• Prejsť na

Zvýšenie energetickej účinnosti môže zároveň zvýšiť aj hodnotu vašej domácnosti

Či už plánujete stráviť desiatky rokov vo svojom dome, alebo sa plánujete v blízkej budúcnosti sťahovať, je vždy rozumné zvážiť či váš dom nepotrebuje nejaké moderné vylepšenia. Energeticky úsporné upgrady zvyšujú hodnotu vašej nehnuteľnosti a mali by ste nad nimi určite porozmýšľať nie len vtedy, keď zvažujete jej predaj.

Zvýšte si hodnotu domácnosti

Pripravili sme pre vás SSEdem z najlepších domácich vylepšení na zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti, ktoré sa dajú aplikovať ako na rodinný dom aj byt.

1. Ušetrite s energeticky úspornými kuchynskými spotrebičmi

Inštalácia energeticky úsporných spotrebičov môže byť spočiatku drahá, no peniaze, ktoré ušetríte, vám zaplatia za akékoľvek ďalšie dodatočné náklady a zároveň zvýšia hodnotu vášho domu. Požičajte si digitálny merač spotreby, s ktorým si môžete porovnať spotrebu vašich súčasných elektrospotrebičov s novými.

A nezabúdajte, že nové spotrebiče sú okulahodiace: nová rúra alebo chladnička dodáva kuchyni moderný vzhľad, ktorý môže zapôsobiť na potenciálnych kupcov vašej nehnuteľnosti.

2. Nainštalujte fotovoltické panely a využívajte naplno silu slnka

Vďaka fotovoltickým panelom dokážete premeniť silu slnečného žiarenia na výrobu elektrickej energie. Táto efektívna a ekologická technológia poháňa malé kalkulačky, výškové budovy a napríklad aj vesmírne družice. Doma vám fotovoltický panel slnečné lúče premení na elektrický prúd. Najväčší výkon dosiahnete pri priamom slnečnom žiarení, no elektrinu získate aj keď bude zamračené. Montáž trvá jeden deň a zvyčajne sa zaobíde bez zásahov do stavebnej konštrukcie domu, navyše jeho údržba je veľmi jednoduchá.

Ak by ste mali záujem šetriť za energie s každým východom slnka a za každého počasia obráťte sa na Stredoslovenskú energetiku (SSE) (www.sse.sk/zelena), ktoré Vám pomôže s komplexným riešením.
Pri zvažovaní inštalácie ju nezabudnite konzultovať s odborníkom, aby ste určili najlepšie miesto na inštaláciu fotovoltických panelov vo svojom dome. Zatiaľ čo fotovoltické  panely sú jedným z najlepších domácich vylepšení pre ďalší predaj, majte na pamäti, že umiestnenie môže mať vplyv na vzhľad vášho domu.

3. Osvetlite svoj priestor inteligentným a energeticky úsporným osvetlením

Hoci sa to často prehliada, energeticky úsporné osvetlenie zvyšuje úspory energie. Nové úsporné LED osvetlenie s patentovanou kryštálovou technológiou, dokáže ušetriť výraznú časť celkovej elektrickej energie na svietenie a taktiež zvyšuje hodnotu domu. Kupujúci oceňujú benefity LED svetla a vždy si všímajú malé detaily ako napríklad to, že či ste nainštalovali tie najlepšie spínače svetiel a snímače pohybu.

4. Investujte do nových okien a presvetlite dom prírodným svetlom

Dodatočné vybavenie okien presvieti miestnosť prirodzenejším svetlom, ale okná by sme mali voliť rozumne, pretože výmena okien je drahá. Meňte okná len vtedy, ak miestnosť potrebuje viac svetla alebo ak existujúce okno má nedostatočnú izoláciu. Ak sa ich rozhodnete vymeniť, investujte do tých najviac energeticky účinných okien. Tie vám budú najviac kompenzovať náklady na inštaláciu.

5. Zmeňte dvere a opravte starú izoláciu, aby ste predišli únikom vzduchu

Výmena vchodových dverí môže byť jedným z najjednoduchších vylepšení, ktoré vám okamžite prinesie pridanú hodnotu. Nové dvere poskytujú vášmu domu lepší prvý dojem a zároveň tým zvýšite jeho bezpečnosť.

Ak chcete ešte viac zvýšiť bezpečnosť, zvážte taktiež inštaláciu inteligentných zámkov a video-zvončekov. Inteligentná technológia je jedným z najlepších spôsobov, ako zvýšiť hodnotu domu a dodáva mu moderný nádych.

6. Vymeňte starý ohrievač vody na energeticky úsporný model

Časom začnú ohrievače vody strácať svoju účinnosť. Korózia a nahromadenie minerálov v nádrži znamená, že ohrievač musí pracovať silnejšie, na to aby produkoval to isté množstvo tepla. A to samozrejme vedie k vyšším výdavkom energie. Taktiež nezabúdajte na alternatívne riešenia a rozhliadnite sa po šetrnejších riešeniach ohrevu vody. Kotle na biomasu sú alternatívnym zdrojom energie, určeným na úsporné a ekologicky šetrné vykurovanie rodinných domov a plne pokrývajú potrebu tepla a teplej vody v domácnosti.

7. Nezabúdajte na pec a kotol

Koľko rokov má vaša pec alebo kotol? Staršie modely sú menej energeticky úsporné a často vyžadujú drahé opravy a ich slabý výkon môže ovplyvniť hodnotu domu. Prechodom na novší model ušetríte na spotrebe, zlepšíte svoju energetickú účinnosť vykurovania a ponúknete potenciálnym zákazníkom ešte jeden dôvod na to, aby sa rozhodli práve pre váš domov.

Pokiaľ ide o domy, najlepšie vylepšenia pre ďalší predaj sú tie, z ktorých budete mať prospech i vy ešte predtým, než ho predáte. A kto vie? Po dokončení všetkých projektov s energeticky efektívnymi inováciami domu sa nakoniec môžete rozhodnúť, že váš je až príliš dokonalý na predaj - aspoň na pár rokov!

>Viac aktualít