Top fakty o plyne: Prečo zapácha, kde bol prvý plynovod a ktoré krajiny majú najväčšie rezervy?

15. 11. 2021

Vedeli ste, že na Slovensku má prístup k plynu vyše 94 % obyvateľov? Obľúbeným zdrojom energie je predovšetkým vďaka svojej nízkej cene a ľahkej dostupnosti. Príbeh jeho využívania sa začal písať už pred niekoľkými tisíckami rokov, do dokonalosti ho však doviedlo až 20. storočie.

Plynovod

Čínsky plynovod a európske lampy

Prvé zmienky o existencii zemného plynu pochádzajú z roku 6000 pred naším letopočtom. Ľudia mu spočiatku pripisovali nadprirodzený až božský pôvod. Keď totiž úder blesku zapálil plynové ložisko na povrchu, zjavoval sa ako záhadný nehasnúci oheň na nečakaných miestach.

Jeho silu sa ľudia časom naučili využívať najmä na zohrievanie a odparovanie soli z morskej vody. Prvý funkčný plynovod vybudovali Číňania približne 500 rokov pred naším letopočtom. Ten pozostával z obyčajných dutých bambusov, ktoré privádzali plyn z prirodzených ložísk bližšie k obydliam.

V Európe sa plyn začal aktívne využívať až po roku 1800. Nie na vykurovanie či varenie, ale na svietenie – išlo o svietiplyn. V roku 1807 bolo v Londýne prvýkrát rozsvietené plynové pouličné osvetlenie, ktoré sa rýchlo rozšírilo aj do iných krajín. Napríklad v Bratislave sa prvá takáto lampa rozsvietila v roku 1856, posledná z nich zhasla v roku 1977.

Typický zápach je pridaný umelo

Z pohľadu chémie tvorí viac ako 93 % zemného plynu metán. Zvyšok je doplnený propánom, butánom, prípadne inými látkami. Plyn sám osebe nemá žiaden zápach. Prečo teda v skutočnosti zapácha ako pokazené vajce?

Za túto nevábnu arómu môžu špeciálne látky na báze síry, ktoré sa doň umelo pridávajú. Dôvod je jednoduchý – ak dôjde k úniku, dokážete ho rýchlo vycítiť a zabrániť zbytočnej nehode. Jeho zápach si nepomýlite s ničím iným.

Top fakty o plyne

Zásoby máme na vyše 60 rokov

Zemný plyn je neobnoviteľným zdrojom energie, keďže vznikal v priebehu tisícok rokov, zároveň s uhlím a ropou. Aktuálne zásoby, ktorými ľudstvo disponuje, sa odhadujú na 166-tisíc miliárd kubických metrov a vystačiť by nám mali približne na nasledujúcich 64 rokov.

Odborníci však predpovedajú, že hlbšie pod povrchom Zeme môže byť množstvo ďalších neodhalených ložísk vďaka ktorým by sme sa jeho nedostatku nemuseli obávať minimálne ďalšie desaťročia.

Ktoré krajiny ho majú najviac?

Zaujímavosťou je, že 72 % zásob zemného plynu sa nachádza pod pevninou a 28 % pod morskou hladinou. V prírode sa vyskytuje vo forme plynu, pri jeho ochladení na mínus 162 stupňov Celzia sa však zmení na tekutinu.

Najväčšie prírodné zásoby na svete sa pritom nachádzajú na území Ruska. Za ním nasleduje Irán a Katar. Veľké ložiská majú aj USA, Turkmenistan, Saudská Arábia a Čína. Plyn sa po celom svete distribuuje prostredníctvom potrubí, ktorých celková dĺžka je spolu takmer 1,3 milióna kilometrov. To znamená, že celú Zem by dokázali obtočiť neuveriteľných 32-krát. Najdlhší plynovod na svete sa pritom nachádza tam, kde sa to všetko začalo – v Číne.

Spoľahlivá dodávka od SSE

Pokiaľ plyn využívate v domácnosti aj vy, pravdepodobne chcete, aby jeho dodávky boli spoľahlivé. Energia je dôležitá pre každodenné fungovanie každého z nás, preto neriskujte a pri výbere sa vždy obráťte na spoľahlivého a rokmi overeného dodávateľa. Vyhnete sa tak problémom napríklad pri odchode spoločnosti zo slovenského trhu.

Stredoslovenská energetika funguje desiatky rokov a vďaka nej budú dodávky energie pre vašu domácnosť nielen stabilné, ale aj cenovo výhodné. Momentálne môžete dostať zľavu na dodávku plynu až do 6 percent. Prechod do SSE je pritom veľmi jednoduchý a spoločnosť vybaví všetko za vás. Vyberte si správne a ročne môžete ušetriť desiatky až stovky eur.

VIAC O PLYNE OD SSE

Zľava na plyn do 6 %

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.