• Prejsť na

Vedeli ste, ako dokáže počasie ovplyvniť vaše zdravie, pohodu, produktivitu, či účty?

Väčšina z nás si myslí, že počasie má pomerne veľký vplyv na našu náladu. Slnečné dni v nás vyvolávajú pocit šťastia, naopak upršané dni vnímame negatívne. Naozaj môže počasie ovplyvniť to, ako sa cítime alebo naše účty za energie?

Ako vplýva počasie na vaše zdravie?

POHODA A PRODUKTIVITA

Nízka teplota a spánok

Pri chlade sa lepšie spí. Ideálna teplota v spálni by sa mala pohybovať v rozmedzí od 15 - 19 stupňov Celzia. Aj keď mnohí si myslia, že sa im lepšie spí vo vykúrenej spálni, nie je tomu tak. Keď sa totiž ochladzuje telesná teplota, mozog sa tak lepšie pripraví na spánok. Naopak, kvalitu spánku môže poškodiť silná búrka či svetlo.

Dážď a alergia

Znie to síce neuveriteľne a v podstate to vyvracia to, čo sme si doteraz mysleli. No v skutočnosti dážď môže zhoršiť sezónne alergie. Dážď síce zmýva peľ, ale búrka najprv spôsobí šírenie peľových častíc a alergénov.

Slnko a nálada

Slnečné počasie môže mať podľa vedcov pozitívny vplyv na našu psychickú pohodu. To však nie je nič nové, pretože drvivá väčšina ľudí má pri príjemnom a slnečnom počasí skutočne lepšiu náladu. Určite ste aj vy postrehli, že keď svieti slnko, všetko sa zdá byť akési ľahšie a jednoduchšie. Navyše, štúdia michiganskej univerzity zistila, že ak trávia ľudia aspoň polhodinu vonku pri príjemnom počasí, ich nálada je lepšia.

ZDRAVIE

Leto a krvný tlak

Podľa ďalšieho výskumu v letných mesiacoch klesá krvný tlak, čo spôsobuje, že ľudia sa v tomto období cítia uvoľnenejšie.

Zima a duševné zdravie

Zima trvá v Európe omnoho dlhšie ako teplé a slnečné mesiace, čo podľa mnohých ľudí jednoducho nie je fér. A teraz sa ešte aj potvrdilo, že zimné mesiace môžu spôsobovať duševné problémy až depresie. Môžu za to kratšie dni, keď sa skoro stmieva, čo určite nepridáva na nálade.

Intenzívne teploty a zdravotné riziká

Slnečné a teplé počasie je síce príjemné a má svoje pozitíva, no príliš vysoké teploty zvyšujú zdravotné riziko. S tým súvisia známe letné problémy ako prehriatie či úpal, čo má dokonca potenciál poškodiť mozog.  

POČASIE A ENERGIE   

Sucho a nedostatok dažďov

Počasie taktiež ovplyvňuje ceny energií. V Európe spôsobilo sucho v roku 2017 množstvo problémov. Hladina vôd klesla natoľko, že vodné elektrárne museli pozastaviť svoju výrobu, no s vysokými teplotami stúpla spotreba elektriny z klimatizácií, čo malo za príčinu mnoho výpadkov.  

Ročné obdobia

Najnižšia spotreba elektrickej energie je charakteristická pre leto. V tomto ročnom období ušetríme najviac na tom, že nemusíme kúriť a svietiť, keďže vonku je teplo a slnko zapadá v neskorších večerných hodinách. Teplé počasie ovplyvňuje i náš jedálny lístok; v lete konzumujeme predovšetkým ľahké jedlá, ktorých príprava je jednoduchšia. V zimných mesiacoch trávime viac času pri hrncoch a tým spotrebujeme oveľa viac elektrickej energie. Taktiež spotreba energií narastá počas dlhých zimných večerov, keďže radšej sedíme doma v teple a v lete nás to zase ťahá von. To môžeme sledovať aj na zníženom odbere elektriny v podvečerných hodinách počas leta. Absolútne najnižšia spotreba elektriny je štatisticky už niekoľko rokov v prvej polke augusta.  

Efektívne využitie solárnej energie

Nič na svete nie je istejšie ako to, že zajtra opäť vyjde slnko. Vďaka slnečnému žiareniu existuje život na tejto planéte, tak prečo tento jav nevyužiť ešte o čosi viac v náš prospech? Fotovoltické panely dokážu premeniť silu slnečného žiarenia na výrobu elektrickej energie. Táto efektívna a ekologická technológia poháňa malé kalkulačky, výškové budovy a napríklad aj vesmírne družice. Doma vám fotovoltický panel slnečné lúče premení na elektrický prúd. Najväčší výkon dosiahnete pri priamom slnečnom žiarení, no elektrinu získate aj keď bude zamračené. Montáž trvá 1 deň a zvyčajne sa zaobíde bez zásahov do stavebnej konštrukcie domu, navyše jeho údržba je veľmi jednoduchá. Okrem fotovoltických panelov je možné využitie solárnej energie taktiež na ohrev vody. Slnečné kolektory sú zariadenia schopné absorbovať slnečné žiarenie, premieňať ho na teplo a následne odovzdávať pracovnému médiu napr. vode. Ohriatu vodu je možné použiť na sprchovanie alebo do bazéna. Takýto systém pracuje celoročne plne automaticky a regulácia dokáže aktivovať aj prípadné dohrievanie vody iným zdrojom čím sa zabezpečí dodávka teplej vody vždy v požadovanej teplote. V letných mesiacoch solárny systém spravidla zabezpečí 100%-nú spotrebu teplej vody, pričom aj v jarných a jesenných mesiacoch obyčajne dosahuje veľmi dobré výsledky. Počas zimných mesiacov sa slnečným kolektorom darí predhrievať vodu na úroveň cca 25-30 °C, takže v bojleri sa táto predhriata voda už iba dohreje na obvyklú teplotu čím sa v porovnaní s klasickým plynovým alebo elektrickým ohrevom ušetrí značné množstvo energie.

Ak by ste mali záujem šetriť za energie s každým východom slnka a za každého počasia, obráťte sa na Stredoslovenskú energetiku (SSE), ktorá Vám pomôže s výberom optimálneho zariadenia aj s komplexným riešením.  

Na každého počasie vplýva inak, na niekoho viac, na niekoho menej. No je viac než jasné, že počasie má obrovský vplyv na naše životy a namiesto sťažovania sa naň, by sme sa ho mali naučiť používať, aby nám pomohlo robiť naše životy lepšími.

>Viac aktualít