• Prejsť na

Šetrí nám zmena na letný čas energie? Má vôbec zmysel?

Letný čas alebo Daylight Saving Time (DST) je sezónna zmena času, kedy hodiny posunieme zvyčajne o jednu hodinu pred štandardný čas (zimný čas). Východ a západ slnka sa vďaka letnému času posunie o hodinu neskôr a denné svetlo vieme cez leto lepšie využiť. V súčasnosti ho používa približne 40% krajín. Napriek tomu, že moderný DST sa používa už približne 100 rokov, staroveké civilizácie mali tiež svoje triky ako zmeniť čas východu a západu slnka. Napríklad rímske vodné hodiny používali rôzne stupnice na rôzne mesiace v roku, aby čo najviac využili slnečné svetlo.

Šetrí nám zmena času energie?

Vedeli ste, že za priekopníka idey letného času sa považuje Benjamin Franklin ? Už v roku 1784 chcel týmto spôsobom ušetriť sviečky. Účastníci prvej svetovej vojny začali letný čas používať až v roku 1916. Dôvodom takéhoto rozhodnutia bola domnienka, že armády ušetria palivo. DST sa ale používalo výhradne iba v lete - mohli za to poľnohospodári. Na to, aby fungovali podľa rovnakého rozvrhu ako všetci ostatní, by sa museli prebudzať a pracovať o hodinu skôr, teda v tme. Letný čas bol poprvýkrát formálne navrhnutý už v roku 1895 novozélandským entomológom menom George Vernon Hudson, ktorý si uvedomil, že ak posunie hodiny dopredu o jednu hodinu, tak mu večer ostane viac času na zber hmyzu. Po skončení vojny sa letný čas prestal používať a bol znovu prijatý počas druhej svetovej vojny (opäť na úsporu energií). Napriek tomu, že bol zavedený letný čas na úsporu paliva, neexistujú presvedčivé dôkazy o tom, že v súčastnosti znižuje spotrebu energie.

Výsledky štúdií, ktoré hodnotia vplyv letného času na energiu, sa rozchádzajú. Na jednu stranu znižuje používanie osvetlenia (a tým aj spotrebu elektrickej energie), ale iba mierne; a na druhú môže zvýšiť vykurovanie, používanie klimatizácie, ako aj spotrebu plynu. Ľudia si môžu myslieť, že s časovým posunom šetria elektrickú energiu, ktorú by inak minuli na osvetlenie. Ale nedávne štúdie spochybnili energetický argument. Niektoré výskumy dokonca zistili, že v konečnom dôsledku letný čas spôsobuje väčší odber energie.

Podľa najnovších vedeckých štúdií striedanie času, ktoré sa vykonáva dvakrát za rok, nemá žiadne pozitívne účinky na ekonomiku. Naopak, posúvanie hodinových ručičiek škodí ľudskému zdraviu, poľnohospodárstvu a spôsobuje viac nehôd na cestách. Podľa nedávneho výskumu 9 európskych univerzít zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 % Európanov. Patria k nim predovšetkým únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty. Európska Únia pracuje na návrhu zákona, ktorý by mal zrušiť letný a zimný čas a používal by sa jednotný univerzálny. Najskôr sa jedného času dočkáme v roku 2019, no pravdepodobne to bude až neskôr.

No nemusíte čakať na letný čas, aby vám ušetril peniaze za osvetlenie. Nižšiu spotrebu dokážete mať počas celého roka s jedinečnou ekologickou LED technológiou. Sami budete prekvapení koľko vám patentovaná ekologická náhrada klasických žiaroviek dokáže ročne uštriť. LED žiarovky vám budú svietiť neuveriteľných 40 000 hodín a dokážu usporiť až 90 % celkovej elektrickej energie. Kvalitné LED žiarovky nájdete aj v e-shope SSE na stránke www.sse.sk/led.

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.