• Prejsť na

Naučte sa správne vetrať!

Vlhké steny okolo okien či dokonca pleseň – aj tak môže skončiť vaša domácnosť, ak zanedbáte pravidelné otváranie okien. Viete ako efektívne vetrať aby vaša domácnosť bola čistá zdravá?

Prečo vetrať

V chladných zimách sa mnoho ľudí snaží šetriť energie a vetrať menej. V zime otvárame okná omnoho menej ako počas príjemného leta ale „vymieňať  vzduch“  v miestnostiach je určite potrebné aj v chladnom období. V nevetraných priestoroch sa totiž zhromažďujú škodliviny, predovšetkým oxid uhoľnatý a neželaným dôsledkom sú aj plesne. Plesne sú spôsobené vlhkosťou, resp. výrazným teplotným rozdielom medzi interiérom a exteriérom. Šíria sa vzduchom a pri ich vdychovaní dochádza k oslabeniu imunity. Následkom toho vznikajú rôzne alergie a iné dýchacie ochorenia. V nemalej miere poškodzujú aj interiér (steny a nábytok).

Krátko no intenzívne

Problém s plesňami má jednoduché riešenie – pravidelné, krátke no intenzívne vetranie. Zabudnite na vetranie ventilačkou! Na stene v okolí okna začnú vznikať mikro plesne, ktoré budete dýchať, ale nebudete ich vidieť. Ideálne  je, ak počas dňa aspoň 2 x  spôsobíte v domácnosti prievan. Vzduch sa  vymení rýchlejšie, v mrazoch úplne postačuje otvoriť okná dokorán na 2-3 minúty.  

Koľko minút vetrať  v priebehu roka?

Január 4 - 6 minút
Február 4 - 6 minút
Marec 8 - 10 minút
Apríl 12 - 12 minút
Máj 16 - 20 minút
Jún 25 - 30 minút
Júl 25 - 30 minút
August 25 - 30 minút
September 16 - 20 minút
Október 12 - 15 minút
November 8 - 10 minút
December 4 - 6 minút

Viac praktických odporúčaní pre vašu domácnosť nájdete v radách ako ušetriť.   

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailu
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej emailovej schránke