• Prejsť na

Šesť zaujímavých faktov o plyne

V predchádzajúcom článku sme vám priblížili príbeh elektriny a to, ako vyzerá jej dlhá cesta až k nám domov. No v tomto článku by sme vám chceli priblížiť priameho konkurenta uhlia. Tým nie je nič iné ako zemný plyn.

Fakty o plyne

Legenda hovorí, že zemný plyn bol prvýkrát objavený na Blízkom východe medzi rokmi 6000 až 2000 pred naším letopočtom, kedy blesky zasiahli zemný plyn unikajúci zo zeme a ten začal horieť. Prvé potrubia na jeho prepravu boli postavené v Číne v roku 500 p.n.l. Linky, vyrobené z bambusu, presúvali plyn, ktorý sa používal pri výrobe soli.

Plyn bol použitý na osvetlenie domu až v roku 1792 inžinierom Williamom Murdochom vo Veľkej Británii.

Tu je šesť zaujímavých faktov o zemnom plyne:

1. Zemný plyn sa skladá hlavne z metánu (CH4), ale obsahuje aj ďalšie uhľovodíky, ako napríklad etán, bután, propán a ťažký benzín. Sám o sebe je bez zápachu, bezfarebný a horľavý. Je netoxický a ľahší ako vzduch; plynárenské spoločnosti pridávajú k zemnému plynu zápach zhnitých vajec – takzvaný merkaptán - aby sme mohli zacítiť, keď nám uniká.

2. Na celom svete existuje viac ako 15 miliónov áut, ktoré majú zemný plyn ako palivo. Plyn sa používa v stlačenom alebo skvapalnenom stave na pohon automobilov, autobusov, taxíkov a nákladných automobilov.

3. Skvapalnený zemný plyn (LNG) sa vyrába tým, že zemný plyn je ochladený na teplotu - 162 stupňov Celzia. Keď sa stáva kvapalinou, jeho objem sa zníži 615-krát.

4. Zemný plyn má dve formy - suchý a mokrý. Suchý zemný plyn sa používa na vykurovanie a výrobu elektrickej energie. Tvorí ho takmer výlučne metán (čím vyššia je koncentrácia metánu v plyne, tým je suchší).

5. Zemný plyn sa nepoužíva len na vykurovanie a varenie. Množstvo produktov, s ktorými prichádzame každodenne do styku, pochádza zo zemného plynu. Od vinylových podláh, kobercov, potrubia, mobilných telefónov, ale aj taký aspirín, umelé končatiny a srdcové chlopne majú svoj základ v zemnom plyne,.... Takto by sme vedeli pokračovať donekonečna.

6. Zemný plyn produkuje o polovicu menej emisií CO2 pri spaľovaní ako uhlie. Pri spaľovaní na vykurovanie domácností alebo na priemyselné využitie uvoľňuje o 25 - 30 % menej CO2 ako ropa a o 40 - 50 % menej ako uhlie pri výrobe elektrickej energie. Preto je aj z ekologického hľadiska lepšou alternatívou.
Na Slovensku dodávajú plyn viaceré energetické spoločnosti, a preto treba sledovať ceny a zľavy, ktoré jednotliví dodávatelia zákazníkom ponúkajú. Napríklad Stredoslovenská energetika, a. s. ponúka zvýhodnené ceny plynu oproti dominantnému dodávateľovi, ktoré nájdete na www.sse.sk/vyhodnyplyn.

Aktuálny svetový trend šetrenia energiami sa týka aj plynu, keďže je to neobnoviteľný zdroj energie. Ďalšie praktické rady a nápady, ako môžete reálne ušetriť na energiách, nájdete na sse.sk/rady.

 

 

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.