• Prejsť na

SSEdem letných trikov ako ušetriť za energie

Možno sa to nezdá, no letné dni sú tiež extrémne náročné na spotrebu energie. Kúrime menej, no zapnutá klimatizácia, ako aj spotreba vody pri častejšom letnom sprchovaní sa určite prejavia na vašej faktúre za energiu. Chcete vedieť, ako ušetriť a znížiť si tak náklady na domácnosť? Máme pre vás zopár tipov.

Fólie na oknách - tip ako ušetriť

  

  1. Fólie na oknách

Počas horúcich letných mesiacov si nemusíte hneď montovať klimatizáciu. Dobrým pomocníkom na schladenie domácnosti sú aj protislnečné fólie, ktoré redukujú príjem solárnej energie cez okná minimálne o 70 % a chránia pred škodlivým UV žiarením.

 

  1. Fotovoltické panely

Energia zo Slnka je jednou z najčistejších energií a dnes sa stáva dostupnou pre každú domácnosť. Keďže počas leta máme slnečnej energie najviac, kvalitný fotovoltický systém môžete nahradiť prevažnú časť elektriny potrebnej pre chod rôznych elektrospotrebičov alebo na chladenie počas dňa. V lete počas najväčších solárnych ziskov dokážu pokryť úplnú potrebu teplej vody v rodinnom dome a po zvyšok roka čiastočne znižujú potrebu dodávky tepla z hlavného zdroja. Celkovo znižujú záťaž na životné prostredie a zároveň náklady domácnosti na energie. Získajte so SSE finančný príspevok na obnoviteľné zdroje energií v rámci dotačného programu Zelená domácnostiam. 

 

  1. Sušenie a žehlenie bielizne

V teplom letnom počasí sa nám priam núka sušiť bielizeň vonku na slnku a letnom vánku. Oblečenie sa tak stáva nadýchanejším a voňavejším. Nesušte ho však úplne. Žehlenie mierne vlhkého oblečenia je jednoduchšie a nepotrebujete pri ňom používať režim naparovania na vašej žehličke. Ušetríte tak nielen na spotrebe energie pri využívaní sušičky a žehličky, ale týmto jednoduchým trikom predlžujete aj životnosť vášho obľúbeného trička z dovolenky či letného výpredaja.

  

  1. Klimatizácia

Hoci je klimatizácia skvelým pomocníkom počas leta, má aj svoje nevýhody. Pri jej používaní lekári odporúčajú napríklad to, aby teplotný rozdiel bol medzi vonkajším a vnútorným ovzduším najviac 6 °C. Teplotný šok, ktorý naše telo zažíva pri prechode z podchladeného prostredia do letnej horúčavy, mu skutočne nerobí dobre. Nastavenie rozdielu teplôt do 6 °C navyše zároveň znižuje spotrebu energie. Robíte tak niečo pre svoju peňaženku aj pre svoje zdravie.

 

  1. Alternatívne spôsoby varenia

Namiesto toho, aby ste používali rúru každý deň, vybehnite na záhradu alebo k ohnisku a ugrilujte si. Ak ale aj tak potrebujete použiť rúru, zvážte pečenie v ranných hodinách, kedy klimatizácia nemusí ísť na plno.

 

  1. Zastierajte závesy

Keď slnko žiari najintenzívnejšie majte stiahnuté žalúzie, alebo ak máte na parapete rastlinky, postačia zastreté závesy. Keď pozatvárate všetky okná, teplé slnečné lúče zostanú pekne krásne vonku a u vás doma bude príjemný chládok.

 

  1. Overený trik

Na mierne zníženie teploty v miestnosti netreba veľa. Stačí, ak do stredu miestnosti postavíte plastovú fľašu s vodou, ktorú ste predtým nechali zamraziť. Táto „babská rada“ dokáže teplotu v miestnosti znížiť až o 2°C. Niekedy menej je naozaj viac.

Viete si predstaviť leto bez klimatizácie? Elektrina, ako aj klimatizácia sú nutnosťou pre pohodlné prežitie letných mesiacov, ale existujú jednoduché spôsoby, ako môžete znížiť spotrebu energie a ušetriť peniaze bez toho, aby ste si znížili kvalitu svojho leta. Vyskúšajte doma naše rady a podeľte sa s nami aký mali úspech. Ušetrené peniaze môžete počas leta napríklad minúť na viac nanukov.

>Viac aktualít