• Prejsť na

Šetrite jednoducho a hlavne efektívne

Rady a tipy ako ušetriť potešia každého. Od pracujúcej triedy až po daňových podvodníkov. Zozbierali sme pre vás tie najlepšie spôsoby, ako ušetriť a zároveň si zlepšiť kvalitu života. Okolie si vás po týchto zmenách rýchlo obľúbi a sami sa budete čudovať, ako ste bez týchto vylepšení vôbec dokázali plnohodnotne žiť. Všetky tie ušetrené peniaze nebudete stíhať míňať. Presvedčíte sa sami!

Šetrite jednoducho a hlavne efektívne

Nevarte doma

Každý z nás vie, že v kuchyni sa spotrebuje najviac energií. Elektrinu a plyn v nej používame dennodenne. Existujú však ekonomické a ekologické spôsoby ako ušetriť. Nevarte doma. Vôbec. Všetko jedlo od výmyslu sveta sa dá zohnať v akejkoľvek reštaurácii podľa vašej chuti (kaviarne a reštaurácie majú taktiež vlastné WiFi). Neveríte? Vyskúšajte aj “take-away”! Pizza na raňajky, pizza na obed, pizza na večeru a ušetríte majland na účtoch za elektrinu a plyn. Ak natrafíte na ochutnávku jedla zdarma, využite ju.

Predtým ako odídete z domu

Vždy, keď opustíte svoj príbytok nezabúdajte spraviť tieto maličkosti. Všetko odpojte. Úplne všetko, od nabíjačky, až po boiler. “Stand-by” mód je hltačom energií, pri ňom nestačí len tak zariadenie vypnúť. Takisto nezabúdajte ani na žiarovky. Keď nie ste doma vedia žiarovky skonzumovať až ¾ celkovej spotreby energie domácnosti. Preto, ak chcete vážne ušetriť pred každým odchodom odšróbujte všetky žiarovky. Zvonček je tiež zbytočne zapojený, keď nie ste doma. Odpojte ho! Takto by vám len vyzváňal počas vašej neprítomnosti a vy by ste ho, ani len nepočuli.

Počítač, telefón, budík, rádio ale aj autobatérie sa dajú jednoducho nabiť v práci. Nemíňajte elektrinu doma, radšej si čas od času zoberte všetky zariadenia do roboty a máte ušetrené. Oblečenie perte iba vtedy, keď je veľmi špinavé. Voňavka zakryje zápach a vaše oblečenie si dlhšie zachová svoju pôvodnú farbu.

Pite iba kupovanú vodu

Nemíňajte vodu doma. Radšej, aj keď je to troška náročnejší variant, noste domov kupovanú balenú vodu. Veľa ľudí tento trik nepozná, no môžete si byť istí, že cena vody na vašej ďalšej faktúre pôjde dole. Tak isto obľúbený spôsob ako ušetriť, najmä v USA, je zmrazovanie vriacej vody. Keď varíte čaj alebo párky a ostáva vám prebytočná horúca voda jednoducho ju prelejte do fľašiek, alebo termosiek, a odložte si ju do mrazničky. Takto vám vriaca voda vydrží čerstvá hoc i tri mesiace.

Splachujte len vtedy, keď je to potrebné a sprchujte sa len v studenej vode; tú zbierajte do vedier, s ktorými potom splachujte. Neuveriteľne jednoduché! Takýmito krokmi viete ušetriť hektolitre vody. S ušetrenou vodou viete následne vykúriť dom, či byt. Nechajte naplno tiecť horúcu vodu a sledujte ako sa vám znižuje faktúra za teplo.

Zaizolujte si zástrčky

Z neizolovaných zástrčiek uniká elektrická energia a opačným smerom vám cez ne uteká teplo. Zamyslite sa nad tým. Taktiež sa snažte mať klimatizáciu, či ventilátor čo najviac v tieni. Vtedy spotrebujú len minimum energií. Počas zimy odporúčame doma nosiť čiapku a dva páry ponožiek. Nebudete musieť toľko kúriť. Tento trik sa dá použiť i v lete. Vtedy vaše telo ukladá nadbytočné teplo do tzv. “termovakov” a vie ho využiť neskôr v zime.

Na záver by sme vám len chceli pripomenúť, že prvý apríl je od nepamäti braný ako deň bláznov. Dúfame, že vás tieto rady pobavili a nebudete ich v skutočnosti aplikovať. Je mnoho iných skvelých tipov ako ušetriť, preto zapojte zdravý rozum a neverte všetkému, čo nájdete na internete.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.