• Prejsť na

Odchádzate na dovolenku? Vypnite spotrebiče zo siete.

Inšpirujte sa praktickými radami ako môžete šetriť energiami vo vašej domácnosti aj počas dovolenky.

Nezabudnite povypínať spotrebiče

Elektronika a spotrebiče

Vedeli ste, že aj vypnuté spotrebiče stále zo siete odoberajú elektrickú energiu? Voláme ich "energetickí upíri". Skôr ako odídete na dovolenku, odpojte zo siete všetky nepotrebné spotrebiče a elektroniku. Nie je to len televízia, ale aj napríklad lampy či sporák. Určite odpojte aj malú elektroniku akou sú kávovary, digitálne hodiny a nabíjačky mobilných telefónov. Odpojenie je jednoduché a jeho benefit je v konečnom dôsledku výrazný. Odborníci vypočítali, že až dva jadrové reaktory sú v Nemecku v prevádzke len preto, aby pokryli túto zbytočnú spotrebu. „Nabíjačka, na ktorú nie je pripojený mobil či počítač, zvyčajne ďalej spotrebúva elektrinu a mení ju na teplo (môžete si to vyskúšať). Ak ju nechávate v zásuvke, aj keď svoje zariadenia nenabíjate, míňate tým až 10-krát viac energie,“ upozorňuje Barbara Vopalecká, odborníčka zo Stredoslovenskej energetiky (SSE).

Častým javom v lete sú búrky. Blesk, ktorý udrie v blízkosti vášho domu spôsobí prepätie v sieti. Pripojená televízia a iné spotrebiče by mohli byť zničené a zároveň vzniká riziko požiaru. Práve z tohto dôvodu sú predlžovacie káble s vypínačmi (tzv. prepäťová ochrana) najjednoduchším a veľmi efektívnym riešením.

 

Chladnička a mraznička

Chladnička a mraznička sú jedny z energeticky najnáročnejších spotrebičov. Dovolenka s rodinou je zvyčajne vopred naplánovaná, preto vám dáva skvelú možnosť postupne skonzumovať jedlo z chladničky, čo najviac ju vyprázdniť, vyčistiť a odpojiť. Ako preventívne opatrenie je dobré vyčistiť ju od akýchkoľvek zvyškov, ovocia či zeleniny a iných jedál podliehajúcich skaze. Ponechajte tam len potraviny, ktoré sa nebudú kaziť. Ak plánujete dlhšiu dovolenku ako 3 – 4 dni určite sa vám odpojenie chladničky oplatí. Kým nie ste doma ušetríte značné množstvo energie. Po odpojení nezabudnite nechať dvere chladničky otvorené a odporúčame tiež vložiť dnu malú nádobu so sódou bikarbónou, ktorá stiahne vlhkosť a zabráni vzniku plesní.

 

Ušetrite na dovolenke peniaze aj stres

Užite si teda dovolenku s vedomím, že kým vy si užívate relax a zábavu, vaša domácnosť šetrí energiu. Úspora elektrickej energie sa pozitívne prejaví aj vo faktúre, čo po dovolenke určite poteší každého. Viac praktických rád ako ušetriť v domácnosti počas celého roku nájdete na www.sse.sk/rady. Príjemnú dovolenku!