• Prejsť na

Veľká „kvapka“ pomoci od SSE

Sociálne slabé rodiny na úplnom finančnom dne a ľudia bez domova tvoria spolu – povedané moderným slovníkom – okraj našej spoločnosti. Často a z rôznych dôvodov sú ich príjmy tak nízke, že sú odkázaní už len na záujem tých, ktorým pomáhať nekáže len viera či vnútorná morálna povinnosť, ale najmä otvorené srdce.

Charita sv. Alžbety vo Zvolene

Charita sv. Alžbety vo Zvolene je jednou z neziskových organizácií,  ktorá robí čo môže, aby pomohla tým najbiednejším – jedlom, ošatením, hygienickou službou, odborným poradenstvom, alebo spoločne stráveným časom a jednoduchou ľudskou spolupatričnosťou. To všetko s personálnym obsadením „dva a pol človeka“, bez štátnych finančných dotácií, len z darov jednotlivcov, spoločensky zodpovedných firiem a s podporou mesta.

Vďační za teplú polievku

Sestra Patrícia Perátová pôsobí ako riaditeľka Charity sv. Alžbety vo Zvolene sedem rokov. Za ten čas sa jej podarilo zabezpečiť svojpomocnú rekonštrukciu charitnej budovy z grantov, sponzorských príspevkov a dobrovoľníckej práce tak, aby v nej dnes mohli poskytovať pomoc pre ľudí zo Zvolena a okolia.

„Aktuálne sa staráme približne o dvesto ľudí bez domova, ktorí k nám pravidelne alebo sporadicky chodia na teplú obedovú polievku, využívajú služby strediska osobnej hygieny, kde sa môžu osprchovať, oholiť, prezliecť do čistého oblečenia. Takisto im pomáhame vybaviť osobné doklady, záležitosti na úradoch, hľadať prácu. Ak majú záujem, môžu u nás zmysluplne stráviť čas drobnými prácami, alebo pri premietaní vhodných filmov,“ hovorí sestra Patrícia.

Podmienkou na poskytnutie služby je triezvy stav klientov. „Takto ich motivujeme, aby sa hneď ráno rozhodli či potrebujú pomoc z Charity a prídu triezvi, alebo si vyberú alkohol a tak musia hľadať pomoc niekde inde ...“

Pomoc Charity sv. Alžbety využíva aj približne stovka rodín v hmotnej núdzi. Tie sa v charitnom dome nestravujú, raz za mesiac si však prídu pre sociálny nákup. „Obsahuje základné trvanlivé potraviny ako múka, cukor, strukoviny, cestoviny, olej ... a iné,“ vysvetľuje riaditeľka charity. Za potraviny v hodnote 30 eur zaplatí rodina šesť eur. „Ak zistíme, že je v rodine absolútna chudoba, dostane nákup zadarmo,“ dodáva.

Pomohli aj energetici

Hoci na zakúpenie obedovej polievky pre ľudí bez domova alebo na prilepšenie k obedom vo forme párkov a špekáčikov dostane charita ročný príspevok od mesta, všetko ostatné musí zaplatiť z vlastných zdrojov, teda zo zbierok a darov od jednotlivcov a organizácií. Či už ide o platy dvoch zamestnancov charity na plný a jedného na polovičný úväzok, financie na bežnú prevádzku a chod budovy. Každú pomoc vo forme pravidelného mesačného príspevku alebo jednorazového finančného daru preto prijímajú s nesmiernou vďakou a kvapku po kvapke takto skladajú svoj rozpočet. Koncom minulého roka Charite sv. Alžbety týmto spôsobom podala pomocnú ruku aj Stredoslovenská energetika, a. s., ktorá jej venovala 6000 eur. „Už predtým sme z Nadácie EPH (akcionár SSE)  získali grant na opravu terasy charitného domu, ktorú v dobrom počasí využívame ako pracovný priestor, aby si ľudia bez domova mohli postupne obnovovať stratené pracovné návyky. Teraz sme od Stredoslovenskej energetiky získali šesť tisíc eur. Nie je to málo, je to pre nás naozaj veľká ,kvapka´, taká, z ktorej sa dá napiť. Znamená to pre nás skutočne veľa, pomôže nám to s nákladmi takmer na dva mesiace,“  hovorí o pomoci energetikov sestra Patrícia.

Zatiaľ nesplnený sen

V Charite sv. Alžbety vedia, že obrovskou pomocou pre ľudí bez domova zo Zvolena a okolia by bolo zriadenie nocľahárne. Preto sa zo všetkých síl snažia získať peniaze na kúpu staršieho domu, ktorý by opäť svojpomocne a aj so zapojením tých, ktorým poskytujú pomoc, mohli prebudovať na ich útočisko. Prednedávnom dokonca v charite začali šiť nákupné tašky, ktoré predávajú, aby aj takýmto spôsobom získali vlastné financie. Ako nezisková organizácia sa tiež pravidelne uchádzajú o dve percentá z dane od zamestnancov i podnikateľských subjektov.

Jednoducho platí, že hľadajú všetky možné cesty, aby mohli pomáhať ešte viac. Veria pritom, že firiem, ktoré cítia svoj záväzok pomáhať regiónu v ktorom pôsobia, tak ako Stredoslovenská energetika, je viac.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.