a táto technológia dokáže vyhovieť aj náročným majiteľom novostavieb. Či je potrebný ohrev bazéna, podlahové vykurovanie alebo bežný ohrev vody, tepelné čerpadlo si nájde svoje uplatnenie.
Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.