• Prejsť na

„Zelené technológie“ – čo ste o nich (ne)vedeli

Premýšľate ako dosiahnuť úsporu energii a ušetriť tak časť rodinného rozpočtu? Riešením môže byť práve inštalácia zariadení produkujúcich energiu z obnoviteľných zdrojov – je to nielen ekologická, ale hlavne efektívna cesta k reálnej úspore.

SSE chce svojou účasťou v projekte aktívne šíriť a podporovať myšlienku energetickej efektívnosti formou komplexného poradenstva (administratívneho aj technického) i samotnej inštalácie zariadení – tepelné čerpadlo, fotovoltické panely a solárne kolektory.

Fotovoltické panely

Využívajú slnečné žiarenie na výrobu elektrickej energie pre domáce spotrebiče, ohrev vody a časť energie je možné spotrebovať na vykurovanie.

Vedeli ste, že…

… inštalácia prináša ročnú úsporu výdavkov na elektrinu minimálne 30% a zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti?

… montáž je jednoduchá a zvyčajne bez zásahov do stavebnej konštrukcie domu?

… technológia zabezpečí bezpečný chod spotrebičov pri prípadnom výpadku energie?

Zaujímavosť: prvé fotovoltické panely, v  podobe v akej sú využívané dnes, boli  vyrobené v roku 1954 v USA. Špeciálny význam nadobudli najmä v oblasti kozmického inžinierstva. Prvá umelá družica Zeme s fotovoltickými článkami bola vyslaná na obežnú dráhu v roku 1958.  Začiatkom 80-rokov sa začala fotovoltika využívať na osvetlenie v ropných spoločnostiach ťažiacich v Mexickom zálive.

Slnečné kolektory

Využívajú sa prioritne na ohrev vody na domáce použitie, prípadne na vykurovanie v prechodných obdobiach roku.

Vedeli ste, že...

... pracujú aj v zimnom slnečnom počasí, dokonca aj pri teplotách pod nulou?

... letné prebytky tepla sa môžu využiť na vyhriatie vody v bazéne?

... môžete dokúpiť ďalšie panely aj po rokoch a dosiahnuť tak ešte väčšiu úsporu?

Zaujímavosť: už v roku 1767 bol vyrobený prvý známy plochý kolektor vo Švajčiarku. Zdokonalil ho anglický astronóm a matematik Johnom Herschelom – využíval kolektor na varenie jedla počas svojej expedície v Južnej Afrike v roku 1830. Technológia sa vyvinula do približne súčasnej podoby v roku 1908, keď v americkej oceliarni vyrobili kolektor s izolovaným rámom a medenými rúrkami na komerčné účely.

Tepelné čerpadlo

Dokáže využiť teplo získané z externého prostredia (zo zeme, vzduchu, vody) a znásobené ho odovzdáva  vykurovaciemu systému vo vnútri budovy.

Vedeli ste, že...

.... vykurovanie tepelným čerpadlom je o 45% lacnejšie ako elektrickým kotlom a výrazne zníži náklady aj pri plynovom vykurovaní?

... dokáže vďaka obrátenému režimu v lete nahradiť klimatizačnú jednotku a vychladí váš dom?

Zaujímavosť: konštruktér prvého tepelného čerpadla na svete bol slovenský fyzik  Aurel Stodola z Liptovského Mikuláša. Jeho tepelné čerpadlo z roku 1928 dodnes funguje a vykuruje radnicu v Ženeve. Teplo odoberá z vody z jazera. Na Slovensku máme najdlhšie pracujúce tepelné čerpadlo prevádzkované bez poruchy v Hlbokom pri Bojniciach, ktoré od r. 1991 až doteraz pracuje bez jedinej poruchy.

SSE vám ušije projekt na mieru  

So začiatkom 3. kola programu Zelená domácnostiam, vstupuje SSE aktívne do projektu ako zhotoviteľ a ponúka domácnostiam svoje dlhoročné skúsenosti v energetickej oblasti. Záujemcom z celého Slovenska poskytneme kompletný servis. 

http://www.zelenasse.sk/

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.